Nietypowe zjawisko nawiedziło plaże nad Bałtykiem. "W jednej chwili przyszła"

Nietypowe zjawisko nawiedziło nadmorskie plaże nad Bałtykiem. "W jednej chwili przyszła"
Źródło: Dzień Dobry Wakacje
Bezpieczne wakacje nad morzem
Bezpieczne wakacje nad morzem
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Nad polskim morzem pojawiła się tajemnicza mgła, a Internet obiegły zdjęcia rodem z horroru. Zjawisko obserwowano w Kołobrzegu, Sopocie oraz w innych miejscach wybrzeża. Mgła pojawiła się także w niedzielę rano we Władysławowie, znacznie ograniczając widoczność. Co to za zjawisko?

Niezwykła mgła nad Bałtykiem

W internecie od soboty pojawiają się zdjęcia zamglonych plaż nad Bałtykiem. To iście surrealistyczny widok - turyści zamiast plażować w pełnym słońcu, kąpią się w gęstej mgle nad polskim morzem. Ta znacznie ograniczała widoczność i chociaż były momenty przejaśnenia, po chwili znów mgła wracała.

Jak wyjaśnił Daniel Kowalczyk, synoptyk tvnmeteo.pl, zjawisko to tzw. mgła adwekcyjna. Chociaż jest niecodzienna, to nie jest ekstremalnie rzadka. Do jej powstania konieczne są specyficzne warunki.

Internauci komentowali to niesamowite zjawisko i się dziwili. "W jednej chwili przyszła mgła. Półwysep Helski. Co to?"

Mgła adwekcyjna - co to za zjawisko?

Mgła adwekcyjna, jak już wspomnieliśmy, nie jest ekstremalnie rzadkim zjawiskiem. Z pewnością jest jednak niecodzienna, a do jej powstania konieczne są specyficzne warunki. Dochodzi do tego, kiedy ciepłe oraz wilgotne powietrze zostaje schłodzone w regionie, w którym występuje słaby wiatr.

- Mgła adwekcyjna występuje podczas nasuwania się tej ciepłej masy nad chłodniejsze podłoże - tłumaczył synoptyk Daniel Kowalczyk. - W tym przypadku ciepła masa znad lądu (...) nasuwa się nad chłodniejsze morze i ochładza się.

Mgła może tymczasowo rozpraszać się w strefie przybrzeżnej ze względu na podmuchy wiatru. Kiedy wieje silniej, mgła może chwilowo znikać.

Mgły adwekcyjne są bardzo gęste i znacznie ograniczają widzialność. W efekcie są nader niebezpieczne nie tylko dla osób kąpiących się w morzu i plażujących, ale również dla ruchu morskiego, a czasem nawet drogowego, ponieważ zjawisko może wejść głęboko w ląd.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości