"BUW dla sów", czyli nauka studentów nocą
Reporter Dzień Dobry TVN Bartek Dajnowski zajrzał w godzinach nocnych do jednej z największych bibliotek w Warszawie, by na własne oczy zobaczyć, jak w trakcie sesji egzaminacyjnych tętni w niej studenckie życie. Spotkał tam wiele młodych osób, które przygotowywały się do nadchodzących testów.
- Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie jest jedną z pierwszych bibliotek, która wprowadziła całodobowy system działania. Rozpoczęliśmy tę akcję [w 2010 roku - przyp. red.] od takiego programu pilotażowego "BUW dla sów" - przypomina Urszula Szwed-Strych z wydziału promocji i wystaw w BUW.
Z rozmów, które przeprowadził ze studentami nasz dziennikarz, wynika, że są oni zachwyceni pomysłem dostępnej w nocy biblioteki, ponieważ znaleźli wreszcie miejsce, gdzie mogą dosłownie zasypiać nad książkami. - Jak się siedzi w domu, to nie ma takiej mobilizacji. (...) Skoro jest okazja, to należy z niej korzystać. Tu jest wszystko, co potrzebne, czyli książki, internet i kawa w automacie - zgodnie komentowali.
Jak się uczyć efektywnie? Sposoby zapamiętywania materiału
Studenci, którzy przed egzaminami zarywają noce w bibliotece, wykorzystują do nauki głównie pamięć krótkoterminową, która (jak sama nazwa wskazuje) daje tylko chwilowy efekt.
- Zapamiętamy coś szybko, następnego dnia mamy egzamin, skorzystamy z tej pamięci krótkoterminowej i zdamy. Natomiast jeżeli chodzi o zapamiętywanie na dłużej, to to jest najmniej efektywna rzecz, jaką w ogóle można zrobić, bo sen jest absolutnie kluczowy - tłumaczy w Dzień Dobry TVN dr Konrad Skotnicki.
Mam też jedną niepopularną radę [a bardziej uwagę - przyp. red.], że niestety uczenie się naraz wszystkiego jest bardzo nieefektywne
Jakie więc są metody efektywnego pochłaniania wiedzy? - W tym materiale, który obejrzeliśmy, był bardzo ciekawy przykład studenta, który uczył się, chodząc. (...) Okazuje się, że jeżeli dołożymy jakikolwiek ruch do nauki (chodzenie, wstawanie, przemieszczanie się), to dużo szybciej zapamiętujemy rzeczy - uświadamia dr Skotnicki.
Techniki i zasady skutecznej nauki:
- uczenie się rozłożone w czasie,
- stosowanie przykładów praktycznych,
- interaktywna nauka,
- dołożenie ruchu do procesu nauki,
- zadbanie o odpowiednią ilość snu.
Nieskuteczne sposoby nauki:
- wielokrotne czytanie,
- przepisywanie notatek,
- zarywanie nocy,
- wkuwanie (może być skuteczne, ale na krótką metę),
- nieprzerwana nauka przez długie godziny - szczególnie w nocy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy rodzice powinni pomagać przy lekcjach? Nauczycielka wskazała "złoty środek"
- Ma być blisko czy prestiżowo? Na co zwracać uwagę, wybierając podstawówkę dla dziecka?
- Dziecko rzuca studia? To nie koniec świata. "Rodzice mówią: idź na prawo, idź na medycynę"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News