ferie

  ferie

  Ferie zimowe wyglądają w tym roku inaczej niż zwykle. W związku z pandemią uczniowie z całego kraju mają wolne w tym samym terminie. Wyjazdy są utrudnione ze względu na zamknięte wyciągi narciarskie i nieczynne hotele. Okazuje się jednak, że wiele rodzin, mimo tych ograniczeń, spędza czas w górskich kurortach. W niektórych miejscach tworzyły się kilometrowe korki i interweniowała policja.

  Prawdopodobnie będą to najdziwniejsze ferie od wielu wielu lat. Zamknięte stoki uniemożliwiają szusowanie na nartach, a nieczynne hotele utrudniają wyjazdy. Rodzice zastanawiają się w związku z tym, co robić ze swoimi pociechami. Kilka ciekawych propozycji przedstawiła w naszym programie Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci,

  Na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka poinformowano o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce oraz o ewentualnym złagodzeniu obostrzeń w czasie ferii. Niedzielski zaapelował, by najbliższe dwa tygodnie potraktować "jak przysłowiową kwarantannę" i przestrzegać obowiązujących zaleceń.

  4 stycznie rozpoczną się ferie zimowe dla wszystkich uczniów w Polsce. Ale czy na pewno dla wszystkich? Jeśli nic się nie zmieni, młodzież do 16. roku życia spędzi je w "domowym areszcie". Dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod petycją, w której apeluje, by zawiesić obowiązywanie zakazu. O tym, dlaczego to takie ważne wyjaśniły psycholog Marta Skierkowska oraz Justyna Suchecka, dziennikarka zajmująca się tematyką edukacyjną.

  Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że będzie rekomendował przedłużenie do 17 stycznia obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych, które dotyczą okresu ferii. Ma to zminimalizować ryzyko nadejścia trzeciej fali pandemii koronawirusa. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.

  Ferie zimowe kojarzą się z wyjazdami w góry na sanki i narty lub też dalekimi podróżami w ciepłe kraje. Co robić w ferie, gdy spędza się je w domu w mieście lub na wsi? Sposobów na nudę jest naprawdę wiele!

  Ferie zimowe i wakacje w 2021 roku będą wydłużone? Wariant taki pojawił się w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Powodem jest chęć uniknięcia skumulowania grup, co zmniejszyłoby ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Premier Morawiecki jednak rozwiał wszelkie wątpliwości na konferencji prasowej. Szef rządu ogłosił, że ferie 2021 będą się odbywały dla wszystkich w jednym terminie.

  Tegoroczna pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wielu branżach. Wpłynęła też na nasze plany wakacyjne. Wiele osób zrezygnowało z zagranicznego wypoczynku, więc nad polskim morzem i w górach pojawiły się tłumy turystów. Czy można więc mówić o udanym sezonie? Jakie są wyjazdowe prognozy na święta i ferie? O tym mówił w naszym programie Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

  Już od poniedziałku w pięciu województwach rozpoczną się ferie zimowe. Czy przez najbliższe dwa tygodnie utrzyma się zimowa pogoda, zwłaszcza w zimowych kurortach? I jak wygląda praca w obserwatorium meteorologicznym? Z obserwatorem Łukaszem Chmurą rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  W czterech województwach rozpoczęły się ferie zimowe. Nie wszystkie dzieci wyjeżdżają w tym czasie na narty. Jak kreatywnie wykorzystać ten okres? O grach i zabawach angażujących całą rodzinę opowiedziała Magdalena Kordaszewska, ekspert do spraw zabawek.

  Już od poniedziałku w czterech województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Czy w polskich zimowych kurortach spadnie śnieg? Gdzie warto wybrać się na narty? Z klimatologiem Mieczysławem Sobikiem rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Ferie w toku. Które dzieci już je zakończyły, a które dopiero zaczęły? Czy w górach będzie śnieg? O tym prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Organizacja czasu w ferie, kiedy dziecko zostaje w mieście, zawsze jest dla rodzica wyzwaniem. W dużych miastach sytuacja wygląda nieźle, bo są dostępne m.in. skate parki, miejskie domy kultury, lodowiska. A jak jakie atrakcje dla dzieci w czasie ferii przygotowała Chełmża i Białystok? Co dzieciaki mogą robić w chełmżyńskiej bibliotece i białostockim klubie żeglarskim?

  Dziś rozpoczynają się ferie w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Jak zorganizować czas dziecku? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak dokonał przeglądu najważniejszych kurortów górskich i sprawdził, jak wygląda tam sytuacja pogodowa. A co zrobić, jeśli nie mamy pieniędzy na wyjazd dziecka? Ferie w mieście też mogą być fajne! Zobaczcie, jak na wakacje zimowe przygotowały się największe miasta na Podlasiu, Warmii i Mazurach.

  Do tragedii doszło podczas zimowiska odbywającego się w Wiśle. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na obiekcie nie było ratownika. Kto jest winien śmierci chłopca? Czy można było jej uniknąć? W Dzień Dobry TVN dr Mariusz Sokołowski powiedział o tym, jak będzie wyglądało śledztwo w sprawie.

  Dla dzieci ferie to wypoczynek, a dla rodziców - prawdziwe wyzwanie. Zwłaszcza teraz, kiedy zwykłe zimowiska nie zaspakajają już potrzeb młodzieży. Postanowiliśmy pomóc rodzicom i znaleźć kilka przykładów modnych ferii. Na te wybraliśmy się z Dawidem Kwiatkowskim.

  We wtorek w Dzień Dobry TVN: jak pożyczać pieniądze rodzinie i przyjaciołom, by nie skończyło się to zerwaniem więzi, a pieniądze zostały oddane. A także: ferie z Dawidem Kwiatkowskim i najlepszy szef na świecie. Jesteśmy jutro dla Was od 8.00. Zapraszamy!

  W kuchni Dzień Dobry TVN Justyna Tomańska z córką Zosią i przyjaciółką Zosi – Jessicą udowodniły, że przy szykowaniu smacznych dań można doskonale się bawić. Przygotowały dla nas: różdżki wróżki, zupę Shreka i dinozaura, spaghetti z sosem pomidorowym i ośmiorniczkami, lody i pizzę z arbuza.

  Czasami rodzice nie mają pomysłu, gdzie posłać swoje dzieci na ferie zimowe. Mamy dla nich pewną propozycję. Dzieci będą nią zachwycone.

  Ferie zimowe trwają. Jak dojechać i wrócić z nich bezpiecznie? Najlepiej wie to Adam Małysz, który został zaproszony przez Inspekcję Transportu Drogowego do akcji związanej z kontrolowaniem autokarów wiozących dzieci i młodzież. Dlaczego zdecydował się wziąć udział w tej akcji? Czy stan autokarów poprawił się? Ile trwa kontrola autokaru? Z Bogusławem Piotrowskim, Alwinem Gajadurem z Inspekcji Transportu Drogowego i Adamem Małyszem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Jutro w Dzień Dobry TVN: kulisy bollywoodzkiej produkcji i łamanie hinduskich stereotypów, co zrobić z dziećmi w czasie ferii - puścić na skocznię, czy dać pod opiekę robotom? A także, jak każdy z nas może nauczyć się być szczęśliwym. Pokażemy jutro o 8.00. Zapraszamy!

  Ferie w polskich górach - dla jednych zagadnienie sado-maso, dla innych - coś bez czego nie mogą żyć. Jaki klimat panuje w Zakopanem? Jaki sposób na przeziębienie mają polscy górale? Czego mogą nam pozazdrościć Austriacy i Włosi? Ile kosztuje zdjęcie z białym misiem? Ile pieniędzy można wydać w ciągu jednego dnia? Do Zakopanego wybrał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Jakie atrakcje czekają na nas w Górach Świętokrzyskich, najstarszym paśmie górskim w Polsce? Jakie niespodzianki kryją ruiny zamku w Chęcinach? Gdzie można zobaczyć Białą Damę? Dlaczego warto odwiedzić Bałtów i, gdzie odbywają się sabaty prawdziwych czarownic?

  Czas na ferie w zachodniej Polsce. Wreszcie mamy prawdziwą zimę i możemy cieszyć się urokami zimowego szaleństwa!