Materiał promocyjny

10 kroków do zdrowego serca, czyli jak mieć ciśnienie tętnicze pod kontrolą? Zacznij już dziś  

10 kroków do zdrowego serca, czyli jak mieć ciśnienie tętnicze pod kontrolą? Zacznij już dziś  
Chwyć po ciśnieniomierz i zadbaj o zdrowie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nadciśnienie tętnicze to choroba, która może nie dawać żadnych objawów, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. W jego wykryciu, a później leczeniu, kluczowe znaczenie mają regularne pomiary ciśnienia i zdrowy styl życia, w tym odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Jak rozpoznać i kontrolować nadciśnienie? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to kardiolog dr Michał Miszczak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.  
Kluczowe fakty:
  • Nadciśnienie to choroba, którą leczymy do końca życia.  
  • Leki na nadciśnienie są bezpieczne dla naszego zdrowia.
  • Nieleczone nadciśnienie może prowadzić m.in. do zawału lub udaru.  
  • Nasz styl życia, w tym sposób odżywiania, wpływają na wysokość ciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze -  czym jest?   

Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęstszych schorzeń cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie choruje na nie jedna na trzy dorosłe osoby. O nadciśnieniu mówimy, gdy występuje trwałe podniesienie ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mmHg w pomiarze lekarskim lub 135/85 mmHg w pomiarach wykonanych w domu. Nadciśnienie przez wiele lat nie daje objawów, dlatego jeśli nie wykonuje się regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego, wykrywa się je dopiero, gdy pojawią się powikłania.  

W Dzień Dobry TVN lekarz kardiolog Michał Miszczak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie mówił, jak możemy rozpoznać nadciśnienie i dlaczego nieleczone może nam poważnie zagrozić.  

- Objawy, jeśli występują, to często w zaawansowanych postaciach choroby i są niespecyficzne. Mogą być to np. bóle głowy, obniżona tolerancja wysiłku, ale często jest tak, że gdy są te objawy to stopień zaawansowania zmian naczyniowych jest poważny - tłumaczył specjalista.

- Warto przeciwdziałać, mierzyć regularnie ciśnienie, a dorosły człowiek powinien robić to raz w roku. Jeżeli zbliżamy się do tej górnej granicy normy, to taki pomiar powinien być wykonywany częściej - dodał.

Każdy dorosły powinien kontrolować ciśnienie tętnicze raz do roku. Jeśli chcemy je zmierzyć, musimy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam uzyskać wiarygodny wynik pomiaru.

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?  

  • Przed pomiarem ciśnienia tętniczego nie pal tytoniu i nie pij kawy.  
  • Pomiar wykonaj po kilku minutach odpoczynku.  
  • Wykonaj pomiar w pozycji siedzącej, oprzyj plecy, stopy połóż na podłodze.  
  • Mankiet ciśnieniomierza założony na odkryte ramię powinien znajdować się na wysokości serca.  
  • Pamiętaj, by zawsze wykonywać dwa pomiary na tej samej ręce – jeden po drugim! Zanotuj wyniki obu pomiarów. Używamy tylko ciśnieniomierzy mających walidację. 

Kiedy powinniśmy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej? Przede wszystkim, gdy powtarzające się pomiary ciśnienia przekraczają wartość 135/85mmHg.  

Jakie są przyczyny i objawy nadciśnienia?  

Do przyczyn nadciśnienia tętniczego zaliczamy m.in. niewłaściwy sposób odżywiania, zwłaszcza o dużej ilości soli (uwaga na produkty wysokoprzetworzone), spożywanie alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach, chorobę otyłościowa, palenie papierosów, siedzący tryb życia i niską aktywność fizyczną, stres, złą jakość i krótki czas snu, a także czynniki genetyczne (dziedziczne).  

Objawy nadciśnienia są rzadkie i mogą być niespecyficzne, np. bóle głowy, szybkie męczenie się, dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia.  

Skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego 

Dlaczego rozpoznanie i leczenie nadciśnienia tętniczego jest tak ważne dla naszego zdrowia, a nawet i życia? To schorzenie wydaje nam się niegroźne, ponieważ nie boli, nie daje jasnych sygnałów, jednak zwiększa ono ryzyko zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca, uszkodzenia nerek, demencji czy nawet przedwczesnego zgonu.  

- Skutki są poważne, długo nieleczone lub niepoprawnie leczone nadciśnienie prowadzi do poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, mianowicie udaru mózgu, zawału serca, nagłych zgonów sercowych, niewydolności nerek prowadzących do dializ - wymieniał kardiolog dr Michał Miszczak.

Powtarzające się wysokie ciśnienie trzeba konsultować z lekarzem. 

"10 dla serca" – jak zmniejszyć ryzyko? 

Pamiętaj o profilaktyce. Co zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego?  

Zadbaj o odpowiedni sposób odżywiania. Twój jadłospis powinien bazować na naturalnych, nieprzetworzonych produktach. Na liście zakupów umieść warzywa, owoce, ryby, produkty zbożowe pełnoziarniste z dodatkiem orzechów i nasion. Zwróć uwagę, by posiłki miały mniej soli i więcej potasu. Im bardziej przetworzony produkt, tym więcej jest w nim soli.  

Poza zdrowym odżywianiem do obszarów 10 dla serca zaliczamy: optymalne ciśnienie tętnicze, optymalny poziom cholesterolu i glukozy we krwi i prawidłową masę ciała. W obszarze "nawyków i zachowań" zwróć uwagę na zdrowe odżywianie, unikanie alkoholu, zdrowy sen i nie pal tytoniu. Zaobserwuj, jak radzisz sobie ze stresem i jak wygląda twoja aktywność fizyczna. To 10 obszarów, o które powinieneś dbać codziennie dla Twojego serca. 

- Najważniejsza jest profilaktyka, dziesiątka dla serca pozwala zapobiec rozwojowi i nadciśnienia tętniczego i innych schorzeń sercowo-naczyniowych, zapewnić dobrostan fizyczny i psychiczny. Do 10 dla serca należą takie parametry mierzalne m.in. prawidłowy poziom cholesterolu, cukru, oczywiście optymalne ciśnienie tętnicze, jak również utrzymanie należytej wagi ciała. Oprócz tego są aspekty należące do szeroko pojętego stylu życia: aktywność fizyczna, dobra jakość i czas snu, unikanie używek, alkoholu, nikotyny - wyliczał ekspert.

Dbaj o zdrowie niezależnie od wieku, ponieważ nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by zacząć! Zwracaj uwagę na każdy z kluczowych obszarów już teraz, a w przyszłości znacząco obniżysz ryzyko chorób układu krążenia. 

Więcej szczegółów, które pomogą ci zadbać o właściwą dietę, znajdziesz na diety.nfz.gov.pl/plany-zywieniowe/nadciśnienie. 

Przydatne linki: 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz też na Player.pl.

Ministerstwo Zdrowia, Planuję Długie Życie
Ministerstwo Zdrowia, Planuję Długie Życie
Źródło: mat. prasowe

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości