"Czy mogę zajść w ciążę od wspólnej kąpieli?". Czego jeszcze młodzi ludzie nie wiedzą o pierwszym razie?

Edukacja seksualna nastolatków
Edukacja seksualna nastolatków
Źródło: Tom Wilde/GettyImages
"Czy kobieta zawsze ma orgazm?", "Czy to będzie bolało?", "Mogę prosić o instrukcję seksu, krok po kroku?". Tego typu wątpliwości pojawiają się w głowach młodych ludzi, którzy "pierwszy raz" mają jeszcze przed sobą. "Chcę to zrobić w tegoroczne wakacje, ale wciąż się boję" - przyznała 18-letnia Magda. Ekspertki Katarzyna Banasiak-Marszałek, koordynatorka Grupy Ponton oraz dr Agata Loewe-Kurilla, założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności opowiedziały, jakie pytania mają nastolatki oraz gdzie mogą szukać rzetelnych i konstruktywnych odpowiedzi.

- Spotykam się z chłopakiem od 2 lat. Między nami nigdy nie doszło do większych zbliżeń. Zawsze kończyło się na czułym pocałunku i przytulaniu. Postanowiłam, że chcę to zrobić w tegoroczne wakacje, ale wciąż się boję. Nie wiem, co i jak. Czy mogę prosić o instrukcję? Jak krok po kroku wygląda penetracja? Nie chcę rozczarować mojego partnera – napisała 18-latka na jednym z forum. Internet każdego dnia zalewa fala pytań dotyczących związków, relacji i aktywności seksualnych. Tym bardziej teraz, w sezonie wakacyjnym.

Miłość i związki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów

Czego młodzi nie wiedzą o seksie?

Okres wakacyjny sprzyja sytuacjom, w których młodzi ludzie chcą przeżyć swoje pierwsze zbliżenia. Wpływ na to często mają rówieśnicy, którzy wywierają presję, namawiają i podpuszczają, a także wyjazdy, dzięki którym młodzi na chwilę wyrywają się spod skrzydeł rodziców. Mimo wszystko "wydarzenie" takie trzeba nie tylko dobrze zaplanować i omówić z drugą połówką, ale także przemyśleć. Sugerowanie się zdaniem kolegów i koleżanek nie jest tu wskazane. Każdy decyzję tę powinien podjąć samodzielnie i być na nią w stu procentach gotowy.

Przed "pierwszym razem" w głowach nastolatków pojawia się także wiele pytań i wątpliwości. O tym, jak wygląda edukacja seksualna, co wiedzą, a z czym nastolatkowie mają problemy oraz z jakimi pytaniami zgłaszają się do specjalistów, opowiedziały nam Katarzyna Banasiak-Marszałek, koordynatorka Grupy Ponton oraz dr Agata Loewe-Kurilla założycielka Instytutu Pozytywnej Seksualności, która na co dzień zajmuje się terapią psychologiczną i seksuologiczną oraz sex coachingiem.

Młode osoby pytają, czy mogą zajść w ciążę od wspólnej kąpieli albo czy można się zakazić HIV od siadania na desce klozetowej po kimś zakażonym, albo od całowania. Tej wiedzy nie wysysamy z mlekiem matki, musimy się jakoś tych rzeczy dowiedzieć. Młodzież powinna wiedzieć, jak jest, a nie, jak rodzice chcą, aby myśleli o życiu seksualnym
- podkreśliła dr Agata Loewe-Kurilla.

- Tak naprawdę, my takie pytania w Pontonie dostajemy przez cały rok. Są zwykle podobne: "czy to będzie bolało?, "czy jest pozycja, która jest polecana na pierwszy raz?". Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o debiut seksualny, to konfiguracji i możliwości tak naprawdę jest wiele. Informujemy, jak zabezpieczyć się pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową i nieplanowaną ciążą. Dzwonią do nas także osoby nieheteroseksualne, które pytają o kwestie podobne, ale nie zawsze identyczne – powiedziała Katarzyna Banasiak-Marszałek.

Na fundacyjny telefon dzwonią także młodzi ludzie, którzy zadają pytania relacyjne, o samą gotowość i chęć podejmowania aktywności seksualnych.

- Podejmujemy często rozmowy o asertywności, gotowości i wyznaczaniu granic, ale też szanowaniu granic drugiej osoby. Po czym poznać, że ktoś jest zainteresowany nami w tym kontekście? Jak zacząć rozmowy na ten temat? To jest też coś charakterystycznego dla osób, które się do nas zgłaszają, że bardziej są w stanie wyobrazić samych siebie podczas aktywności seksualnej niż podczas rozmowy na ten temat z drugą połówką. Taka rozmowa wydaje się dla nich krępująca i onieśmielająca – przyznała Katarzyna Banasiak-Marszałek. A następnie dodała, że zawsze stara się zachęcić przede wszystkim do komunikacji w relacjach. To istotne, aby obie strony rozmawiały, jakie mają oczekiwania względem siebie, jak będą się zabezpieczać, jakie mają wyobrażenia na temat debiutu oraz czy po zbliżeniu będą chcieli kontynuować swoją relację.

Zbliżenia to nie tylko seks

Doktor Agata Loewe-Kurilla zwróciła uwagę, że pierwsze zbliżenia seksualne to nie tylko penetracja. Warto pomyśleć o naszym ciele jako o jednym wielkim placu zabaw. Wielu z nas relację seksualną zaczyna od siebie, a na różnych etapach dopuszczamy różne osoby. - W momencie, kiedy zaczynamy widzieć całe swoje ciało jako obszar nasz własny, autonomiczny, zauważamy, że w seksie każdy ma swoje strefy prywatne. Czasami sami musimy ocenić, jakie aktywności z kim chcemy dzielić.

Jak rozmawiać z dzieckiem o edukacji seksualnej?

Światowa Organizacja Zdrowia Seksualnego (WAS) podpisała w 2021 roku deklarację przyjemności – przyjemność jest fundamentalnym prawem człowieka. Za tym zaś powinna iść także edukacja psychoseksualna. Ta zaczyna się już w domu i - jak przyznają specjaliści - nie tydzień przed wyjazdem na obóz, ale od najmłodszych lat. Niestety w wielu polskich domach słowo seks nie istnieje, a wręcz wpisane jest na listę pojęć zakazanych.

- Kluczem do tego, aby takie rozmowy się odbywały, jest stworzenie atmosfery, zaufania i bezpieczeństwa oraz zbudowanie relacji od najmłodszych lat – stwierdziła Katarzyna Banasiak-Marszałek

Zdaniem specjalistki ważne jest, aby dziecko miało poczucie, że z każdym pytaniem może zwrócić się do rodzica, a ten nie wyśmieje go ani nie odeśle z kwitkiem pod pretekstem, że jest jeszcze za młode na takie rozmowy.

- Rodzice powinni starać się przekazywać wiedzę dzieciom, jednak dostosowywać ją do odpowiedniego etapu. Jeśli my będziemy unikać tematu, to dziecko pójdzie szukać odpowiedzi gdzie indziej, a to nie zawsze dobrze się kończy – ostrzegła Katarzyna Banasiak-Marszałek

- Jest różnica, kto mówi i w jaki sposób jest to przekazywane. Na pierwszym miejscu wiedzę z edukacji seksualnej młodzi ludzie zdobywają od rówieśników. Bardzo często możemy przez wiele lat żyć w błędzie, jeśli nie zweryfikujemy czyichś słów. W moim liceum pamiętam, że jedna z dziewczyn opowiadała, że błonę dziewiczą należy przebić szpilką. Krążą też mity, aby waginę płukać przed seksem płynami, dzięki czemu będzie ona lepiej pachnieć. To są rzeczy, które mogą być nawet bardzo niebezpieczne – podkreśliła dr Agata Loewe-Kurilla.

Pytanie zatem, jak taką rozmowę przeprowadzić z dojrzewającym dzieckiem?

- Kluczowe tu jest szanowanie granic tego nastolatka, czy on/ona mają gotowość do tego, żeby takie rozmowy z rodzicami przeprowadzać. Super, jeśli dziecko przyjdzie do nas samo, ale raczej jest jednak tak, że wiedza jest zdobywana przez Internet. A w sieci bywa różnie, są rzetelne i mniej rzetelne źródła – wskazała Katarzyna Banasiak-Marszałek.

- Definicja seksu jest szersza, ona wchodzi w płciowość, w higienę, w ciało. Inaczej, kiedy małe dziecko ma od 0-3 lat i bardzo się zaciekawia i wszystko chce dotykać, a inaczej, gdy ma lat 15, czy 16. Już od małego warto nazywać wszystkie części ciała po imieniu. Ja rokrocznie jestem zszokowana, że uczę na studiach i za każdym razem jest kwestia jednej, dwóch osób na zajęciach, u których w domu mówiło się o seksie - powiedziała dr Agata Loewe-Kurilla.

Obie panie przyznały jednak, że w dzisiejszych czasach wiedza o seksualności dostępna jest w wielu źródłach. Młodzież, która krępuje się rozmawiać z rodzicami, zawsze może zadzwonić do Grupy Ponton (Telefon Zaufania 22 635 93 92 działa w piątki w godzinach 16-20 lub Instagram @grupaponton). Kolejną opcją są edukacyjne profile na Instagramie: "Kasia co z tym seksem" czy "Kultura seksualna". Powstaje też coraz więcej ciekawych książek czy broszur dotyczących wchodzenia w pierwsze relacje i debiutów seksualnych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Tom Wilde/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Nastolatek z Zabrza został szachowym mistrzem świata

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"