Poradnik dla rodziców pt. "Nastolatki na zakręcie"
Edyta Żmuda, Product&Development Dyrektor Forum Media Polska i redaktor naczelna czasopisma "Charaktery" oraz Ewa Drzyzga, dziennikarka, osobowość telewizyjna i prowadząca Dzień Dobry TVN spotkały się na konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu nastolatków. Obie przedstawicielki mediów w przeprowadzanej na forum rozmowie pochyliły się nad współtworzoną przez czasopismo "Charaktery" książką, która ma pomóc dorosłym zrozumieć język dorastających dzieci i dogadać się z młodzieżą.
- Edyta Żmuda podjęła się nieprawdopodobnego zadania - oceniła Ewa Drzyzga. - Kiedy dostałam tę książkę taką chudziutką i zobaczyłam, jaki zestaw specjalistów zgodził się wziąć udział w tym projekcie, to się złapałam za głowę, bo pierwsze moje pytanie było: "Jak ona to zrobiła, że w tak cienkiej publikacji można zmieścić tyle treści i co więcej, tak to skompilować, żeby profesorowie, praktycy, znawcy tematu nie czuli się urażeni i nie uznali, że to jest za płytkie?". Więc Edyta wykonała ogromną robotę - wyjaśniła prowadząca Dzień Dobry TVN.
- Z całą redakcją czasopisma "Charaktery" - dodała Edyta Żmuda. - We współpracy z Fundacją TVN, co jest nieprzypadkowe, dlatego że część dochodu ze sprzedaży tej książki jest przeznaczona na działanie Fundacji TVN, a Fundacja TVN wspiera, buduje gabinety psychologiczno-psychiatryczne w szpitalach w Polsce, szczególnie w małych miejscowościach, ale nie tylko - zaznaczyła redaktor naczelna wspomnianego magazynu.
Książkę pt.: "Nastolatki na zakręcie: Jak wspierać zdrowie w głowie młodych ludzi? Poradnik dla rodziców, pedagogów i opiekunów" współtworzyło 22 doświadczonych specjalistów.
Jaki wpływ na psychikę nastolatka ma poczucie własnej wartości?
Według Edyty Żmudy poczucie własnej wartości jest kluczową kompetencją, którą powinni posiadać zarówno dorośli, jak i dzieci. Buduje się ją w oparciu o bezwarunkową miłość do siebie, samoakceptację i akceptację ze strony otoczenia. Polubienie siebie takiego, jakim się jest naprawdę, to fundamenty szczęścia.
- Pewność siebie odróżniamy od poczucia własnej wartości w takim sensie, że pewność siebie budujemy w oparciu o pewne doświadczenie, o to, że się sprawdziliśmy w pewnych sytuacjach - tłumaczy redaktor naczelna czasopisma "Charaktery".
Brak poczucia własnej wartości to jest kluczowy deficyt, z którym nasze dzieci wchodzą lub mogą wejść w świat dorosłych. To jest potem podatność na różne manipulacje
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Moje dziecko tnie sobie skórę i przypala ją papierosem". Jak pomóc nastolatkowi z autoagresją?
- Bombardowanie miłością uspokoi najbardziej niesfornego malucha. Na czym polega fenomen tej techniki?
- Jak poradzić sobie z przebodźcowanym dzieckiem? "Płacz absolutnie rozładowuje napięcie"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: YouTube/Charaktery
Źródło zdjęcia głównego: Juan Algar/Getty Images, YouTube/Charaktery