Dalsza część tekstu pod wideo:
Początki masażu japońskiego sięgają XV wieku. Wywodzi się on z ludowej medycyny japońskiej i szybko zdobył popularność zarówno w kręgu elit, jak i uboższych warstw społeczeństwa. Relaksuje, odpręża, uspokaja, normalizuje funkcje organizmu i widocznie odmładza. Postrzegany jest jako skuteczna alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej. Japoński masaż twarzy to niemalże rytuał, który Japonki przeprowadzają codziennie, jako stały element pielęgnacji cery.
Efekty japońskiego masażu – sposób na piękno?
Japoński masaż obejmuje twarz, szyję i dekolt. Jego celem jest poprawa owalu twarzy, spłycenie zmarszczek i ujędrnienie. Dodatkowym plusem masażu, jest to, iż stale pobudzana skóra twarzy zyskuje naturalny blask i ujednolicenie koloru. Jego działanie skoncentrowane jest głównie na mięśniach twarzy i szyi. Regularne wykonywanie masażu wyraźnie poprawia ich kondycję, wpływa na lepsze krążenie i przepływ limfy. Wskazaniem do wykonania japońskiego masażu twarzy jest:
- zmęczona i szara cera,
- obrzęk twarzy,
- cera ze zmarszczkami i bruzdami,
- skóra zanieczyszczona, stale borykająca się z problemem zaskórników,
- cera niedotleniona i zmęczona,
- spadająca elastyczność skóry twarzy, szyi i dekoltu.
Jak nakazuje japoński rytuał, masaż powinien być przeprowadzany codziennie, po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Wykonujemy go przez 10 minut. Dla lepszego działania możemy użyć naturalnych olejków o działaniu przeciwzmarszczkowym, odżywiającym i regenerującym (olejek z awokado, olejek różany, olejek z pestek moreli, olejek z siemienia lnianego). Przy regularnym masażu pierwsze widoczne efekty można zauważyć po zaledwie 2 tygodniach. Jak podkreślają kobiety, najbardziej widoczna jest poprawa napięcia skóry twarzy i jej ukrwienie, przez co cera nabiera zdrowego koloru.
Etapy masaż japoński
Japoński masaż twarzy to rytuał 4 kroków, które stopniowo zmieniają swoją intensywność i działanie.
I etap – to powolny, relaksujący masaż twarzy, szyi i dekoltu, który ma celu rozluźnienie napiętych mięśni. Zbytnie spięcie włókien mięśniowych uniemożliwia dotarcie do nich potrzebnej ilości krwi i składników odżywczych. Niedotleniona skóra zaczyna tracić elastyczność i pokrywać się zmarszczkami. Etap ten ma więc na celu odprężenie i rozluźnienie wszystkich napiętych miejsc na mapie twarzy. Dla uzyskania lepszego efektu przed wykonaniem masażu na twarz nakłada się gorący ręcznik. Dokładne rozluźnienie mięśni jest warunkiem przejścia do kolejnych etapów.
II etap – opiera się na technikach drenujących w celu usunięcia nagromadzonych w skórze toksyn. Masaż limfatyczny ponadto zmniejsza obrzęki skóry, pozwala usprawnić przepływ limfy i tym samym dostarczyć komórkom więcej tlenu. Podczas drugiego etapu wartościowe składniki zawarte w olejkach docierają w głębsze warstwy skóry i mają szansę właściwie zadziałać.
III etap – to moment, kiedy masaż powinien stać się szybszy i bardziej intensywny. Po rozluźnieniu mięśni usprawnieniu krążenia i odprowadzeniu toksyn czas na lifting. Etap III opiera się na wykonywaniu tzw. ruchów naciągających. Masaż wykonujemy, zaczynając od brody, kierując się ku górze i na zewnątrz, delikatnie naciągamy skórę. Energiczne naciąganie twarzy powinno koncentrować się na owalu twarzy, czole i wszędzie tam, gdzie widoczne są głębokie bruzdy (tzw. lwia zmarszczka, bruzdy nosowo-wargowe, głębokie kurze łapki).
IV etap – to najbardziej lecznicza część masażu, bowiem zakłada akupresurę, czyli masaż punktowy. Stymulacja odpowiednich unerwionych miejsc wpływa na działanie narządów wewnętrznych, usprawniając ich pracę. Wykonanie tego etapu wymaga wiedzy o akupresurze i rozmieszczeniu punktów na mapie twarzy. Może być też stosowana profilaktycznie, w celu łagodzenia wielu dolegliwości bólowych.
Japoński masaż twarzy z elementami shiatsu
Opracowany przez Japończyków masaż shiatsu wykonywany jest od stosunkowo niedawna. Podwaliną do jego opracowania był masaż Tui Na, który znano już w VIII wieku. Akupresura polega na uciskaniu poszczególnych punktów na ciele, przez które przebiegają zakończenia nerwowe. Do ucisku twarzy masażysta może używać zarówno palców, jak i całych dłoni. Intensywność zależy od wrażliwości i wytrzymałości osoby masowanej. Japoński masaż z elementami shiatsu polecany jest w przypadku chronicznego bólu głowy, pleców, szyi, karku. Skutecznie reguluje działanie układu krwionośnego, nerwowego i hormonalnego.
Przeciwwskazania do wykonania japońskiego masażu
Masaż japoński ze względu na pobudzenie krążenia nie powinien być stosowany w przypadku:
- stanów zapalnych skóry,
- stanów gorączkowych lub podczas przeziębienia,
- problemów z nadciśnieniem,
- choroby nowotworowej,
- nadczynności tarczycy,
- miażdżycy,
- choroby serca,
- cery naczynkowej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wykonać odmładzający masaż twarzy?
- Ujędrniający masaż twarzy nie tylko dla kobiet. Jak wykonać go prawidłowo?
- Codzienny automasaż twarzy. "Efekty są widoczne po 21 dniach"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: StockPlanets/Getty Images