lodowce

  lodowce

  Perito Moreno przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy lodowiec świata. Turyści potrafią patrzeć na niego godzinami, a niektórzy decydują się nawet na trekking z przewodnikiem po lodzie. Lodowiec Perito Moreno to 3. pod względem wielkości rezerwa wody pitnej. Ci, którzy chcą go zobaczyć z bliska, muszą udać się w daleką podróż do argentyńskiej części Patagonii, właściwie na sam skraj kontynentu.

  Dziennikarka portalu gazeta.pl dotarła do stacji badawczej na Spitsbergenie wraz z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Chciała opisać pracę specjalistów oraz to, jak kraina lodu topnieje przez globalne ocieplenie. Co zobaczyła? Maria Mazurek opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN, swoimi spostrzeżeniami podzielił się także glacjolog i autor bloga Glacjoblogia, dr Jakub Małecki.

  James Balog jest fotografem, którego dzieła często przedstawiają szokujące interpretacje zmieniającego się świata. W 2007 roku zainicjował naziemne fotograficzne badania lodowców. Narażał swoje życie wchodząc do lodowych szczelin. Nie powstrzymało go nawet chore kolano i niesamowite zimno. Robił to wszystko po to, by świat mógł zobaczyć, jak szybko lodowce topnieją.

  Icemill to koncepcja ogromnej instalacji, która przypomina diabelski młyn. Urządzenie pozwala pozyskać wodę pitną z oceanów dzięki zjawisku odsalania przez zamrażanie. W porównaniu do innych technologii, jest ono mniej energochłonne i tańsze. W jakiej fazie jest projekt i kto będzie mógł z niego skorzystać? O tym mówiła autorka pomysłu, Katarzyna Przybyła, doktorantka Politechniki Wrocławskiej.

  Przez ostatnie 30 lat zniknęło 75 proc. arktycznego lodu morskiego. Klimatolodzy alarmują, że tej zimy temperatura w Arktyce może być nawet o 20 st. C większa niż średnia. O skutkach globalnego ocieplenia rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ekologiem Tomaszem Dziemianczukiem, który jakiś czas temu za próbę wdarcia się na platformę wiertnicza Gazpromu został aresztowany przez Rosję. Jaki wpływ na Polskę ma topnienie lodowców? Co o ocieplaniu klimatów mówi przyszły prezydent USA Donald Trump?