11-latka musiała zostać żoną. Rodzice dostali za nią zapłatę. "Zaraz po ślubie zaszłam w ciążę"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci świata – dziewczynki wydawane za mąż w Indonezji
Dzieci świata – dziewczynki wydawane za mąż w Indonezji
Dziewczynki nadal są zmuszane do małżeństwa
Dziewczynki nadal są zmuszane do małżeństwa
Co nas czeka w nowym sezonie cyklu “Dzieci Świata”?
Co nas czeka w nowym sezonie cyklu “Dzieci Świata”?
Zapowiedź nowego sezonu “Dzieci świata”
Zapowiedź nowego sezonu “Dzieci świata”
Dzieci świata - rzeczywistość w buddyjskich klasztorach
Dzieci świata - rzeczywistość w buddyjskich klasztorach
Dzieci świata – rodzinna plantacja kawy w Etiopii
Dzieci świata – rodzinna plantacja kawy w Etiopii
Dzieci świata – tajemnicze plemię z Madagaskaru
Dzieci świata – tajemnicze plemię z Madagaskaru
Dzieci świata - Polki pomagają dzieciom na Madagaskarze
Dzieci świata - Polki pomagają dzieciom na Madagaskarze
Figiel-Strzała Dzieci świata - szafiry z Madagaskaru
Figiel-Strzała Dzieci świata - szafiry z Madagaskaru
Dzieci świata - zakazane bliźnięta z Madagaskaru
Dzieci świata - zakazane bliźnięta z Madagaskaru
Dzieci świata – kopalnie miki na Madagaskarze
Dzieci świata – kopalnie miki na Madagaskarze
Wstrząsające warunki życia dzieci na Madagaskarze
Wstrząsające warunki życia dzieci na Madagaskarze
Dzieci świata – zabawki z różnych części ziemi
Dzieci świata – zabawki z różnych części ziemi
Dzieci świata – poławiacze monet z Indii
Dzieci świata – poławiacze monet z Indii
Dzieci świata - niebieskie dzieci z Indii
Dzieci świata - niebieskie dzieci z Indii
Dzieci świata - plemię Himba z Namibii
Dzieci świata - plemię Himba z Namibii
Dzieci świata - plemię Karo z Etiopii
Dzieci świata - plemię Karo z Etiopii
Dzieci świata – dziewczynki z etiopskiego plemienia Hamer
Dzieci świata – dziewczynki z etiopskiego plemienia Hamer
Sytuacja dzieci pracujących na pustyni w Indiach
Sytuacja dzieci pracujących na pustyni w Indiach
Dzieci świata - kopalnie miki w Indiach
Dzieci świata - kopalnie miki w Indiach
Filmuje życie dzieci w różnych zakątkach świata
Filmuje życie dzieci w różnych zakątkach świata
W kolejnym odcinku cyklu "Dzieci świata" przenosimy się do Indonezji. Wieloletnią tradycją jednej z tamtejszych społeczności jest wydawanie za mąż 11- lub 12-latek. Zamiast chodzić do szkoły, bawić się na podwórku i po prostu korzystać z dzieciństwa, dziewczynki muszą poślubić pierwszego mężczyznę, który poprosi je o rękę. Gdzie jeszcze na świecie dzieci biorą śluby i zakładają rodziny w tak młodym wieku? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Marzena Figiel-Strzała, dziennikarka, podróżniczka i autorka przejmującego reportażu.

"Dzieci świata" - nastoletnie małżeństwa w Indonezji

Małżeństwo z założenia powinno być związkiem dwóch dorosłych osób. Niestety, każdego roku na świecie co najmniej 20 mln dziewczynek wychodzi za mąż przed osiągnięciem pełnoletności. Oznacza to, że za mąż wydawanych jest co minutę 28 dziewcząt. Jednym z krajów, który przoduje w tym niechlubnym procederze, jest Indonezja.

- Najwięcej małżeństw z udziałem dzieci zawieranych jest na Sulawesi. W tym miejscu za mąż wydawane są nawet 11-letnie dziewczynki. Przyleciałam na wyspę, żeby sprawdzić, co jest przyczyną zawierania małżeństw przez dzieci - powiedziała Marzena Figiel-Strzała.

1 na 9 nieletnich dziewczynek w Indonezji zostaje żoną. Aż 30 proc. kobiet w całym kraju wyszło za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Najwyższy wskaźnik nastoletnich małżeństw jest w dystrykcie Bone, na południu wyspy. W niewielkiej miejscowości Benteng autorka reportażu odnalazła swoją bohaterkę.

- Mam na imię Mila. Za trzy miesiące skończę 13 lat. Wyszłam za mąż, kiedy miałam lat 11. Zaraz po ślubie zaszłam w ciążę. Tydzień temu urodziłam chłopca - wyznała Mila.

Marzena Figiel-Strzała zauważyła, że wydane za mąż dziewczynki są pogodzone ze swoją sytuacją. Dziecięce małżeństwo traktują jako normę społeczną.

- Przyczyn wydawania dziewczynek za mąż jest kilka. Jedną z nich jest lokalne tabu. Tutaj wierzy się, że jeśli rodzice odrzucą pierwszą propozycję wydania za mąż córki, spadnie na nich klątwa i nikt już jej się nie oświadczy. Problemem jest, gdy oferta zawarcia małżeństwa pojawia się, kiedy dziewczynka ma 9 czy 10 lat. Nikt takich oświadczyn nie odmawia bez względu na to, kim jest i ile lat ma pan młody - wyjaśniła Warida Safie, dyrektorka Institute of Community Justice (ICJ) w Makassar.

Mila dowiedziała się, że wyjdzie za mąż, gdy była w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Pewnego dnia po powrocie do domu czekali już na nią rodzice wraz z przyszłymi teściami.

- Kiedy ich zobaczyłam, wiedziałam już, że chodzi o mnie - powiedziała Mila. - Kilka tygodni wcześniej dostałam okres. Każdego dnia bałam się, że ktoś z wioski się pojawi, żeby wziąć mnie za żonę - dodała.

Według panujących tam zwyczajów ściśle związanych z religią, po pierwszej menstruacji, nieważne, w jakim wieku nastąpiła, dziewczynka jest gotowa do bycia żoną i matką.

- Do wydawania dzieci za mąż często popycha rodziców sytuacja ekonomiczna. Kiedy rodziny nie stać na utrzymacie córki, wydają ją za mąż. Wtedy sytuacja dziewczynki się pogarsza. Po ślubie już nie wraca do szkoły i zajmuje się tylko pracami domowymi, usługiwaniem mężowi i teściowi. Po zamążpójściu dziewczynka nie ma żadnych praw - przekazała Warida Safie.

Mila pochodzi z ubogiej rodziny. Fakt, że rodzice nie muszą dłużej łożyć na jej edukację i utrzymanie, jest dla nich sporą ulgą. Ponadto otrzymali za Milę tzw. uang panai, daninę, czyli sporą sumę pieniędzy.

Cały szokujący reportaż można zobaczyć w materiale wideo.

Dziewczynki zmuszane do małżeństwa

Marzena Figiel-Strzała w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o kulisach powstawania reportażu.

- Mówmy tutaj otwarcie i miejmy świadomość, że dziecięce śluby to nic innego, jak łamanie praw człowieka, praw dziecka. Skutkiem tego są gwałty, przemoc w rodzinie, skutki zdrowotne, powikłania podczas ciąży i porodu. Młode matki są narażone na śmierć podczas porodu. Będąc w tej miejscowości, odwiedzałam dziewczynki z położną. Usłyszałam historie o powikłaniach podczas porodu i już po porodzie. Na przykład Mila ciągle ma problemy. Jej poród był bardzo trudny. Ma bardzo duże powikłania swoich dróg kobiecych, które w żaden sposób nie były gotowe na poród - powiedziała dziennikarka.

Dlaczego tak wiele dziewczynek w różnych państwach i społecznościach na świecie wciąż jest wydawanych za mąż w młodym wieku?

- To wygląda bardzo różnie w każdym kraju, bo mówiąc o tym problemie, należy się skupić na problemach danego kraju. Ale mówiąc globalnie, to po pierwsze jest ta głęboko zakorzeniona nierówność płci. To właśnie dlatego najczęściej dziewczynki dotyka ten problem. Po drugie to ubóstwo. Dla rodzin, które żyją w skrajnym ubóstwie, czasami wydanie córki za mąż jest jedynym ratunkiem, jest kwestią przetrwania. Jeżeli rodziców nie stać na utrzymanie dziecka, mówię na przykład o ludziach z najniższych kast, to wolą oddać dziecko i pozbawić się problemu łożenia na utrzymanie i edukację. W Indonezji rodzice pana młodego ofiarowują rodzicom panny młodej sporą sumę pieniędzy. Z kolei w Indiach jest zupełnie odwrotnie, to rodzice panny młodej muszą zapewnić posag. (...) Po trzecie to brak edukacji rodziców i ciągłe powtarzanie schematów, które są obecne w rodzinie od dziesięcioleci - wyjaśniła podróżniczka.

Dziewczynki nadal są zmuszane do małżeństwa
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana