Od przyszłego, nadchodzącego roku osoby nieletnie nie będą mogły kupić napojów z dodatkiem kofeiny i tauryny. Napoje energetyczne, bo o nich mowa, znikną ze szkół oraz automatów. Jak tłumaczyli eksperci w materiale magazynu "Polska i Świat", substancje w nich zawarte są nie tylko psychostymulujące, ale także uzależniające. Od nowego roku, aby móc je kupić, będzie trzeba okazać dowód.
Energetyki zabronione dla nieletnich
Osoby poniżej 18. roku życia od 1 stycznia 2024 roku nie będą mogły kupić napojów energetycznych. Przepisy zakazujące sprzedaży tych napoi osobom nieletnim wchodzą w życie z początkiem nowego roku. Ale to nie koniec obostrzeń.
- To nie jest zwykły napój. Zawiera kofeinę, substancję, która z jednej strony jest psychostymulująca, a z drugiej uzależniająca. Wiek nastoletni nie jest tym momentem, gdy wprowadzamy ją do diety - wyjaśnił dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu w materiale magazynu "Polska i Świat".
Tych przepisów wyczekiwali między innymi nauczyciele. - Chyba każdy dorosły widzi problem. Nie tylko, jako dyrektor, ale jako rodzic, jako osoba dorosła obserwująca to, co się dzieje dookoła. Dzieci piją za dużo, nie tylko napojów energetycznych, ale w ogóle napojów wysokosłodzonych i gazowanych - powiedział w rozmowie z dziennikarzem magazynu "Polska i Świat" Krzysztof Ponikowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie.
Oprócz zakazu sprzedaży napo energetycznych nieletnim, ustawa nakłada dodatkowe obowiązki na producentów i importerów. Od nowego roku musza oni oznaczać opakowania widocznączytelną i umieszczoną w sposób trwały informacją o treści "Napój energetyzujący" lub "Napój energetyczny". Zakaz sprzedaży tych produktów dotyczy także automatów oraz na terenie szkół.
Jakie zmiany wprowadzają przepisy dotyczące energetyków?
Okazuje się, że napoje energetyczne znikną z ogólnodostępnych automatów. Dodatkowo prawo będzie zakazuje ich sprzedaży na terenie placówek szkolnych. Energetyki mogą mieć w swoim składzie nawet 80 mg kofeiny, nie jest to bezpieczna dawka dla dziecka w wieku 10 czy 12 lat. Oprócz substancji pobudzających i uzależniających, zawierają też mnóstwo cukru.
Podmioty, który nie dostosują się do nowych zasad, czyli będą sprzedawać napoje energetyczne na terenie jednostek systemu oświaty w szkołach lub w automatach, będzie podlegał karze grzywny do 2 tysięcy złotych. W przypadku braku oznaczenia opakowań napoi z dodatkiem kofeiny lub tauryny podmiot produkujący lub importujący będzie podlegał grzywnie do 200 tysięcy zł lub karze ograniczenia wolności, albo obu karom łącznie.
Konsekwencje spożywania napoi energetycznych w młodym wieku
- Też tam są konserwanty, są barwniki. Tam nie ma absolutnie nic, co mogłoby służyć zdrowiu, nie tylko dla dzieci, ale uważam, że dla dorosłych - powiedziała Anna Podgórska, dietetyczka.
Dziennikarz magazynu "Polska i Świat" ustalił, że konsekwencją spożywania takich napojów przez dzieci jest rozdrażnienie, ale też brak koncentracji, kłopoty ze snem, stany depresyjne i stres. Mogą pojawić się kłopoty z sercem, układem nerwowym oraz zaburzenia gospodarki wapniowej, co wpływa na wzrost kości. Kara za sprzedaż takiego napoju nieletniemu może wynieść nawet 2 tysiące złotych.
Więcej przeczytasz na TVN24
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak działają napoje energetyczne i dlaczego nie warto z nimi przesadzać?
- Czym zastąpić poranną kawę? Postaw na domowe napoje energetyczne
- Skutki picia przez dzieci energetyków mogą być opłakane. "Można stracić przytomność"
Autor: Łukasz Łubian, DP/Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images