Sąd Najwyższy z łaskawą dla frankowiczów decyzją
O skali problemu dotykającego klientów banków, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, świadczy m.in. fakt, że w sądach toczy się około 180 tys. związanych z tym tematem spraw. W 2023 roku kredytobiorcy wnieśli do sądów około 91 tys. nowych pozwów. Raty, które muszą teraz płacić, wzrosły nawet o 250 procent w stosunku do tych regulowanych w trakcie brania kredytu.
- Po kilkunastu latach spłacania kwota, która jest zdaniem banku do spłacenia, przewyższa wartość mieszkania i z dnia zakupu, i z dnia dzisiejszego - tłumaczy w Dzień Dobry TVN Hubert Adamczyk.
Uchwała wydana przez Sąd Najwyższy 25 kwietnia 2024 roku ma stanowić wykładnię dla sądów powszechnych przy rozstrzyganiu spraw dotyczących kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Jakie zapisy ujęto we wspomnianym dokumencie?
- Po pierwsze, że nie ma w Polsce prawa ani zwyczaju, który pozwoliłby zmienić, ulepszyć toksyczną umowę frankową. Po drugie, że taka umowa, z uwagi właśnie na owe klauzule abuzywne, po prostu upada. Po trzecie, że kredytobiorca i bank rozliczają się według dwóch kondykcji, czyli każdy z własnym roszczeniem - wymienia mecenas Beata Strzyżowska.
Dodatkowo ustalono, kiedy zaczyna się bieg terminu przedawnienia roszczeń banku. - Od momentu, kiedy konsument zakwestionuje umowę. No i wreszcie, czy którakolwiek ze stron może z powodu tej nieważności odnieść jakąś korzyść? Nie. Ani bankowi, ani konsumentowi nie przysługuje żadne wynagrodzenie - zaznacza ekspertka.
Co zmieni się po wprowadzeniu uchwały w życie?
Obecna w Dzień Dobry TVN radczyni prawna Beata Strzyżowska wskazała dwie bezpośrednie konsekwencje wydania uchwały w sprawach frankowiczów.
- Przede wszystkim zmieni się wolumen, a to jest istotne. Bo już od jakiegoś czasu, z uwagi na zapadłe orzeczenia w Trybunale Sprawiedliwości, banki powoli cofają pozwy, które składały w ramach retorsji przeciwko kredytobiorcom. W związku z tym wierzę, że zmniejszy się liczba spraw, bo banki nie będą wytaczać nowych i będą cofać te, które już są - oceniła.
Ta uchwała wreszcie tym osobom, które do tej pory nie wierzyły, bały się lub nie miały tej odwagi, żeby pozwać bank, daje zieloną ścieżkę. Im już będzie łatwiej, bo sądy po tej uchwale mogą już z całą pewnością orzekać na "tak"- dodała ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy wypada pytać o finanse innych? Trenerka etykiety rozwiewa wątpliwości
- Mieszkasz u partnera i spłacasz jego kredyt? Prawnik tłumaczy, jak się zabezpieczyć
- Mateusz Damięcki wpadł w długi, by zaimponować kobiecie. "Wszystko się posypało"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News