Dziewczynki nie wychodzą za mąż dlatego, że tego chcą. Są do tego zmuszane.
Marzena Figiel-Strzała ostatnie trzy lata poświęciła na odkrywanie świata. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiedziała o krzywdzących rytuałach i traktowaniu kobiet w etiopskich plemionach. - Poddawane są bolesnym praktykom, takim jak biczowanie, rozcinanie warg, obrzezanie i zaszywanie pochwy - mówi podróżniczka.
Obrzezanie żeńskich narządów płciowych to nie jest tylko problem plemion w Afryce, żyjących zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami. To kwestia, która dotyczy kobiet w wielu krajach. Na całym świecie co 11 sekund jakaś dziewczynka poddana zostaje rytuałowi, który niszczy jej zdrowie i psychikę.
Na świecie, co 11 sekund okaleczana jest dziewczynka... Obrzezanie kobiet to nielegalny i niezwykle niebezpieczny zabieg, mimo to, nadal praktykowany w wielu krajach, nawet w Wielkiej Brytanii. "Cięcie" to wstrząsająca historia życia Hibo Wardere, która została w ten sposób okaleczona jako dziecko. Co kieruje społecznościami, które praktykują te barbarzyńskie rytuały? Z autorką książki rozmawiali: Kinga Rusin i Piotr Kraśko.
Zabieg obrzezania, czyli usunięcia napletka, przeprowadzany jest z jednego z trzech powodów: medycznego, religijnego i seksualnego. Jakie schorzenia kwalifikują mężczyzn do tego zabiegu i czy rzeczywiście poprawia on jakość życia seksualnego? O opinię poprosiliśmy dr. Adama Gumkowskiego, prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza, dr. Ryszarda Haneckiego i obecnego w studiu Dzień Dobry TVN dr. n. med. Roberta Jaremę.
Co 11 sekund gdzieś na świecie jedna mała dziewczynka zostaje obrzezana. Waris Dirie, autorka kultowej już pozycji "Kwiat pustyni", właśnie wydaje kolejną książkę, w której również porusza ten dotkliwy problem. W Polsce, w pierwszą kampanię przeciwko obrzezaniu zaangażowały się gwiazdy. Jaki jest jej cel? Dlaczego Omenaa Mensah, Justyna Kowalczyk, Michał Piróg czy Martyna Wojciechowska zdecydowali się wesprzeć tę akcję? W jaki sposób Fundacja Waris Dirie wspiera i chroni kilkulatki przed obrzezaniem?
Na świecie żyje 130 milionów okaleczonych na skutek obrzezania kobiet. Szacuje się, że 6 tysięcy dziewcząt każdego dnia pada ofiarą tego rytuału. Czy podróżnik Tomek Michniewicz, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN, spotkał plemiona, które kultywowały obrzezanie? Jaka jest geneza tego rytuału? Czy jest szansa, aby tradycja obrzezania zniknęła? W jakim wieku dziewczynki są obrzezane?
Ich tradycyjny strój to chusta na ramionach. Odsłonięte - to przejaw braku szacunku. Drugą najważniejszą rzeczą jest biżuteria i ozdoby. Od pokoleń tworzą prawdziwe i niespotykane dzieła sztuki. Jednak jest i druga strona Masajów - tam kobieta nie ma nic do powiedzenia, więc milczy. Zobaczcie reportaż z kraju, w których szesnastolatka wychodzi za starca.