Koniec zimowego szaleństwa w Alpach?
W Alpach obserwuje się wyraźnie niepokojącą tendencję w zakresie opadów śniegu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Ogólny spadek wyniósł około 34% i jest szczególnie zauważalny po 1980 roku. Wzrost średnich temperatur powietrza na całym świecie, spowodowany przez zmiany klimatu, sprawia, że śnieg nie może tworzyć się na niższych wysokościach. Zamiast tego, opady występują w postaci deszczu. To realne zagrożenie dla przyszłości sportów zimowych w Alpach.
W ramach nowego badania naukowcy zebrali stuletnie dane dotyczące opadów śniegu z 46 miejsc w tym górskim regionie, łącząc zapisy współczesnych stacji meteorologicznych z ręcznie pisanymi notatkami sięgającymi początku XX wieku. Dzięki temu uzyskano pierwszy kompleksowy obraz zmian w opadach śniegu na przestrzeni ostatnich 100 lat.
- Najbardziej negatywne trendy dotyczą miejsc położonych poniżej wysokości 2000 metrów i znajdują się w regionach południowych, takich jak Włochy, Słowenia i część Alp Austriackich - wskazał główny badacz Michele Bozzoli.
Alpy bez śniegu - potężne konsekwencje dla gospodarki i ekosystemu
Alpy to jeden z najpopularniejszych na świecie ośrodków narciarskich, który każdego roku odwiedza około 400 milionów osób. Śnieg jest więc niezwykle istotnym elementem gospodarki turystycznej. Jeśli w sezonie narciarskim, od grudnia do kwietnia, stopnieje, ośrodki nie będą miały innego wyjścia, jak tylko skrócić sezon, co będzie dla nich mniej dochodowe.
Brak śniegu to nie tylko problem dla miłośników sportów zimowych. Odgrywa on kluczową rolę w utrzymaniu alpejskich ekosystemów i ochronie górskich osad przed gwałtownymi powodziami. Kiedy opady występują w postaci deszczu zamiast śniegu, mogą szybko spływać stromymi dolinami górskimi, co spowoduje zwiększoną erozję i niebezpieczne powodzie.
- Śnieg pełni ważną funkcję zbiornika wody, zasila lodowce i górskie strumienie, a ponieważ wiosną powoli topnieje, stopniowo uzupełnia zasoby wody. Tego aspektu nie można już dłużej ignorować w planowaniu polityki zarządzania wodą - podsumował Michele Bozzoli.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odzież narciarska z drugiej ręki. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- OszczędzaMY: Jak nie wydać fortuny podczas rodzinnych ferii na stoku?
- Gdzie można pojeździć na nartach w okolicach Warszawy? Najlepsze stoki niedaleko stolicy
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: Dailymail
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images