Łagodna jesień 2023. Dlaczego jest ciepło?
Tegoroczna jesień jest wyjątkowo łaskawa dla Polaków. Zwykle deszczowy i mało urokliwy listopad tym razem cieszy nas stosunkowo wysoką temperaturą oraz słonecznymi dniami. Jak podaje TVN Meteo, aktualną aurę kształtują cyklony szerokości umiarkowanych znad Atlantyku. Od Oceanu wieje zachodni, okresowo silny, wiatr. Wielkie wody tego zbiornika są w tym roku wyjątkowo ciepłe, więc tworzone przez nie masy powietrza, gdy dotrą do Europy, utrzymują temperaturę około 10 stopni w naszym kraju. Zdaniem synoptyków, mimo łagodnej jesieni, zima w końcu dotrze do Polski.
Pogoda na zimę 2023/2024. Kiedy spadnie śnieg?
Według TVN Meteo pierwsze północne ochłodzenie zacznie się do nas zbliżać około 14 listopada, wówczas na termometrach zobaczymy od 4 do 7 stopni C. Istnieje duża szansa, iż na północy Polski zaobserwujemy pierwszy śnieg. Po krótkim ociepleniu pas silnego kontrastu temperatury przebiegnie nad Polską około 18 listopada. Synoptycy przewidują obfite opady mokrego śniegu oraz śniegu z deszczem od Śląska, przez centrum, aż po Mazury i Podlasie.
Co wpływa na aurę w Polsce? Tej zimy zaobserwujemy duże wyrzuty ciepła w okolicach Arktyki. Wiry ciepła wybiją z rytmu zalegający tam wir polarny, który wpłynie na chłodną trzecią dekadę listopada. Zachowanie wspomnianego zjawiska wpłynie na skrajne zmiany pogodowe - jeśli dojdzie do rozerwania zimnego wiru na mniejsze do Europy spłynie ciężkie, surowe zimno odczuwalne przy ziemi oraz siarczysty mróz. Dotychczas tego typu zjawiska poprzedzane były falami śnieżyc, a nawet wichur oraz zniszczeniami infrastruktury, jak miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku.
Według prognoz - typowa biała zima przyjdzie do nas, ale z opóźnieniem. Skutkiem ocieplenia klimatu są skrajne zjawiska atmosferyczne. Jak zauważają synoptycy, zima prawdopodobnie okaże się w Polsce nadzwyczajnie ciepła, z nagłymi zmianami przypominającymi o tradycyjnej dla tej części roku autrze. Nadchodząca zima może być zatem wyjątkowo ciepła, ale i zaskakująco śnieżna.
Pogoda na Boże Narodzenie 2023
Jeśli kierunek ruchu mas powietrza przybyłby z Syberii lub Arktyki Rosyjskiej, to możemy liczyć na prawdziwie mroźne święta. Jeśli chodzi o grudzień, prognoza amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery od wielu miesięcy ocenia ten miesiąc na cieplejszy od normy o około 2 st. C. Świąteczny okres ma być suchszy niż zwykle, a pogodę kształtować będą na zmianę cyklony atlantyckie oraz skandynawskie i rosyjskie, które "zaserwują" nam na zmianę: wichury, deszcz i śnieg a także lekki nocny mróz oraz wilgotny chłód w ciągu dnia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak się przygotować na jesienną słotę? Ekspertka podpowiada, co warto wybrać
- Zima coraz bliżej? Temperatura poniżej 0 st. C, pierwszy śnieg na Kasprowym Wierchu Atak zimy w Europie. Kiedy niż dotrze do Polski?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: tvn24.pl/tvnmeteo
Źródło zdjęcia głównego: romrodinka/Getty Images