Jak działają napoje energetyczne i dlaczego nie warto z nimi przesadzać?

Jak działają napoje energetyczne i dlaczego nie warto z nimi przesadzać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zrobić zdrowe, energetyczne napoje?
Jak zrobić zdrowe, energetyczne napoje?
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Kasza czy ziemniaki?
Kasza czy ziemniaki?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Zdrowe grillowanie
Zdrowe grillowanie
Jakie ryby warto jeść?
Jakie ryby warto jeść?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak mądrze kupować?
Jak mądrze kupować?
Zdrowe śniadanie
Zdrowe śniadanie
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Napoje energetyczne zyskują popularność wśród młodzieży i sportowców. Ich słodki smak i działanie pobudzające to zachęta do picia. Nie pozostają jednak bez wpływu na organizm, dlatego nie powinno się ich spożywać w nadmiarze.

Co to są napoje energetyczne? To napoje, które zazwyczaj zawierają kofeinę, a ich zadaniem jest dodanie nam energii. Są dobre w smaku i działają pobudzająco, co może stanowić alternatywę dla osób, które nie lubią kawy. Napoje energetyczne często są reklamowane i firmowane przez znanych artystów, sportowców, kluby sportowe, a nawet polityków, co ma nas skłonić do zakupu. Jak napoje energetyczne wpływają na organizm?

Napoje energetyczne a zdrowie

Dostarczenie energii i poprawa koncentracji to główne zadania, jakie mają spełniać tzw. energetyki. Skutki spożycia napojów energetycznych mogą być jednak dużo bardziej poważne. Liczne badania dowiodły ich szkodliwości. Co powodują napoje energetyczne? Ich nadmierne spożycie zwiększa ryzyko zawału serca. Często mogą wywoływać kołatanie serca, nudności lub nadaktywność psychoruchową. Z tego powodu napoje energetyczne nie nadają się dla dzieci, ale dorośli także nie powinni przesadzać z ich ilością. Napoje energetyczne nie są zalecane w ciąży. Warto też zastanowić się nad zależnością: napoje energetyczne a wątroba. Czy popularne energetyki pozostają bez wpływu na wątrobę? Zawarte w niektórych napojach duże ilości witamin (szczególnie z grupy B) mogą działać szkodliwie na wątrobę.

Zdrowe napoje energetyczne

Skoro poznaliśmy już wady napojów energetycznych, warto się zastanowić, czy istnieją zdrowsze ich alternatywy. Zdrowszymi napojami energetycznymi możemy nazwać te, które nie zawierają cukru. Jak wiadomo, cukier działa niekorzystnie na organizm człowieka, powinno się go wręcz unikać w diecie. Czym można zastąpić napoje energetyczne? Możemy zastąpić je naturalnymi produktami, jak żeń-szeń, czy guarana w proszku, z której sami zrobimy sobie napój. Lepsze od sztucznych energetyków będą również naturalne napoje energetyczne – mogą nimi być herbata czarna lub zielona, kawa, yerba mate lub woda kokosowa.

Napoje energetyczne – od ilu lat?

W przeciwieństwie do alkoholu napoje energetyczne w Polsce nie mają nałożonej granicy wieku. Oznacza to, że mogą je kupić i spożywać wszyscy, niezależnie od wieku. Zaleca się jednak, aby nie podawać ich dzieciom. Napoje energetyczne mogą powodować uzależnienie, dlatego należy zachować umiar w ich spożyciu.

Napoje energetyczne – skład

Za właściwości napojów energetycznych, zarówno te korzystne, jak i niepożądane, odpowiada ich specyficzny skład. Często zawierają bardzo dużo cukru, który sam w sobie ma działanie energizujące i pozwala zwiększyć koncentrację. Dostępne są jednak również napoje energetyczne bez cukru. Podstawowym składnikiem energetyków jest kofeina, a często wykorzystuje się także guaranę i taurynę. Dzięki nim napoje energetyczne wykazują działanie pobudzające, wspomagają pracę mięśni, stymulują układ nerwowy.

Napoje energetyczne a odchudzanie

Ponieważ energetyki szczególnie popularne są wśród sportowców, często pojawia się pytanie, czy napoje energetyczne tuczą. W końcu nikt, kto regularnie ćwiczy, by zachować zdrową sylwetkę, nie chciałby zaprzepaścić rezultatów swojej pracy przez kalorie spożywane w napojach energetycznych, które teoretycznie powinny być sojusznikiem podczas ćwiczeń. Ze względu na dużą zawartość cukru napoje energetyczne nie są zalecane przy odchudzaniu. Dodatni dzienny bilans kaloryczny może prowadzić do tycia. Ponadto cukier ma wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że powoduje wyrzut insuliny w krótkim czasie, a to przyczynia się do wzrostu uczucia głodu i do odkładania tłuszczu w tkance tłuszczowej. Chcąc połączyć odchudzanie z napojami energetycznymi, warto wybierać produkty zero, czyli słodzone słodzikami, niezawierające zbędnych kalorii. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!