Wiesz, że ty także możesz być emofilem? Sprawdź, co to oznacza dla twojego związku

Emofilia, czyli tendencja do szybkiego zakochiwania się. Jak wpływa na budowanie relacji?
Emofilia, czyli tendencja do szybkiego zakochiwania się. Jak wpływa na budowanie relacji?
Źródło: RgStudio/GettyImages
Znasz ten stan, gdy poznajesz nową osobę, zamieniasz z nią kilka słów, ta jest uprzejma i miła, a ty momentalnie przepadasz? Zakochujesz się od pierwszego kontaktu, myślisz, analizujesz i nie możesz zapomnieć. To prawdopodobnie emofilia. Czym jest i jak ją rozpoznać? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.

Dalsza część tekstu poniżej.

Miłość i związki

DD_20240214_Dzieci_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów

Emofilia – co to jest?

Szybkie zakochiwanie się jest naprawdę możliwe. Wystarczy jedna rozmowa, miły gest, głos czy uśmiech, by serce zaczęło bić szybciej. Predyspozycja ta przez psychologów nazywana jest emofilią. To dysfunkcyjna tendencja to bardzo szybkiego zakochiwania się w drugiej osobie - często bez procesów refleksyjnych, analitycznych, krytycznych.

- Osoba idealizuje wybranka, myśli o zakładaniu rodziny i hollywoodzkim scenariuszu "i żyli długo, i szczęśliwie", mimo braku przesłanek do tego. To prowadzi zwykle do niespełnionych oczekiwań i wynikającego z tego kolejnego zawodu, odstraszenia drugiej strony, powtórki z rozrywki po jakimś czasie – powiedział dr Mateusz Grzesiak.

Emofilia – kogo dotyczy?

Jak to jest, że podczas gdy jedni nie potrafią latami zakochać się w chociażby jednej osobie, innym przychodzi to na zawołanie? Zdaniem naszego eksperta jest wiele potencjalnych przyczyn. Może być nią lękowy styl przywiązania, z którym osoba czuje się często odrzucana i wątpi w miłość swojego partnera, przez co ciągle o niego zabiega i szuka dowodów na istnienie uczucia. Inna przyczyna to zniekształcony model miłości, oparty o romantyczne bajki z "motylkami w brzuszku", racjonalizujący nieświadome mechanizmy tekstami typu "serce nie sługa".

- Osoba może też nosić w sobie traumę związaną z nieudanym związkiem, utratą prawdziwej miłości, próbując na siłę zbudować jak najszybciej nowy związek, bo próbuje te uczucia odzyskać – dodał psycholog.

Emofilia - jaki ma wpływ na budowanie relacji?

Osoby doświadczające emofilii mogą wiązać się z egocentrycznymi lub nawet narcystycznymi partnerami, ponieważ nie poświęcają czasu na ocenę, czy taki związek jest dla nich zdrowy. Są zbyt przejęte uczuciem bycia zakochanym i wyidealizowaną wersją danej osoby.

- Osoba taka kocha swoją projekcję wyidealizowanego partnera, a nie faktycznie jego. To zaburzenie, a nie prawdziwa miłość. Po drugie, ta projekcja minie i wtedy związek się nie utrzyma. Ponadto nikt nie uniesie takich oczekiwań, nie będzie perfekcyjnym partnerem, a to prowadzi do zawodu – dodał psycholog.

Jak rozróżnić emofilię od prawdziwego zakochania? Kiedy powinniśmy zaniepokoić się swoim postępowaniem?

- Gdy znowu fantazjujemy o wielkiej miłości w nowym związku, która mija tak szybko jak wcześniej. Gdy tych zakochań jest nienaturalnie wiele. Gdy mamy bajkowe, a nie zdroworozsądkowe poglądy o relacjach. Wówczas najlepiej udać się do terapeuty – stwierdził dr Mateusz Grzesiak.

Warto też wiedzieć, że emofilia może wpływać na długość związków, sprawiając, że są one albo zbyt krótkie (bo zakochanie mija), albo zbyt długie (bo w toksycznym związku trwamy, nie umiejąc odejść).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości