Dlaczego mózg generuje fałszywe wspomnienia? "Mamy pojemność 2,5 mln gigabajtów pamięci"

Jak działa nasza pamięć?
Jak działa nasza pamięć?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dr Adam Mirek w kolejnej odsłonie swojego naukowego cyklu w Dzień Dobry TVN zajął się tematem pamięci i jej pojemności. Ile danych jest w stanie zapamiętać nasz mózg? Dlaczego nie potrafimy przypomnieć sobie pierwszych lat życia i czy istnieją jakieś proste techniki na zapamiętywanie danych, treści oraz szczegółów? Sprawdź razem z nami.

Pamięć krótkotrwała i długotrwała - różnice

Niejednokrotnie zauważamy, że niektóre informacje umykają nam z głowy w bardzo szybkim tempie. Inne natomiast pozostają w niej latami i przemieniają się we wspomnienia. Dr Adam Mirek opowiedział nam nieco więcej o tym ciekawym zjawisku.

- Pamięć krótkotrwała pozwala nam pewne informacje zachować na kilka sekund do kilku minut i nimi manipulować na bieżąco. To jest taka pamięć robocza. (...) Jest z lat 50. XX wieku takie badanie, które dowodzi, że w tej pamięci możemy zapisać od 5 do 9 informacji - zaznacza naukowiec.

- Pamięć długotrwała uruchamia natomiast zupełnie inne obszary mózgu. Te informacje zostają z nami tak jak wspomnienia przez dni, miesiące albo nawet lata. (...) Wspomnienia są przechowywane w korze mózgowej - tłumaczy ekspert.

Fałszywe wspomnienia - dlaczego mózg je tworzy?

Gość Dzień Dobry TVN poruszył również temat wspomnień, które uważamy za odzwierciedlenie prawdziwych wydarzeń, choć de facto nie miały w rzeczywistości miejca. Z jakiego powodu pojawiają się one w naszej głowie?

- My mamy około 86 miliardów neuronów. One mogą stworzyć między sobą około tysiąca połączeń każdy. To daje nam pojemność około 2,5 mln gigabajtów pamięci. To tak jakbyśmy 3 miliony godzin Dzień Dobry TVN nagrali i potem puszczali przez 300 lat. Mózg nie bardzo lubi, kiedy są luki. I te luki w pamięci sobie wypełnia, żeby była ona spójna - często jakąś sugestią czy czymś, co mu się wydaje - wyjaśnia dr Mirek.

Czym jest amnezja dziecięca?

Adam Mirek, poruszając temat pamięci, nie przeszedł obojętnie obok tego, że dzieci w wieku niemowlęcym (do drugiego roku życia) nie potrafią tworzyć wspomnień. Dlaczego? W nauce to zjawisko nazywa się amnezją dziecięcą.

- Ich mózgi nie są jeszcze rozwinięte na tyle - szczególnie hipokamp. A druga sprawa, istnieje taka hipoteza, że do tworzenia tych wspomnień, potrzebna jest pewna narracja, a narrację najłatwiej jest stworzyć słowami. A dzieci, które jeszcze nie mówią, nie potrafią tej narracji za pomocą słów stworzyć - uświadamia ekspert.

Jak ćwiczyć pamięć? Techniki

Gość Dzień Dobry TVN podzielił się również z widzami wskazówkami, w jaki sposób warto odczytywać i analizować informacje oraz szczegóły, by zapamiętać ich jak najwięcej.

- Polecam, żeby tak robić, jeżeli mamy coś zapamiętać - informacje pogrupować tematycznie bądź też można sobie coś zwizualizować. (...) Tych technik jest bardzo dużo. Mapę myśli można tworzyć, skojarzenia, wierszyki sobie układać.

A czym charakteryzuje się pamięć fotograficzna? Czy ona w ogóle istnieje? Zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości