Lucyfer zaatakował południe Europy. Czy dotrze także do Polski?
Przez południową Europę przetacza się fala upałów. Temperatura przekroczyła tam 40 st. C. Tamtejsze media podają, że za taką pogodą odpowiedzialny jest "Lucyfer". Czym jest i czy może dotrzeć też do Polski? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tomaszem Wasilewski, prezenterem pogody TVN Meteo.
Dokumentuje topnienie lodowców. Te fotografie dają do myślenia
James Balog jest fotografem, którego dzieła często przedstawiają szokujące interpretacje zmieniającego się świata. W 2007 roku zainicjował naziemne fotograficzne badania lodowców. Narażał swoje życie wchodząc do lodowych szczelin. Nie powstrzymało go nawet chore kolano i niesamowite zimno. Robił to wszystko po to, by świat mógł zobaczyć, jak szybko lodowce topnieją.
Zimny i mokry kwiecień to anomalia pogodowa? "Jest dokładnie taki, jaki powinien być"
Mimo że w kalendarzu mamy już wiosnę, to zmiany pogody, których doświadczyliśmy w ostatnich tygodniach, trochę temu przeczą. Czy tegoroczny, bardzo zimny i mokry kwiecień to anomalia czy raczej norma w naszej strefie klimatycznej? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Bogdanem Chojnickim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zmiana klimatu a okres - kiedy miesiączka może się spóźnić?
Wzorcowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Nie zawsze jednak jest tak, jak w podręcznikach. Istnieje wiele czynników, które wpływają na zaburzenie cyklu. Sprawdź, czy zmiana klimatu wpływa na okres i czy spóźnianie się go jest zawsze powodem do niepokoju.
Ratuje świat przed zagładą. "Trochę będzie boleć, chodzi o to, żeby nie doszło do kompletnej katastrofy"
Marcin Popkiewicz to człowiek-orkiestra: fizyk, klimatolog, dziennikarz, autor książek i licznych artykułów. Zajmuje się powiązaniami między gospodarką, energią, zasobami a środowiskiem. Naukowiec od lat ostrzega przed skutkami globalnego ocieplenia czy nadmiernym zużyciem energii. Co musimy zrobić, żeby nie doszło do załamania się naszej cywilizacji?
Ile lat zostało do katastrofy klimatycznej? Zegar w Nowym Jorku zaczął odliczanie
Ogromny zegar, który odlicza czas do katastrofy klimatycznej, pojawił się w Nowym Jorku. Do zera zostało jeszcze ponad 7 lat. Wtedy średnia globalna temperatura nieodwracalnie wzrośnie o 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i rozpocznie się tzw. klimatyczny efekt domina. Co może się wydarzyć, jeśli ludzie nie zmienią swojego działania? O tym mówiła Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowy WWF.
Czy zabraknie nam wody? Ekspert: „W pewnym momencie zostanie przekroczony jakiś punkt krytyczny”
Profesor Szymon Malinowski jest fizykiem atmosfery, który od lat bada zmiany klimatu. Swoją wiedzą i obserwacjami dzieli się z każdym, kto chce go słuchać. Niedawno wystąpił w filmie dokumentalnym „Można panikować” w reżyserii Jonathana L. Ramseya. W programie opowiedział o tym, jak zmienił się otaczający nas świat i jaka przyszłość może go czekać.
Łagodne zimy, potężne susze, powodzie, topniejące lodowce to symptomy zmiany klimatu Ziemi. Ocieplanie się klimatu znacznie przyspieszyło odkąd ludzkość, na masową skalę, zaczęła korzystać z paliw kopalnianych. Dziennikarka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara, o zmianach klimatu, rozmawiała z prof. Martinem Siegertem, prof. Chrisem Rapley'em z University College London i prof. Joanną Haigh z Imperial College London.