Materiał promocyjny

Kochasz góry? Odkrywamy tajemnice Śląska

Atrakcje województwa śląskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wisła to idealne miejsce dla każdego. Położona w sercu Beskidów od lat przyciąga rzeszę turystów nie tylko malowniczymi górami, ale także wspaniałymi widokami i bogatą ofertą atrakcji. To idealne miejsce zarówno dla dużych, jak i małych. Niepodważalnie Wisła zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających turystów.

Szlakiem atrakcji turystycznych Wisły

Wisła to prawdziwa perła Beskidu Śląskiego. To tutaj, na Baraniej Górze swój początek ma królowa polskich rzek. Na szlakach turystycznych możemy doświadczyć bliskości natury, która wycisza i cieszy oko.

Wisła to idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa, którzy mogą poszusować m.in. na Nowej Osadzie. To popularny ośrodek „dla każdego” z różnorodnymi trasami i pełną infrastrukturą od kolei krzesełkowej przez mniejsze wyciągi i taśmę dla początkujących oraz karuzelę pontonową dla dzieci. Na stacji działa kilka wypożyczalni i szkół narciarskich. Jest tu również bogata oferta gastronomiczna. Ośrodek dysponuje trzema dużymi parkingami zlokalizowanymi blisko dolnej stacji.

Nowa Osada wraz z jedenastoma innymi ośrodkami z Wisły, Ustronia i Istebnej tworzy system wspólnego karnetu WISPASS, który łącznie oferuje ok. 30 km tras o różnym stopniu trudności. Rozwiązanie to pozwala dowolnie zmieniać stacje narciarskie w trakcie jednego pobytu, bez konieczności kupowania karnetów na każdej z nich.

Wisła jest również prawdziwym zagłębiem kuligowym. Turyści znajdą tam bogatą bazę firm organizujących przejażdżki saniami, czeka ich poczęstunek w góralskiej kolybie, a na koniec zabawa w regionalnych rytmach. W malowniczej Dolinie Białej Wisełki każdy z nas może skorzystać z tej wyjątkowej atrakcji, która jest całoroczna. - Kulig głównie się kojarzy ze zimą, ale jak jest mniej tego śniega, albo jak w ogóle nie ma śniega, na przykład w lecie, to nie ma problemu. Zrobiemy kulig wtedy na kołach. Możemy se oglądać te piękne kaskady i wodospady (...). Podziwiać cało te naturę - powiedział Rafał Cieślar, wiślanin i miłośnik lokalnej kultury.

Atrakcje województwa śląskiego

Wisła to idealne miejsce również dla miłośników historii. Znajduje się tam Habsburska Osada Gospodarcza, która pokazuje życie górali w okresie panowania Habsburgów. - Oba budynki są w stylu alpejskim i powstały w drugiej połowie XIX wieku (...). Jest to zdecydowanie podróż w czasie z dużą dawką informacji - stwierdziła Katarzyna Swęda, prezes spółdzielni socjalnej Wisła Otwarta Turystycznie.

Podróż w czasie można też odbyć odwiedzając zamki na malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na północy województwa śląskiego. - To Szlak Orlich Gniazd, czyli obszar warowny zbudowany kiedyś na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przez Kazimierza Wielkiego (...). Możemy je zwiedzać, podziwiać, a w niektórych nawet nocować - powiedziała dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej Agnieszka Sikorska.

Województwo śląskie ma rozbudowaną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, spośród której zarówno zawodowi sportowcy jak i amatorzy aktywnego trybu życia znajdą coś dla siebie. Jednym z czołowych obiektów sportowych jest Stadion Śląski w Chorzowie. - To królestwo lekkoatletów z całego świata. W związku z tym za każdym razem, jak odbywają się jakieś zawody, to cały świat chce tu startować. Odbywa się tutaj również wiele koncertów i wydarzeń - przyznał Marek Plawgo, lekkoatleta i olimpijczyk.

To na Stadionie Śląskim odbywają się również takie imprezy jak Silesia Marathon. Trasa przebiega przez cztery miasta, z metą na stadionie. To miejsce dla miłośników biegania jest otwarte cały rok.

Co istotne, w województwie śląskim niemal wszędzie jest blisko. Z Wisły do Stadionu Śląskiego dojedziemy w półtorej godziny samochodem, a po zwiedzeniu całego obiektu, na turystów czeka największy Park w Europie - Park Śląski, który obfituje również w inne, ciekawe obiekty m.in.: Planetarium Śląski Park Nauki, Śląski Ogród Zoologiczny, Kolej Linową "Elka" czy Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Marta Buchla

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości