Spadanie, wypadanie zębów czy kłótnia z rodzicem. Co mówią o nas sny?

Spadanie, wypadanie zębów czy kłótnia z rodzicem. Co mówią o nas sny?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Powiedz mi, co ci się śni, a powiem ci, kim jesteś
Powiedz mi, co ci się śni, a powiem ci, kim jesteś
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych
W naszych snach często pojawiają się powtarzające się motywy, takie jak wypadające zęby i spadanie z wysokości. Jedna z teorii przekonuje, że treści snów odzwierciedlają nasze zmagania, obawy i pragnienia. Czy rzeczywiście tak jest? O tym porozmawialiśmy z analityczką jungowską PTPJ Katarzyną Kwaśny-Czehak.

Co warunkuje to, o czym śnimy?  

Sen jest specyficznym rodzajem aktywności naszego mózgu, a marzenie senne - doświadczeniem. Czasem zdarzają się jednak motywy, które są powszechne w snach prawie wszystkich ludzi, takie jak: powrót do szkoły, spadanie, kłótnia z rodzicami i wypadające zęby. Analityczka jungowska PTPJ Katarzyna Kwaśny-Czehak przekonuje, że wynikają one ze wspólnych doświadczeń.

Zdaniem ekspertki wypadanie zębów dla każdego dziecka jest bardzo dużym przeżyciem. - To zostaje w psychice na zawsze, dlatego w momencie, kiedy coś uruchomi to wspomnienie, to wtedy też sny się uruchamiają - powiedziała.

Katarzyna Kwaśny-Czehak przyznała, że sny mogą być też charakterystyczne dla miejsca. - Niektóre przeżycia są globalne. Podczas pandemii śniło nam się dużo katastroficznych obrazów, pojawiały się też lęki. I to było wspólne dla obrazów z całego świata - dodała ekspertka.

Co mówią o nas nasze sny?  

Nasza gościni przyznała, że niektóre sny dotyczą wewnętrznych przeżyć. - Wtedy często je pamiętamy i bardzo dobrze, bo w tych obrazach możemy lepiej zrozumieć to, co się dzieje na jawie - powiedziała.

Według Katarzyny Kwaśny-Czehak mózg generuje sny zawsze. - Taka jest aktywność naszego mózgu w nocy, że te obrazy senne są generowane. Dlatego jeżeli będziemy więcej uwagi przywiązywać do snów, jeżeli będziemy je zapisywać, to zwiększy się szansa, że zaczniemy zapamiętywać sny - poradziła ekspertka.

- Sen jest odzwierciedleniem naszego stanu psychicznego. Inaczej śnimy, kiedy doświadczamy stresu pourazowego, inaczej kiedy doświadczamy psychozy, a jeszcze inaczej kiedy przechodzimy depresję. To wszystko widać w naszych snach - podsumowała analityczka jungowska PTPJ.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości