"Tak wielu turystów z Bliskiego Wschodu jeszcze nie mieliśmy". Co przyciąga ich do Zakopanego?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Przyjechali na chwilę, by zostać w Zakopanem na zawsze
Przyjechali na chwilę, by zostać w Zakopanem na zawsze
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Zakopane przeżywa oblężenie turystów z krajów arabskich. Szacuje się, że w wielu obiektach hotelowych stanowią nawet kilkanaście procent ogółu gości. - Ten rok jest chyba rekordowy. U mnie nocują przede wszystkim Polacy, ale znajomi, którzy mają nieco bardziej luksusowe noclegi, nie narzekają - przyznała rozmówczyni tvn24.pl. 

Turyści z Bliskiego Wschodu o Zakopanem

Jak informuje tvn24.pl, "Tygodnik Podhalański" pod koniec lipca przeprowadził ankietę wśród turystów z krajów arabskich. Zapytani o to, dlaczego pojawili się pod Giewontem, najczęściej odpowiadali, że w Zakopanem jest "ładnie, chłodniej i czasem pada deszcz"

- Wszystko jest tu dobre, to piękny kraj. To pierwszy kraj, do którego wrócę, jak tylko będę miał czas - przyznał Awaad Alghreeb z Kuwejtu w rozmowie z tvn24.pl. -  To pierwszy raz dla mnie [w Zakopanem - red.], a moja rodzina jest po raz drugi. Na pewno wrócimy, może w zimie, bo u nas nie ma śniegu, więc chcemy się nim nacieszyć - dodał Jusifa, turysta z Dubaju.

Zakopane. Restauracje serwują dania hallal, a hotelarze nie narzekają

Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" nazwał Zakopane "nowym Disneylandem", a redakcji tvn24.pl przyznał, że wzrost liczby turystów z Bliskiego Wschodu obserwuje się od 2016 roku.

- Najpierw było zdziwienie wśród naszych przedsiębiorców, potem nastąpiła autodiagnoza i adaptacja. Dzisiaj mamy w Zakopanem restauracje, które nie tylko serwują dania hallal, ale też mają karty w języku arabskim - wyjaśnił Karol Wagner.

Kelnerka jednej z zakopiańskich restauracji zauważyła, że wieczorami jest więcej gości z Bliskiego Wschodu niż z Polski. Z kolei w wielu obiektach hotelowych turyści z krajów arabskich stanowią nawet kilkanaście procent ogółu gości. - Ten rok jest chyba rekordowy. U mnie nocują przede wszystkim Polacy, ale znajomi, którzy mają nieco bardziej luksusowe noclegi, nie narzekają - mówiła pani Beata, właścicielka pensjonatu przy Drodze do Daniela w rozmowie z tvn24.pl.

Wiele Polek i Polaków zastanawia się, co sprowadziło turystów z Bliskiego Wschodu do Zakopanego. -  Do Krakowa od dawna zjeżdżają turyści z całego świata. Arabowie przyjeżdżają na dłuższe pobyty. Goście szukali sobie atrakcji, stąd było duże zainteresowanie Wieliczką czy Oświęcimiem. W końcu przyszła kolej na Zakopane - podsumował przedstawiciel Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Więcej na ten temat w materiale Macieja Zalewskiego i na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: bż/tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Edwin Remsberg/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana