Problemy z dostępem do leków na ADHD
Do jednych z najważniejszych leków na ADHD należą: Medikinet, Medikinet CR czy Concerta. Medykamenty te od kilku tygodni są praktycznie niedostępne w aptekach. - Z Warszawy pojechałem do Sochaczewa, bo tam, jak wynikało z internetu, miał być lek. Na miejscu okazało się, że ktoś go już zarezerwował. Podobno z innego województwa. Sprawdziłem, że jest opakowanie do kupienia w jednej z aptek w Piasecznie. Leku nie kupiłem, znów ktoś mnie ubiegł - powiedział pan Tomasz.
Pani Dorocie, która od roku ma diagnozę ADHD udało się kupić lek sto kilometrów od domu. - Całowałam pudełko ze szczęścia. Bez leku nie jestem w stanie pracować - zaznaczyła.
Pacjenci, którzy w ostatnim czasie kupili lek nie kryją swojej radości, nic więc dziwnego, bowiem Concertę można kupić w 1 procencie aptek w całej Polsce, Medikine jest dostępny w 16 procentach, a najczęściej przypisywany Medikinet CR można nabyć w 11 procentach aptek.
Ministerstwo Zdrowia 19 marca poinformowało, że lek jest dostępny, zaś "z uwagi na wzmożony popyt na ten produkt, mogą występować lokalne utrudnienia w zakupie leku w aptekach".
- W naszej ocenie nie ma zagrożenia (brakiem leków - red.), rzeczywiście była chwilowa przerwa w dostawie - powiedziała 21 marca na konferencji prasowej Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.
Resort zdrowia zaznaczył, że pojawił się już jeden z zamienników dla tych leków, Atenza. Jednak jak sprawdziło TVN24 na ten moment nie ma go w żadnej aptece. Ten sam komunikat widnieje po zapytaniu o Symkinet, drugi zapowiedziany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny zamiennik dla leków na ADHD.
Dlaczego lek na ADHD jest tak ważny?
ADHD to skrót od attention deficit hyperactivity disorder, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, co znaczy, że mózg podczas wzrostu nie rozwijał się prawidłowo.
Dla osób z ADHD szczególnie ważne są leki, bez których mają znaczne problemy w funkcjonowaniu. W przypadku dorosłych brak dostępu do odpowiednich medykamentów oznacza: trudności z utrzymaniem uwagi, nasilanie się stanów lękowych i zapominanie o obowiązkach.
Jeszcze większy problem mają dzieci z ADHD, dla których brak leków oznacza trudności z przyswajaniem wiedzy, co pogłębia stres i powoduje regres w leczeniu. 12-letni Szymon od dwóch tygodni regularnie się o tym przekonuje. - Nauczycielki mówią mi ciągle, że nie słucham. Zapominam dużo rzeczy, no ciężko jest - przyznał chłopiec.
Zobacz więcej na TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bartek Jędrzejak obala mity na temat depresji. "Patrzymy na ludzi chorych przez pryzmat Hannibala Lectera"
- "Długo wstydziłam się tego przed samą sobą". Maja Bohosiewicz otwarcie o zdrowiu psychicznym
- "Ta Kaczmarek chyba ma jakieś ADHD". Martyna z "Top Model" o drodze do właściwej diagnozy
Autor: Anna Gondecka
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages