Jaka będzie zima? Czy na święta spadnie śnieg? Sprawdź prognozę pogody

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ruszyliśmy w góry w poszukiwaniu śniegu
Ruszyliśmy w góry w poszukiwaniu śniegu
Co zrobić, żeby nasz balkon zachwycał także zimą?
Co zrobić, żeby nasz balkon zachwycał także zimą?
Jak pięknie wyglądać zimą na ślubie? Stylizacje dla gości
Jak pięknie wyglądać zimą na ślubie? Stylizacje dla gości
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Jak pielęgnować skórę zimą?
Jak pielęgnować skórę zimą?
Jak hartować niemowlaka zimą?
Jak hartować niemowlaka zimą?
Pływa zimą na elektrycznej desce po Bałtyku
Pływa zimą na elektrycznej desce po Bałtyku
Idzie zima. Jak dbać o włosy?
Idzie zima. Jak dbać o włosy?
Morsowanie czas zacząć
Morsowanie czas zacząć
Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?
Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?
Kajaki zimą
Kajaki zimą
Kożuchy jesień-zima 2022/23
Kożuchy jesień-zima 2022/23
Od kilku tygodni w Polsce panuje przyjemna, stosunkowo ciepła jesień. Choć pogoda jest wyjątkowo łaskawa, wielu z nas marzy już o tradycyjnych, białych Świętach Bożego Narodzenia. Co na to synoptycy? Czy w Wigilię będzie padał śnieg?

Łagodna jesień 2023. Dlaczego jest ciepło?

Tegoroczna jesień jest wyjątkowo łaskawa dla Polaków. Zwykle deszczowy i mało urokliwy listopad tym razem cieszy nas stosunkowo wysoką temperaturą oraz słonecznymi dniami. Jak podaje TVN Meteo, aktualną aurę kształtują cyklony szerokości umiarkowanych znad Atlantyku. Od Oceanu wieje zachodni, okresowo silny, wiatr. Wielkie wody tego zbiornika są w tym roku wyjątkowo ciepłe, więc tworzone przez nie masy powietrza, gdy dotrą do Europy, utrzymują temperaturę około 10 stopni w naszym kraju. Zdaniem synoptyków, mimo łagodnej jesieni, zima w końcu dotrze do Polski.

Pogoda na zimę 2023/2024. Kiedy spadnie śnieg?

Według TVN Meteo pierwsze północne ochłodzenie zacznie się do nas zbliżać około 14 listopada, wówczas na termometrach zobaczymy od 4 do 7 stopni C. Istnieje duża szansa, iż na północy Polski zaobserwujemy pierwszy śnieg. Po krótkim ociepleniu pas silnego kontrastu temperatury przebiegnie nad Polską około 18 listopada. Synoptycy przewidują obfite opady mokrego śniegu oraz śniegu z deszczem od Śląska, przez centrum, aż po Mazury i Podlasie.

Co wpływa na aurę w Polsce? Tej zimy zaobserwujemy duże wyrzuty ciepła w okolicach Arktyki. Wiry ciepła wybiją z rytmu zalegający tam wir polarny, który wpłynie na chłodną trzecią dekadę listopada. Zachowanie wspomnianego zjawiska wpłynie na skrajne zmiany pogodowe - jeśli dojdzie do rozerwania zimnego wiru na mniejsze do Europy spłynie ciężkie, surowe zimno odczuwalne przy ziemi oraz siarczysty mróz. Dotychczas tego typu zjawiska poprzedzane były falami śnieżyc, a nawet wichur oraz zniszczeniami infrastruktury, jak miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku.

Według prognoz - typowa biała zima przyjdzie do nas, ale z opóźnieniem. Skutkiem ocieplenia klimatu są skrajne zjawiska atmosferyczne. Jak zauważają synoptycy, zima prawdopodobnie okaże się w Polsce nadzwyczajnie ciepła, z nagłymi zmianami przypominającymi o tradycyjnej dla tej części roku autrze. Nadchodząca zima może być zatem wyjątkowo ciepła, ale i zaskakująco śnieżna.

Pogoda na Boże Narodzenie 2023

Jeśli kierunek ruchu mas powietrza przybyłby z Syberii lub Arktyki Rosyjskiej, to możemy liczyć na prawdziwie mroźne święta. Jeśli chodzi o grudzień, prognoza amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery od wielu miesięcy ocenia ten miesiąc na cieplejszy od normy o około 2 st. C. Świąteczny okres ma być suchszy niż zwykle, a pogodę kształtować będą na zmianę cyklony atlantyckie oraz skandynawskie i rosyjskie, które "zaserwują" nam na zmianę: wichury, deszcz i śnieg a także lekki nocny mróz oraz wilgotny chłód w ciągu dnia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: tvn24.pl/tvnmeteo

Źródło zdjęcia głównego: romrodinka/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości