Czy można językiem dotknąć łokcia?
Dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauki, przygotował dla prowadzących Dzień Dobry TVN test. W jego ramach musieli odpowiedzieć na pytanie lub wykonać jakieś zadanie.
W pierwszej kolejności Paulina Krupińska-Karpiel i Damian Michałowski musieli zmierzyć z wyzwaniem: dotknąć językiem swojego nosa, pępka albo łokcia. Nie mieli większego problemu z dotknięciem łokciem swojego pępka. - Widać, że jesteście wygimnastykowani, bo ogólnie te wszystkie zadania [...] są bardzo trudne ze względów anatomicznych, ponieważ języki mamy za krótkie - wyjaśnił nasz gość.
Następnie prowadzący musieli odpowiedzieć na pytanie: "Jak nazywa się miejsca na skórze, w których znajduje się trochę więcej melaniny niż w innych, ujawniające się najczęściej latem na twarzy i ramionach?". Chodziło oczywiście o piegi. Paulina Krupińska-Karpiel znała prawidłową odpowiedź.
Kolejne zadanie polegało na zwinięciu języka w trąbkę. Nasi prowadzący nie mieli z tym problemów. - To zależy od naszych genów, [...] również od tego, jak sposób zbudowane są mięśnie naszego języka. Można to wytrenować - powiedział popularyzator nauki.
Ile kości znajduje się w ludzkim ciele?
Dr inż. Adam Mirek zapytał prowadzących o to, ile kości jest w ludzkim ciele. Paulina i Damian byli zdania, że jest ich ponad 400. - Jest mniej. Jest ok. 206. Mówię około, bo te kości mogą się zrastać, np. kości czaszki. Noworodki mają kości ok. 270 - tłumaczył ekspert.
A gdzie znajduje się najmniejsza kość? Czy da się podnieść lewą nogę, jeśli prawym bokiem ciała opieramy się o ścianę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zadbaj o serce i zrób EKG. "Dwóm trzecim zgonów można by zapobiec, jakbyśmy się regularnie badali"
- Octy regulują poziom glukozy, obniżają cholesterol. Jak bezpiecznie korzystać z ich właściwości?
- Ciągłe zmęczenie, senność, przybieranie na wadze - to może być Hashimoto. Czy chorobę można wyleczyć?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News