Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks. Kiedy nastoletni eksperyment zamienia się w ryzykowne zachowanie?

"Choroba to nie moda". Kiedy nastoletni eksperyment zamienia się w ryzykowne zachowanie?
Choroba to nie moda - Natalia Ośko
Choroba to nie moda - Natalia Ośko
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
To, co niekiedy nazywa się "nastoletnim buntem", bywa rozpaczliwym wołaniem o uwagę, a niebezpieczne "wybryki" często pełnią funkcję regulatora emocji. Spektrum zachowań ryzykownych jest szerokie, ale każdemu z nich warto się przyjrzeć i szukać rozwiązań, zamiast karać. Do takiego podejścia, w cyklu Michaliny Kobli "Choroba to nie moda" zachęcała Natalia Ośko. Psycholożka jest współautorką książki "Nastolatki na zakręcie. Jak wspierać zdrowie w głowie młodych ludzi?".

Zachowania ryzykowne wśród młodzieży

W pierwszej kolejności psycholożka wymieniła, jakie działania podejmowane przez młodych ludzi możemy zaliczyć do grona ryzykownych. - Sięganie po substancje psychoaktywne, to są kradzieże, to jest hazard, to są ryzykowne zachowania seksualne - wymieniała ekspertka, po czym nakreśliła, kiedy zachowania można uznać za wykraczające poza zwykły eksperyment: - Kiedy to wpływa na nasze funkcjonowanie, na naszą codzienność, kiedy to nie jest tylko spróbowanie, jak to jest np. po wypiciu piwa, co się ze mną dzieje, tylko po prostu spożywam to nadmiarowo często i wpływa to na moje zachowanie, na moje oceny, na to, jak się zachowuję w stosunku do innych ludzi.

Co może zwiększyć szansę wystąpienia opisywanych, niebezpiecznych zachowań? - Takim czynnikiem ryzyka właśnie sięgania po substancje jest to, co się dzieje w domu, czyli np. to, że rodzice nadużywają alkoholu. Rodzic jest najatrakcyjniejszym modelem dla dziecka, ważną figurą i jeśli pokazuje to, w jaki sposób spędza czas, w jaki sposób sobie radzi z emocjami, dziecko to obserwuje, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki nastolatek też będzie sobie regulował w ten sposób napięcie - wytłumaczyła Natalia Ośko.

Rodzic w obliczu problemów nastolatka

Ujrzenie swojego dziecka, będącego pod wpływem substancji zmieniających świadomość, nigdy nie jest łatwe. Warto jednak w takiej sytuacji zachować spokój. Co dokładnie powinien zrobić rodzic? - To jest dziecko, więc powinien się nim zaopiekować, dać mu wsparcie mimo wszystko, sprawdzić, jak bardzo jest on pod wpływem, czy wymaga jakiegoś specjalistycznego działania, czy szpital jest potrzebny, czy wystarczy po prostu aż chwilę odczeka. Ważna jest rozmowa i jakaś edukacja na temat tego, co robi ten alkohol, ale też przede wszystkim ważne jest to, żeby nie karać nastolatka za takie zachowania, tylko z taką empatią przyjrzeć się, dlaczego to robi - mówiła psycholożka.

A czego absolutnie nie powinien robić rodzic? - Przede wszystkim nie powinno być też przemocy w domu. Jeśli stosujesz przemoc, czy psychiczną, czy fizyczną, popularne klapsy (...) zawsze są jakimś przekroczeniem cudzej granicy - wymieniała Natalia Ośko.

Na co jeszcze rodzice powinni zwrócić uwagę? Dowiecie się tego oglądając materiał wideo.

Pomoc dla najbardziej bezbronnych

Podczas gdy walka z chorobami psychicznymi stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakim stają tysiące dorosłych, trudno wyobrazić sobie cierpienie najmłodszych. Zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. Sytuację doskonale obrazuje reportaż TVN24 Cierpią. Są coraz młodsze będący częścią cyklu Depresja systemu. Wszystkie jego odcinki znaleźć można na platformie TVN24 GO.

Polecamy również rozmowę z Marią Banaszak na łamach TVN24 Premium.

Pomóż najmłodszym z Fundacją TVN

W ubiegłym roku całkowity dochód z 1% podatku przeznaczyliśmy na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Budowa właśnie dobiega końca. Pierwsi pacjenci skorzystają z pomocy psychiatrycznej w 2024 roku. Fundacja realizuje także projekt #zdrowiewgłowie, w którego ramach tworzy gabinety psychiatryczno-psychologiczne w szpitalach na terenie całej Polski. Będą to miejsca w placówkach dla dzieci i dla dorosłych przeznaczone do spotkań psychologów, terapeutów i lekarzy psychiatrów z pacjentami i ich rodzinami.

Jeśli chcesz wesprzeć Fundację TVN, możesz:

  • wysłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt 3,69 zł z VAT);
  • wysłać BLIK pod numer 509 559 966;
  • wesprzeć Fundację tutaj.

"Choroba to nie moda" jest cyklem rozmów z osobami, które miały odwagę powiedzieć światu o swojej walce z chorobami psychicznymi oraz ekspertami. Jego tytuł odnosi się do jednego najpopularniejszych i zarazem najbardziej krzywdzących mitów dotyczących depresji - sugestii, że jej coraz częstsze diagnozowanie jest wynikiem trendu. Tymczasem problemy psychiczne nie są modą, a realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia cierpiących na nie osób. Mogą dotknąć każdego, niezależnie od społecznego statusu i wykonywanego zawodu. Zapraszając do cyklu osoby znane z mediów chcemy pokazać, że choroba i proszenie o pomoc to nie wstyd.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości