Dlaczego powroty do pracy po urlopie są trudne?
Mogłoby się wydawać, że kilka dni urlopu sprawi, że do pracy wrócimy bardziej wypoczęci i pełni energii. Niestety bardzo jest wręcz odwrotnie.
- Mózg działa trochę inaczej, niż byśmy tego chcieli, żeby on działał. Mózg lubi rutynę, mózg lubi nawyki, mózg lubi, kiedy ma przewidywalną codzienność - wyjaśniał w Dzień Dobry TVN dr inż. Adam Mirek. Według niego powrót po przerwie do pracy przypomina jet-lag.
- Jakbyśmy wrócili z innej strefy czasowej. Bo najczęściej jest tak, że podczas urlopu później wstajemy, jemy o innych porach i ta melatonina, która reguluje nam cykl snu, cykl dobowy działa trochę inaczej - wskazywał populatyzator nauki.
Co zrobić, aby powrót do pracy był łatwiejszy?
- Podczas urlopu działamy w oparciu o układ nagrody, który mamy w głowie i o dopaminę, która się wydziela, to jest hormon przyjemności. Robimy dużo przyjemnych rzeczy podczas urlopu i trochę dopamina, ten poziom, jest rozregulowany. Wracamy - za dużo przyjemności w pracy nie ma, dużo bardziej obowiązki. To, co polecam zrobić, to zaplanować sobie jakąś przyjemną rzecz w nagrodę, żeby mieć na co czekać. Druga rzecz - łatwo możemy oszukać własny mózg, stawiając przed sobą dosyć proste i bardzo szybkie do zrealizowania cele, ale to sprawi, że układ nagrody będzie działał - tłumaczył nasz gość.
Jakie to mogą być cele? Co jeszcze możemy zrobić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Czy nasz żołądek może pęknąć z przejedzenia? "Musimy rozdzielić pojęcie"
- Mózg uruchamia ziewanie w trzech sytuacjach. Po co to robi i co nam to daje?
- Jak alkohol wpływa na mózg? "Po tej dawce wyłączy się pień"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: dr inż. Adam Mirek