W naszych snach często pojawiają się powtarzające się motywy, takie jak wypadające zęby i spadanie z wysokości. Jedna z teorii przekonuje, że treści snów odzwierciedlają nasze zmagania, obawy i pragnienia. Czy rzeczywiście tak jest? O tym porozmawialiśmy z analityczką jungowską PTPJ Katarzyną Kwaśny-Czehak.
Co warunkuje to, o czym śnimy?
Sen jest specyficznym rodzajem aktywności naszego mózgu, a marzenie senne - doświadczeniem. Czasem zdarzają się jednak motywy, które są powszechne w snach prawie wszystkich ludzi, takie jak: powrót do szkoły, spadanie, kłótnia z rodzicami i wypadające zęby. Analityczka jungowska PTPJ Katarzyna Kwaśny-Czehak przekonuje, że wynikają one ze wspólnych doświadczeń.
Zdaniem ekspertki wypadanie zębów dla każdego dziecka jest bardzo dużym przeżyciem. - To zostaje w psychice na zawsze, dlatego w momencie, kiedy coś uruchomi to wspomnienie, to wtedy też sny się uruchamiają - powiedziała.
Katarzyna Kwaśny-Czehak przyznała, że sny mogą być też charakterystyczne dla miejsca. - Niektóre przeżycia są globalne. Podczas pandemii śniło nam się dużo katastroficznych obrazów, pojawiały się też lęki. I to było wspólne dla obrazów z całego świata - dodała ekspertka.
Co mówią o nas nasze sny?
Nasza gościni przyznała, że niektóre sny dotyczą wewnętrznych przeżyć. - Wtedy często je pamiętamy i bardzo dobrze, bo w tych obrazach możemy lepiej zrozumieć to, co się dzieje na jawie - powiedziała.
Według Katarzyny Kwaśny-Czehak mózg generuje sny zawsze. - Taka jest aktywność naszego mózgu w nocy, że te obrazy senne są generowane. Dlatego jeżeli będziemy więcej uwagi przywiązywać do snów, jeżeli będziemy je zapisywać, to zwiększy się szansa, że zaczniemy zapamiętywać sny - poradziła ekspertka.
- Sen jest odzwierciedleniem naszego stanu psychicznego. Inaczej śnimy, kiedy doświadczamy stresu pourazowego, inaczej kiedy doświadczamy psychozy, a jeszcze inaczej kiedy przechodzimy depresję. To wszystko widać w naszych snach - podsumowała analityczka jungowska PTPJ.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Z tą wadą rodzi się 1 na 500 dzieci. Naukowy znaleźli jej wstępną przyczynę
- "Nic nie czułem, nie miałem żadnych problemów". Co trzeba wiedzieć o raku prostaty?
- "Kwalifikował się do diagnozy lekarskiej: "że to już koniec"". Czy możliwy jest powrót do sprawności po udarze?
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News