Eksperymenty naukowe dla dzieci. Jak przeprowadzać je w domu?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak nie dać się nudzie?
Jak nie dać się nudzie?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Chcesz, by twoje dziecko spędziło ferie na dobrej zabawie połączonej z nauką? Przeprowadź z nim domowe eksperymenty, które są bezpieczne i niezwykle ciekawe. Jak to zrobić? Czego potrzebujesz do ich wykonania? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział popularyzator nauki, Cezary Schmidtke.

Ferie bez nudy - eksperymenty z dzieckiem

W poniedziałek 12 lutego dzieci i młodzież z pięciu województw rozpoczęła ferie zimowe. To czas na odpoczynek i zabawę, jednak za organizację różnego rodzaju atrakcji najczęściej odpowiadają rodzice. Opiekunowie mogą więc zaproponować maluchom aktywności, które będą nie tylko rozrywką, ale też czegoś je nauczą.

W studiu Dzień Dobry TVN popularyzator nauki Cezary Schmidtke opowiedział widzom, jak to zrobić. Zaproponował, by rodzice przeprowadzili z dzieckiem bezpieczne eksperymenty naukowe w domowym zaciszu. Ekspert pokazał m.in. doświadczenie z ciśnieniem atmosferycznym.

Możemy pompować balon tak długo, aż w końcu pęknie. W ten sposób zwrócimy uwagę, że jeśli ciśnienie wewnątrz balonika będzie znacznie większe, niż na zewnątrz, guma nie wytrzyma, a balon eksploduje.

Domowy eksperyment

Do kolejnego eksperymentu zaproponowanego przez naszego rozmówce potrzebujemy szklankę, lekką, gładką płytkę - z plastiku bądź styropianu i wodę. Szklankę napełnioną odrobiną wody i przykrytą płytką odwracamy do góry nogami. Szybko dostrzeżemy, że płyn nie wylewa się z kubka.

- Żeby styropian odpadł, powietrze w szklance musiałoby się rozciągnąć, czyli spadłoby w nim ciśnienie. A tymczasem ciśnienie powietrza dookoła spróbuje dopchnąć ten styropian do wewnątrz. I dlatego, dopóki go lekko nie trącimy, nic nam nie ucieknie - powiedział popularyzator nauki Cezary Schmidtke.

Więcej eksperymentów w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana