Wpływ kofeiny na dziecko
Jak podaje serwis tvn24.pl, na łamach czasopisma naukowego "Substance Use & Misuse" koreańscy naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego opublikowali wyniki badań, z których wynika, że młode osoby, w wieku 9-10 lat, które chętnie spożywają m.in. napoje z zawartością kofeiny, mogą później wykazywać większą skłonność do sięgania po mocniejsze używki, w tym alkohol.
Eksperci wzięli pod lupę dane dotyczące 2092 dzieci ze Stanów Zjednoczonych, które wcześniej brały udział w badaniu monitorującym stan zdrowia i rozwój mózgu. Z analizy wynikło, że młode osoby, które każdego dnia piły napoje z dodatkiem kofeiny, aż 2,04 raza częściej deklarowały sięgnięcie po alkohol w trakcie 12 miesięcy od rozpoczęcia badania, niż ich rówieśnicy, którzy nie spożywali tego typu substancji.
Kofeina a alkohol - co warto wiedzieć?
Badania naukowców z uniwersytetu w Seulu dowiodły również, że 9- i 10-latki, które regularnie piły napoje z kofeiną, słabiej kontrolowały impulsy i wykazywały się gorszą pamięcią krótkotrwałą.
- Nasze odkrycia sugerują, że codzienne spożywanie napojów gazowanych z kofeiną przez dzieci jest czynnikiem predykcyjnym późniejszego używania przez nie substancji psychoaktywnych - słowa głównej autorki badania Miny Kwon zacytował serwis tvn24.pl.
Jak można wyjaśnić tę zależność?
- Substancje zawarte w napojach gazowanych z kofeiną (kofeina i cukier) mogą wywoływać efekt toksykologiczny w mózgu, czyniąc jednostkę bardziej wrażliwą na wzmacniające działanie twardszych używek, takich jak alkohol - dodała Mina Kwon.
Więcej informacji na ten temat na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niewinny nawyk dorosłych może prowadzić do dziecięcej depresji. Czym jest phubbing?
- 85 proc. rodziców w Polsce sugeruje dzieciom ścieżkę zawodową. Ekspertka: "To się źle kończy"
- Jak ubrać dziecko jesienią i zimą? Wielu rodziców popełnia ten sam błąd
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: E+