rytuał

  rytuał

  Starożytni Chińczycy ze zwykłej czynności parzenia herbaty uczynili godną podziwu sztukę. Ich sekretne metody przyrządzania tego aromatycznego naparu były doskonalone przez wieki. Współcześni amatorzy herbaty chętnie wykorzystują tradycyjne chińskie metody, dzięki którym napój ma wyjątkowy, głęboki smak. Jedną z nich jest użycie gaiwanu – niewielkiego czajniczka do parzenia i picia herbaty. To niepozorne naczynie sprawia, że picie herbaty w jednej chwili staje się magicznym rytuałem.

  Kim, w Indiach, są nietykalni? Jak wygląda tam rytuał pogrzebowy? Dlaczego Hindusi chcą pożegnać się ze światem akurat w Waranasi? W Dzień Dobry TVN gośćmi byli Jan Wąż, autor dokumentu o Waranasi pt. „Moksha” i Grzegorz Wełnicki, fotograf, który w Waranasi zrealizował projekt zdjęciowy o podpalaczach zwłok.

  Na świecie, co 11 sekund okaleczana jest dziewczynka... Obrzezanie kobiet to nielegalny i niezwykle niebezpieczny zabieg, mimo to, nadal praktykowany w wielu krajach, nawet w Wielkiej Brytanii. "Cięcie" to wstrząsająca historia życia Hibo Wardere, która została w ten sposób okaleczona jako dziecko. Co kieruje społecznościami, które praktykują te barbarzyńskie rytuały? Z autorką książki rozmawiali: Kinga Rusin i Piotr Kraśko.

  Wieczorna kąpiel i masaż dziecka powinny być codziennym rytuałem rodziców. Mama Alberta podczas masażu używa oliwki o zapachu lawendy. Jak mówi, ten zapach uspokaja jej synka. Jak zapachy wpływają na rozwój dziecka? Kiedy zaczyna je rozpoznawać? Co wpływa na to, że dziecko jeden zapach lubi, a drugiego nie toleruje? Gościem Dzień Dobry TVN była Marta Siembab, senselier.

  Na świecie żyje 130 milionów okaleczonych na skutek obrzezania kobiet. Szacuje się, że 6 tysięcy dziewcząt każdego dnia pada ofiarą tego rytuału. Czy podróżnik Tomek Michniewicz, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN, spotkał plemiona, które kultywowały obrzezanie? Jaka jest geneza tego rytuału? Czy jest szansa, aby tradycja obrzezania zniknęła? W jakim wieku dziewczynki są obrzezane?

  Czy zjadanie łożyska w celach zdrowotnych ma sens? Jak smakuje łożysko? Jaki jest skład kobiecego łożyska? To powszechne zachowanie wśród zwierząt znajduje swoich zwolenników także wśród ludzi. Co o placentofagii sądzą goście Dzień Dobry TVN: ginekolog Andrzej Barwijuk i dermatolog Łukasz Preibisz?