Bezsenność dotyka nawet 1/3 ciężarnych. "Dziecko wysysa wszystko, co najważniejsze z organizmu"

20230927-DDTVN-111
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedna na trzy Polski mierzy się z problemem bezsenności w ciąży
Jedna na trzy Polski mierzy się z problemem bezsenności w ciąży
Bezsenność - problem milionów Polaków
Bezsenność - problem milionów Polaków
Problemy z bezsennością – jak sobie radzić?
Problemy z bezsennością – jak sobie radzić?
Jak poradzić sobie z bezsennością?
Jak poradzić sobie z bezsennością?
Mnogość zmian zachodzących w organizmie w czasie ciąży sprawia, że nie każda wyczekująca dziecka kobieta postrzega ten stan, jako "błogosławiony". Aż 1/3 z nich skarży się na bezsenność. Co dokładnie jest jej powodem i jak sobie z nią radzić? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali dr n. med., psychiatra Michał Skalski oraz Katarzyna Cychowska, która mierzyła się z tym problemem.

Bezsenność w ciąży

Katarzyna Cychowska doświadczyła bezsenności będąc w ostatniej ciąży, z, obecnie już 4-miesięczną, Helenką. - Na początku były to bóle kręgosłupa, które sprawiały, że nie mogłam sobie znaleźć żadnego ułożenia (...). Najgorzej zaczęło się w połowie ciąży, gdy doszły mi okropne drętwienia kończyn. Na początku to była prawa strona, później doszła też lewa. Te drętwienia były coraz dłuższe, tak że ciągnęły się całą noc - opowiadała.

Psychiatra Michał Skalski wielokrotnie w naszym programie opowiadał o dramatycznych konsekwencjach bezsenności. Przypadłość jest szczególnie męcząca dla ciężarnej, która nie może wspomóc się farmakologią. - Większość leków nasennych jest niezalecana w ciąży, leki wszystkie benzodiazepinowe mają działanie teratogenne, czyli mogą uszkadzać płód - mówił lekarz.

Jedyne leki, z których można skorzystać w tak trudnej sytuacji, to te ziołowe oraz niektóre antydepresanty. Na szczęście podstawową formą leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna i pilnowanie zasad higieny snu.

Higiena snu

Jakie zasady należy przyjąć, aby zdrowo spać? - Chodzę spać, kiedy jestem śpiąca, wstaję po przebudzeniu, nie leżę w łóżku, jak nie śpię, dlatego że samo leżenie w ciemnym pokoju, patrzenie w sufit i liczenie baranów bardzo pogarsza samopoczucie i bardzo pogarsza sen - wyjaśniał Michał Skalski.

Psychiatra podkreślił, że, podczas gdy zwykła bezsenność wiąże się zazwyczaj z czynnikami nerwicowymi, osoba w ciąży odczuwa dyskomfort fizyczny. - Ten zespół niespokojnych nóg, to drętwienie nóg, o którym pani powiedziała, najczęściej wynika z niedoborów żelaza. Pamiętajmy, że to dziecko wysysa wszystko, co najważniejsze z organizmu - mówił.

Jakie jeszcze czynniki wpływają na bezsenność w ciąży? Tego dowiecie się z rozmowy w studiu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości