Obrzezanie kobiet – tradycja, która niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne. W jakich krajach jest praktykowana i na czym polega?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Plemię, które zrezygnowało z bolesnych rytuałów
Plemię, które zrezygnowało z bolesnych rytuałów
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Obrzezanie kobiet, inaczej klitoridektomia lub wyrzezanie, to zwyczaj polegający na częściowym lub całkowitym wycięciu zewnętrznych narządów płciowych. Rytuał podyktowany jest często względami religijnymi i obyczajowymi – traktuje się go jako rodzaj inicjacji dorastającej kobiety w dorosłość. Jest to zabieg bardzo drastyczny, powodujący wiele komplikacji zdrowotnych. Przez niektóre środowiska obrzezanie kobiet uznawane jest za łamanie praw człowieka.

Obrzezanie kobiet praktykowane jest głównie w społecznościach afrykańskich (w Egipcie, Jemenie, wśród irackich Kurdów oraz w wielu plemionach Afryki), a także w Azji Południowo-Wschodniej oraz na niektórych wyspach Pacyfiku.

Na czym polega obrzezanie kobiet?

Obrzezanie kobiet nazywane bywa także wyrzezaniem lub klitoridektomią. Polega na częściowym lub całkowitym wycięciu żeńskich zewnętrznych narządów płciowych (łechtaczki i warg sromowych). Obrzezaniu poddawane są niekiedy już bardzo małe, kilkuletnie dziewczynki. Zwyczaj uznawany jest za rodzaj rytuału przejścia, inicjacji dorastającej dziewczyny w dorosłość. Obecnie praktykuje się go głównie w krajach i społecznościach afrykańskich, m.in. w Egipcie, a także na terenach Azji Południowo-Wschodniej, w Jemenie, wśród irackich Kurdów, oraz na części wysp Pacyfiku.

Obrzezanie kobiet, w przeciwieństwie do obrzezania mężczyzn, nie ma żadnych przesłanek medycznych. W przypadku mężczyzn wycinany jest jedynie fałd skóry, czyli napletek. Zdaniem naukowców zabieg ten niesie za sobą wiele korzyści – pomaga m.in. zachować właściwą higienę oraz chroni przed rakiem prącia. Klitoridektomia dziewczynek jest natomiast rytuałem przynoszącym jedynie komplikacje – zarówno w kwestii zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Według niektórych teorii obrzezanie kobiet ma zapobiec odczuwaniu przez nich przyjemności podczas stosunku płciowego, co w niektórych społecznościach uznawane jest za zdradę małżeńską. Wyrzezanie ma także służyć zachowaniu przedmałżeńskiej czystości. W środowiskach islamskich natomiast uważa się, że wycięcie łechtaczki, która brudzi się podczas menstruacji i oddawania moczu, pomoże utrzymać właściwą higienę, co jest pożądane przez Allaha. Wbrew pozorom obrzezanie kobiet ma miejsce wśród różnych środowisk, także w rodzinach zamożnych i wykształconych. Według analiz w Egipcie klitoridektomii poddanych zostało prawie 95% dziewczynek.

Rodzaje obrzezania kobiet

Obrzezanie kobiet różni się w zależności od konkretnej grupy kulturowej. Chodzi tu o stopień zaawansowania zabiegu i ingerencji w ciało. Wyróżnia się zatem trzy rodzaje obrzezania: pierwszy stopień nazywany jest sunną, drugi klitoridektomią, trzeci natomiast infibulacją. Najmniej okaleczająca jest sunna, podczas której usuwa się jedynie fragment łechtaczki. W trakcie klitoridektomii wycinanych jest o wiele więcej fragmentów narządów płciowych (głównie łechtaczka, ale również wargi sromowe). Infibulacja, poza wycięciem wspomnianych wyżej narządów, polega na usunięciu części skóry pokrywającej ścianki pochwy. Wejście do pochwy jest następnie zszywane, z pozostawieniem niewielkiego otworu, dzięki któremu wydostawać się ma krew menstruacyjna.

Jakie konsekwencje niesie za sobą rytuał obrzezania kobiet?

Obrzezanie kobiet to rytuał niezwykle drastyczny, okaleczający i pozostawiający wiele komplikacji zdrowotnych. Z tego też względu jest krytykowany przez środowiska broniące praw człowieka. Obrzezania bardzo często dokonują lokalne znachorki, które nie przestrzegają zasad higieny i dezynfekcji narzędzi, co dla dziewczynek kończy się infekcjami i zakażeniami – posocznicą, tężcem lub wirusem HIV. Ponadto zaburzeniu ulegają podstawowe, naturalne dla organizmu kobiety procesy, takie jak oddawanie moczu czy miesiączkowanie. Nie tylko mowa tu o ogromnym bólu fizycznym, ale także o powikłaniach w postaci stanów zapalnych pęcherza i jajowodów.

Ogromnym problemem jest także podjęcie współżycia przez kobiety poddane obrzezaniu, zwłaszcza infibulacji. Dziewczęta te są często narażone na niepłodność, natomiast ciężarne nie są w stanie urodzić w sposób naturalny. Co więcej, z powodu problemu z dostępem do fachowej opieki medycznej, wśród tych kobiet panuje bardzo duża śmiertelność. Nie można nie wspomnieć jeszcze o negatywnym wpływie obrzezania kobiet na zdrowie psychiczne. Dziewczynki poddane temu obyczajowi przez resztę życia mierzą się z wieloma demonami – w tym z niskim poczuciem własnej wartości oraz silnym lękiem przed mężczyznami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jadwiga Figula/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości