Brutalne okaleczenie i ślub przed 10. rokiem życia. Mroczna historia wywołała łzy u Doroty Wellman

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci świata - okaleczanie masajskich dziewczynek
Dzieci świata - okaleczanie masajskich dziewczynek
Obrzezanie – dramat małych dziewczynek
Obrzezanie – dramat małych dziewczynek
Dzieci świata - marzyciel z kenijskiego slumsu
Dzieci świata - marzyciel z kenijskiego slumsu
Dzieci świata - susza w północnej Kenii
Dzieci świata - susza w północnej Kenii
Woda w kranie to marzenie kenijskich dzieci
Woda w kranie to marzenie kenijskich dzieci
Dzieci świata - recykling w Bangladeszu
Dzieci świata - recykling w Bangladeszu
Cykl “Dzieci świata” zmienia życie bohaterów
Cykl “Dzieci świata” zmienia życie bohaterów
Dzieci Świata - fabryki papierosów w Bangladeszu
Dzieci Świata - fabryki papierosów w Bangladeszu
Dzieci świata - Kumari, małe boginie z Nepalu
Dzieci świata - Kumari, małe boginie z Nepalu
Masajowie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych plemion w całej Afryce. Charakterystyczne zwyczaje, kolorowe stroje i unikatowe ozdoby masajskich mężczyzn i kobiet przyciągają turystów z całego świata. Mało kto wie, że ta barwna społeczność skrywa mroczną tajemnicę.

Afrykę zamieszkuje kilka tysięcy plemion. Każde z nich różni się od siebie nie tylko wyglądem, ale też kultywowanymi zwyczajami. Niektóre z nich są tak brutalne, że zostały oficjalnie zakazane. Należy do nich okaleczanie narządów płciowych dokonywane między innymi przez Masajów.

Okaleczanie masajskich dziewczynek

Żeby poznać i starać się zrozumieć masajskie zwyczaje, Marzena Figiel-Strzała przemierzyła Kenię i Tanzanię. W jednej z niewielkich wiosek odnalazła 13-letnią Nayondę. Dziewczynka mieszka w chacie z mamą i trójką braci. Jak powiedziała dziennikarka, podstawą wyżywienia rodziny jest papka z mąki kukurydzianej, która jest zjadana raz dziennie wieczorem, natomiast rano najbliżsi 13-latki piją jedynie kubek krowiego mleka.

Nayonda jest w wieku, w którym według masajskiej tradycji powinna być już żoną. - Masajki wydawane są za mąż, kiedy są jeszcze dziećmi. Ponieważ im dziewczynka jest młodsza, tym więcej rodzice za nią otrzymają. Kiedy ja miałam 10 lat, do mojego ojca przyszedł mężczyzna, który powiedział, że chce się ze mną ożenić i zapłaci za mnie - wyjaśniła Jennifer Nailantei Githehu, która przed ślubem uciekła z domu.

Ceremonię zaślubin poprzedza brutalny rytuał okaleczania, który ma oddzielić dzieciństwo od dorosłości. Odbywa się on w kręgu zrobionym przez krowy. Kobiety z rodziny trzymają nogi dziewczynki, a członkini starszyzny dokonuje cięcia.

- Do wycięcia łechtaczki używają małych noży albo żyletek. Wycinają wszystko. A dziecko po takim zabiegu może wykrwawić się na śmierć. Przyczyną większości śmierci są zakażenia. W sytuacji komplikacji nie zawożą chorej do szpitala, bo spotka ich kara. Obrzezanie jest nielegalne. Podczas ceremonii dziewczynki nawet nic nie mówią. Po prostu płaczą - wyjaśniła Jennifer Nailantei Githehu, a następnie dodała: "Zazwyczaj dzieje się to w wieku ośmiu lat".

Mężczyźni płacą za swoje żony krowami. - Krowy są dla nas bardzo ważne, są naszymi pieniędzmi, naszą lokatą, naszym całym majątkiem. Jeśli masz jakiś problem, możesz sprzedać krowy. Jeśli ktoś ciężko choruje i potrzebujesz zapłacić za lekarza lub jeśli nie masz jedzenia, sprzedajesz krowy - powiedział brat Nayonde, Nyangu Kerika.

Wartość dziewczynki to dziesięć krów. - Masajskie dziewczynki nie wychodzą za mąż dlatego, że tego chcą. Są do tego zmuszane. Czasami różnica wieku jest bardzo duża. Dziewczynka ma dziewięć lata, jej mąż pięćdziesiąt. Nie mają jak się obronić. Są brane siłą - wyjaśniła Jennifer Nailantei Githehu.

Przyczyną tak dużej różnicy wieku jest fakt, że Masajowie mogą mieć wiele żon. Ci, którym się powodzi, mogą ożenić się nawet osiem razy.

Okaleczanie narządów płciowych nie dotyczy jedynie dziewczynek. Młodzi chłopcy również muszą poddać się rytuałowi, żeby nie zostać wykluczonym ze społeczności.

- W naszej kulturze, jeśli ktoś nie zostanie obrzezany, nie może zostać wojownikiem. Ten rytuał oznacza, że jesteś silny, wolny, że nikt nie może cię poniżyć. Jeśli nie będziesz obrzezany, nigdy nie znajdziesz żony i nikt nie będzie cię szanował. To jest bardzo bolesne, bardzo - powiedział brat Nayonde, Nyangu Kerika.

Rytuał obrzezania - kraje w jakich jest przeprowadzany

Jak powiedziała Marzena Figiel-Strzała, okaleczanie występuje w szeregu krajów między Oceanem Atlantyckim a Rogiem Afryki, na Bliskim Wschodzie, a także w niektórych krajach azjatyckich. Praktyka jest niemal powszechna w Somalii, Gwinei i Dżibuti, gdzie 90% kobiet i dziewcząt jest okaleczonych. Niestety tego typu przypadki odnotowuje się na całym świecie, w tym Kolumbii, Malezji, Omani, Arabii Saudyjskiej, a nawet w Europie.

- Dokładna liczba kobiet i dziewcząt, które przeszły okaleczanie narządów płciowych, nie jest znana. Szacuje się, że jest ich ponad 200 milionów, a większość została poddana procederowi przed ukończeniem 15. roku życia. Najczęściej wbrew ich własnej wolności - powiedziała Marzena Figiel-Strzała.

Niektóre kraje, w których wcześniej karano za przeprowadzenie obrzezania chcą powrócić do depenalizacji rytuału. O jakich państwach mowa? Dowiecie się tego z rozmowy przeprowadzonej w studiu Dzień Dobry TVN.

Obrzezanie – dramat małych dziewczynek
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Izabela Dorf

Reporter: Marzena Figiel-Strzała

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości