Pedicure – na czym polega zabieg?
Pedicure to zabieg, któremu podawane są przede wszystkim paznokcie u stóp. W pierwszej kolejności – jeśli paznokcie są pomalowane – zmywamy lakier. Następnie usuwamy skórki i opiłowujemy płytkę paznokcia, aby nadać jej właściwy kształt.
Jednak pedicure nie ogranicza się tylko do pielęgnacji paznokci. W zależności od rodzaju zabiegu, kosmetyczka usunie zrogowaciały naskórek, nieestetyczne odciski, zadba o pięty.
Pedicure – rodzaje
Salony kosmetyczne oferują kilka rodzajów zabiegów na stopy. Oto najczęściej stosowane.
- Pedicure kosmetyczny – podczas zabiegu kosmetyczka usuwa zrogowacenia, skraca paznokcie i nadaje im właściwy kształt, a także wycina skórki. Bardzo często kończy się go delikatnym masażem stóp. W zależności od naszych preferencji, kosmetyczka podczas zabiegu może pomalować nam paznokcie. Do wyboru mamy zwykły lakier lub hybrydowy, ten ostatni jest trwalszy i znacznie dłużej utrzymuje się na paznokciach. Za pedicure klasyczny trzeba zapłacić ok. 100 złotych.
- Pedicure leczniczy – taki pedicure wykonuje się w specjalistycznych gabinetach (u podologa), podczas zabiegu usuwane są odciski lub wrośnięte paznokcie. Tego typu zabieg wykonywany jest u osób, które zmagają się z modzelami, kurzajkami czy brodawkami.
- Pedicure biologiczny – podczas tego zabiegu nie używa się żadnych narzędzi. Pielęgnacja ogranicza się do wymoczenia stóp i wykonania peelingu, który usuwa martwy naskórek.
- Pedicure kwasowy – do jego przeprowadzenia wykorzystuje się m.in. kwas mlekowy lub cytrynowy. Zabieg pozwala w krótkim czasie uzyskać gładkie stopy bez zgrubiałego naskórka. Polecany jest osobom, które mają problemy z pękającymi piętami. W zależności od gabinetu ceny za ten zabieg wahają się od 100 do 200 złotych.
- Pedicure japoński - polecany jest osobom, które mają słabe, delikatne i łamliwe paznokcie. W czasie zabiegu w płytkę wciera się specjalną pastę bogatą w keratynę, krzemionkę oraz witaminy, które ją wzmacniają. Dzięki temu paznokcie stają się nie tylko mocniejsze, ale także gładkie i błyszczące. Wyglądają naturalnie. Efekty zabiegu utrzymują się przez ok. 2 tygodnie.
- Pedicure frezarkowy – z pomocą specjalnej ferazarki kosmetyczka usuwa stwardniały naskórek. Wbrew pozorom zabieg jest bardzo delikatny i polecany jest głównie tym osobom, które nie mają większych problemów ze skórą na stopach. Po oczyszczeniu skóry wykonuje się peeling, a następnie nakłada krem. Zabieg kosztuje ok. 120 złotych.
- Pedicure wapnem – nazywany też kąpielą zasadowa, stanowi alternatywę dla zabiegu kwasowego. Dzięki kąpieli zasadowej skóra staje się bardzo miękka, a usunięcie zgrubiałego naskórka dużo prostsze. Taka rozmiękczona skóra znacznie lepiej wchłania substancje odżywcze z kosmetyków, dlatego ten sposób pielęgnacji stóp poprzedza inne zabiegi, także lecznicze.
Pedicure – jak często go wykonywać ?
Pedicure to zabieg, o którym większość z nas przypomina sobie tuż przed wakacjami. A to zdecydowanie za późno. O stopy trzeba dbać przez cały rok, a pedicure czy to w domu, czy w gabinecie kosmetycznym, warto wykonywać co kilka tygodni. Osoby, które mają problemy ze stopami - w zależności od dolegliwości - powinny wykonywać go raz na 4-6 tygodni.
Warto pamiętać, że odpowiednia higiena stóp może nas uchronić przed grzybicą czy wrastającymi paznokciami.
Zobacz wideo: Goła stopa = zdrowa stopa
Zobacz także:
Jak nosić szpilki w upalne dni, żeby uniknąć otarć i spuchniętych nóg? Poznaj porady ekspertki
Czy dziecko powinno chodzić w domu w kapciach? Ekspertka rozwiewa wątpliwości
Piękne i zadbane stopy nie tylko w wakacje. Paznokcie hybrydowe na stopach
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto