zmiany klimatu

    zmiany klimatu

    Przez południową Europę przetacza się fala upałów. Temperatura przekroczyła tam 40 st. C. Tamtejsze media podają, że za taką pogodą odpowiedzialny jest "Lucyfer". Czym jest i czy może dotrzeć też do Polski? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tomaszem Wasilewski, prezenterem pogody TVN Meteo.

    James Balog jest fotografem, którego dzieła często przedstawiają szokujące interpretacje zmieniającego się świata. W 2007 roku zainicjował naziemne fotograficzne badania lodowców. Narażał swoje życie wchodząc do lodowych szczelin. Nie powstrzymało go nawet chore kolano i niesamowite zimno. Robił to wszystko po to, by świat mógł zobaczyć, jak szybko lodowce topnieją.

    Ogromny zegar, który odlicza czas do katastrofy klimatycznej, pojawił się w Nowym Jorku. Do zera zostało jeszcze ponad 7 lat. Wtedy średnia globalna temperatura nieodwracalnie wzrośnie o 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i rozpocznie się tzw. klimatyczny efekt domina. Co może się wydarzyć, jeśli ludzie nie zmienią swojego działania? O tym mówiła Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy WWF.

    Łagodne zimy, potężne susze, powodzie, topniejące lodowce to symptomy zmiany klimatu Ziemi. Ocieplanie się klimatu znacznie przyspieszyło odkąd ludzkość, na masową skalę, zaczęła korzystać z paliw kopalnianych. Dziennikarka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara, o zmianach klimatu, rozmawiała z prof. Martinem Siegertem, prof. Chrisem Rapley'em z University College London i prof. Joanną Haigh z Imperial College London.