Jak leczyć bezsenność? "Dysponujemy szeregiem sposobów"

Bezsenni Polacy, czyli uzależnienie od leków nasennych. "Ich stosowanie może spowodować wzrost tolerancji"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bezsenność - przyczyny i leczenie
Bezsenność - przyczyny i leczenie
Zarwana noc – jej skutki widoczne są nawet 7 dni
Zarwana noc – jej skutki widoczne są nawet 7 dni
Problemy z bezsennością – jak sobie radzić?
Problemy z bezsennością – jak sobie radzić?
Jak poradzić sobie z bezsennością?
Jak poradzić sobie z bezsennością?
Coraz więcej Polaków zmaga się z zaburzeniami lękowymi, depresją i problemami ze snem. Według WHO aż jedna trzecia dorosłych na świecie nie może spać, a leki nasenne cieszą się niegasnącą popularnością. O przyczynach oraz leczeniu bezsenności rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychiatrą Michałem Ringiem.

Czym jest bezsenność?

Bezsenność jest istotnym i coraz częstszym zaburzeniem psychicznym, który dotyka nawet 60% procent społeczeństwa.

- Te zaburzenia mogą mieć charakter pierwotny, wtedy kiedy nie współwystępują z żadnym innym problemem psychicznym i wtedy mamy do czynienia z bezsennością pierwotną - wyjaśniał lekarz Michał Ring, podkreślając, że na taką bezsenność cierpi około 5-10% społeczeństwa.

Według psychiatry bezsenność może być także wtórna od naszych nieprawidłowych nawyków. - Może być pochodną od tego, że np. nie stosujemy zasad higieny snu. Ludzki sen jest regulowany przez rytm dobowy i homeopatyczną potrzebę zasypiania. W momencie, w którym tuż przed zaśnięciem oglądamy na telefonie filmiki, to rytm dobowym może się przesunąć - wskazał specjalista.

- Tak samo picie kawy w godzinach wieczornych czy intensywny wysiłek fizyczny tuż przed zasypianiem - dodał nasz gość.

Czy można się uzależnić od tabletek nasennych?

Psychiatra zaznaczył, że bezsenność nie jest jednolitym problemem zdrowotnym. - Może być objawem choroby psychicznej albo bezdechu sennego. W związku z tym sposób leczenia bezsenności zależy przede wszystkim od tego, co ją spowodowało - tłumaczył.

- A sensu stricte leki nasenne mogą być stosowane tylko pod czują opieką lekarza. Te leki mają duży potencjał uzależniający. Wyróżniamy leki starszej generacji, które nazywają się benzodiazepiny i leki Z. Te drugie można bezpiecznie stosować przez okres około miesiąca, później ich stosowanie może spowodować wzrost tolerancji i wtedy może wytworzyć się mechanizm uzależnienia - ostrzegł Michał Ring. Jak mówił, bezsenność należy leczyć.

- Dysponujemy szeregiem sposobów, również leków farmakologicznych, które mogą bezpiecznie poprawić jakość i długość snów, nie powodując ryzyka uzależnienia - zapewnił specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości