Pogoda na koniec stycznia i początek lutego. Czy zimowa aura dalej będzie się utrzymywać?

Pogoda na koniec stycznia i początek lutego. Czy zimowa aura dalej będzie się utrzymywać?
Pogoda na koniec stycznia i początek lutego. Czy zimowa aura dalej będzie się utrzymywać?
Źródło: SimpleImages/Getty Images

Polskę zaatakowała sroga zima. Wszystko jednak wskazuje na to, że ten trend w pogodzie może się już wkrótce odwrócić i będziemy musieli pożegnać się ze śniegiem. Jaka będzie pogoda pod koniec stycznia i w lutym?

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Pogoda na końcówkę stycznia 2024

W ostatnich dniach wiele miast musiało zmagać się z intensywnymi opadami śniegu. Temperatury są zmienne - w nocy najczęściej spadają poniżej zera, a w ciągu dnia oscylują w jego granicach, czasem jest kilka stopni na plusie. W efekcie w wielu miejscach jest ślisko. Niestety wszystko wskazuje na to, że w kolejnych tygodniach możemy pożegnać się z zimą.

Obecnie Polska znajduje się pod wpływem arktycznego powietrza. Jak zauważa synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek "mróz arktyczny ma jednak tylko musnąć nasz kraj i powędruje dalej nad Rosję".

- Pogodę kształtuje teraz wielki niżowy wir powietrza z kilkoma centrami nad północnym Atlantykiem i Skandynawią. Przez swój dynamiczny temperament nie sprzyja on osiedleniu się zimnej porcji powietrza na trwałe w naszym rejonie. Ta trzyma się twardo północnej części Europy. Układ okazał się dla nas łaskawszy, niż wynikało to z wcześniejszych prognoz - zauważa synoptyk.

Już wkrótce w Polsce może nastąpić duży zwrot w pogodzie. W czwartek 18 stycznia nad Polską przetoczy się strefa mokrego śniegu, a nawet śniegu z deszczem, a w kolejnych dniach czekają nas kolejne przymrozki. Do 21 stycznia temperatury mogą spadać do -10, a nawet -15 st. C.

- Od poniedziałku 22 stycznia rządy w pogodzie obejmą wiry niżowe rozciągnięte nad północnym Atlantykiem, które w pełnej zgodzie z wyżem ulokowanym nad południową Europą zaczną pompować ciepłe masy powietrza znad Maroka i Hiszpanii. Temperatura ma stopniowo rosnąć, by za tydzień o poranku 24 stycznia nie spaść poniżej 5-8 stopni na plusie - powiedziała synoptyk Arleta Unton Pyziołek dla TVN Meteo.

Pod koniec miesiąca należy spodziewać się ocieplenia. Nad krajem przetoczy się fala deszczów i śnieg wystąpi jedynie w górach. Temperatury mogą wzrosnąć nawet do 10-12 st. C.

Prognoza pogody na luty 2024

Wszystko wskazuje na to, że zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa i luty 2024 zaczniemy mroźną i wyżową pogodą. Według wyliczeń amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery kolejny miesiąc będzie normalny pod względem termicznym, a to oznacza, że może być zimowo.

- Luty ma więc duże szanse stanąć na wysokości zadania, tak jak do tej pory robi to styczeń. Z tym, że raczyć nas może nie tyle śnieżycami, ile falami mrozu. Nie grożą nam oczywiście spadki temperatur do -40 czy -50 st. C. [...] - zauważa synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się: