Jak sobie poradzić ze złamanym sercem? "Najgorsza rzecz, którą można zrobić"

Jak się zachowuje zakochany mózg?

Jak się zachowuje zakochany mózg?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak miłość mąci nam w głowie? (napisy)
Jak miłość mąci nam w głowie? (napisy)
Jak miłość mąci nam w głowie?
Jak miłość mąci nam w głowie?

Kiedy jesteśmy zakochani, nasze życie wywraca się do góry nogami. Nie potrafimy się na niczym skupić, do tego czasem - z miłości - zdarza nam się robić głupie rzeczy. Dlaczego tak jest? Co się dzieje wtedy dzieje w naszym ciele? Ile trwa odzyskanie równowagi po rozstaniu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauki.  

Co się z nami dzieje, gdy jesteśmy zakochani?

Miłość - wbrew temu, co może się wydawać - wcale nie rodzi się naszych sercach, a w mózgu.

- Bardzo dużo się tam dzieje. Kiedy widzimy albo czujemy obiekt naszych westchnień, uruchamia się cała reakcja łańcuchowa. Wytwarzają się różne neuroprzekaźniki, np. wytwarza się dopamina. To jest taki hormon nagrody - wyjaśniał Adam Mirek.

Poza dopaminą, gdy jesteśmy zakochani, wydziela się też adrenalina. - Mózg za bardzo nie odróżnia, czy my widzimy niedźwiedzia w lesie, czy nasz obiekt westchnień na korytarzu. Po prostu uruchamia reakcję stresową - "walka lub ucieczka". Pocą się dłonie, przyspiesza tętno po to, żeby dotlenić wszystkie mięśnie i wydziela się właśnie adrenalina - tłumaczył popularyzator nauki.

Spoiwem uczucia również są hormony, a konkretnie oksytocyna. - Po ok. 12 miesiącach to nabuzowanie hormonów jest tak mocne, że organizm może tego nie wytrzymać i wtedy pojawia się przywiązanie, zaczyna się wydzielać oksytocyna. To jest taki hormon społeczny, on też się wydziela, gdy jesteśmy blisko innych. Sprawia, że te pierwsze zauroczenia, gdy miną, to jesteśmy już przywiązani, on daje nam poczucie bezpieczeństwa i przyjemności - podkreślił.

Jak sobie poradzić ze złamanym sercem?

Miłość, choć piękna, nie zawsze jest trwała. Odzyskanie równowagi po rozstaniu może trwać od 3 do nawet 8 lat.

- Najgorsza rzecz, którą można zrobić to wracać myślami do tej osoby. Sprawdzać jej media społecznościowe, myśleć o niej i tak obsesyjnie pragnąć do niej wrócić. Druga rzecz: można np. zacząć uprawiać więcej sportu, bo sport też wydziela dopaminę - radził gość Dzień Dobry TVN.

Warto przypomnieć, że domina to hormon, który jest odpowiedzialny za uzależnienia. - Odstawienie miłości jest jak odwyk. Natomiast to, w czym miłość jest lepsza od uzależnień, że może faktycznie przekuć się w coś więcej i może trwać długie lata dzięki oksytocynie, tego w uzależnieniach nie ma - podsumował dr Adam Mirek.

Jak jeszcze wpływa na nas miłość? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości