Potliwość stóp to problem wielu ludzi. W wielu przypadkach ma podłoże genetyczne. Pocącym się stopom towarzyszy niekiedy nieprzyjemny zapach, dlatego warto zwalczać ten problem już w zarodku. O nadpotliowości mówiła w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Aleksandra Jagielska.
Pocące się stopy to problem nasilający się latem, w sytuacji stresowej albo w efekcie różnych chorób. Nadmierna potliwość jest też spowodowana zmianami hormonalnymi i czynnikami genetycznymi. Wpływa na nią także nieodpowiednia dieta oraz wiek.
>>> Zobacz także:
- Skarpetki do pielęgnacji stóp
- Odwdzięcz się swoim stopom i przygotuj im kąpiel
- Pocą ci się stopy? Jakie dezodoranty stosować i co robić, by pozbyć się problemu?
Pocące się stopy – przyczyny
Na pocenie się stóp wpływają zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne. Oprócz podłoża genetycznego, chorób i wieku, na potliwość ma wpływ stres związany ze szkołą, pracą i trudnymi sytuacjami życiowymi. Potliwość stóp u dzieci i dorosłych jest również związana ze sportem i nadmierną aktywnością fizyczną. Z tego względu sklepy sportowe oferują m.in. oddychające obuwie z wkładką antygrzybiczną. Warto zaopatrzyć się w nie, ponieważ pocące się stopy w trakcie uprawiania sportu mogą sprzyjać powstawaniu otarć i pęcherzy. Jeżeli natomiast ten problem pojawia się również zimą, ma zapewne podłoże hormonalne lub dziedziczne. Przyczyny można upatrywać też w nieodpowiedniej higienie stóp, a nawet w stosowaniu niektórych kosmetyków.
Odżywianie się a potliwość stóp
Nieprawidłowe odżywianie się oraz niedobór witamin i minerałów przyczynia się do nadmiernej potliwości całego ciała. Czynnikiem wpływającym na problematyczne pocenie się jest m.in. niedobór witaminy D. Warto uzupełnić niedobory dawką zalecaną przez przez lekarza, aby wyeliminować potencjalną przyczynę. Oprócz suplementacji możemy skorzystać z naturalnych sposobów uregulowania potu, czyli z prawidłowej diety. Produkty regulujące witaminę D to ryby, jaja i przetwory mleczne.
Sposób na pocące się stopy
W przypadku pocących się stóp ważne jest, aby szczególnie dbać o ich higienę, a więc codziennie myć i ścierać pilnikiem manualnym lub elektrycznym. Dostępne są m.in. drewniane tarki, które usuwają twardy naskórek i zmiękczają skórę stóp. Zgrubienia skutecznie ścierają elektryczne urządzenia do stóp, których możemy używać na sucho i mokro.
Ponadto pamiętajmy o zakupie skarpet i rajstop dobrej jakości, czyli wykonanych z bawełny lub przędzy bambusowej, czasem z dodatkiem alg morskich i cynku. Skarpety zdrowotne są przyjazne dla skóry. Mają właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Stosują je ci, którzy borykają się z problemem nadpotliwości, zapaleniem skóry i cukrzycy. Nieprzyjemny zapach skóry natomiast niwelują skarpety z włóknem węglowym.
Dostępne są także preparaty na pocące się stopy i dezodoranty oparte o naturalne składniki. Żele do stóp pomogą nam wyeliminować lub zmniejszyć problem, a dodatkowo niwelują przykry zapach. Takie produkty są oparte o składniki aktywne m.in. alantoinę, chlorek glinu i kompleks srebra. Nadmierną wilgoć usuwa również talk, który osusza i dezodoruje. Oprócz dezodorantów i kremów na potliwość stóp dostępna jest również sól do kąpieli, która oczyszcza je i regeneruje.
Kąpiel na pocące się stopy
Niekiedy pudry, żele i kremy na potliwość stóp mogą nie wystarczyć. Wtedy warto zastosować kąpiel wodną z dodatkiem soli, jonów srebra, miedzi oraz wyciągów z naturalnych ziół. Domowe sposoby na pocące się stopy z pewnością nam nie zaszkodzą, a być może zmniejszą nieprzyjemny problem. Rośliny, które mogą poradzić sobie z nadpotliwością, to m.in. skrzyp polny i szałwia, z których przygotowujemy napar. Suszoną szałwię (2–3 łyżki) należy zalać wodą, a następnie ugotować. Po ostudzeniu napój możemy wypić lub nalać do miedniczki w celu moczenia stóp. Możemy również płukać stopy w związku chemicznym, jakim jest boraks. Ten tani produkt apteczny może ponadto służyć do obsypywania skarpet i butów.
Domowe sposoby na potliwość stóp
Nadpotliwości stóp często towarzyszy drożdżyca i grzybica, dlatego odpowiednia pielęgnacja jest priorytetem. Każde wyjście na basen i plażę to ryzyko zachorowania lub pogłębienia tej choroby. Używanie preparatów przeciwgrzybiczych jest bardzo ważne. Natomiast jeżeli domowe sposoby nie pomagają, warto udać się do lekarza rodzinnego, który z pewnością wskaże rozwiązanie.
Zabiegi na nadpotliwość
Jeżeli żaden z domowych sposobów na nadpotliwość nam nie pomaga, a ta przypadłość nie ma podłoża hormonalnego, warto skorzystać z ostrzykiwania stóp popularną toksyną botulinową. Substancja ma spowodować czasową dysfunkcję gruczołu i obniżyć wydzielanie potu. Cena zabiegu wynosi 800–2000 zł, a efekt botoksu utrzymuje się do roku.
Innym sposobem jest radiofrekwencja mikroigłowa, która polega na tzw. wypaleniu gruczołów potowych. Cena takiego zabiegu jest bardzo zbliżona do poprzedniego, ale ból w trakcie wykonywania silniejszy, a inwazyjność znacznie większa.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN