Jak pandemia zmieniła nasze obyczaje? "To, co kiedyś uważaliśmy za nie do pomyślenia, nagle staje się całkowicie normalne"

komputer, praca zdalna
Hero Images/Getty Images
Pandemia koronawirusa, z którą zmagamy się od ponad roku, zmieniła nasze życie. Dotyczy to także spraw zawodowych. Wielu z nas wykonuje swoje obowiązki zdalnie, spotykając się ze współpracownikami tylko przez kamerę komputera. Jak to wpłynęło na obyczaje? Ekspertka od etykiety przyznaje, że siedząc w domach zgnuśnieliśmy i przestaliśmy dbać o maniery.

Pandemia zmieniła obyczaje na gorsze

Carolin Luedemann jest ekspertem od etykiety. W wywiadzie dla dziennika "Welt" opowiada o pogorszeniu się manier w czasie pandemi. Jej zdaniem, w kwestii etykiety w dobie kryzysu koronawirusa sporo "wymaga poprawy".

- To, co kiedyś uważaliśmy za nie do pomyślenia, nagle staje się całkowicie normalne. Przykład: niedawno zapytano mnie, czy podczas wideokonferencji można zjeść lunch w biurze domowym. Nie zrobilibyśmy tego na żadnym prawdziwym spotkaniu, a podczas pracy w domu z pewnością też nie jest to dobrym pomysłem - mówi Luedemann.

Czy zgnuśniejemy, siedząc w domach z powodu pandemii?

- To już się stało. Ostatnio byłam z dziećmi na pobliskim polu golfowym. Pojawił się tam mężczyzna w dresie, podszedł do niego znajomy i zapytał: wracasz z biegania? A mężczyzna w dresie na to: nie, przychodzę prosto z domowego biura. I dodał: dawno nie włączałem kamery w moim domowym biurze - opowiada specjalistka. Według niej, głównym niebezpieczeństwem pracy w domu jest to, że "biuro domowe szkodzi naszemu wizerunkowi" .

Zdalna praca zmienia obyczaje

Chodzi na przykład o maniery podczas wideokonferencji, kiedy jesteśmy widoczni.

- A tam niektórzy poruszają się i zachowują dziwnie i na swoją niekorzyść. Ktoś mówi: Zaraz wracam, po prostu idę szybko do łazienki. I nagle dzieli się informacjami, które wcześniej były nie do pomyślenia - podkreśla Carolin Luedemann, ekspertka od etykiety. Wraca też kwestia ubioru.

- Niedawno widziałam podczas rozmowy kogoś, kto filmował się z góry, co w jakiś sposób przypominało mi nagranie z monitoringu z metra. Pod kątem kamery widać było, że właśnie zdejmuje sandały Birkenstock. Wtedy zaczynam myśleć: sposób, w jaki się prezentujesz, ma również coś wspólnego z szacunkiem dla rozmówcy. Tak traci się zaufanie - do osoby, ale także do jej kompetencji - zaznacza specjalistka.

- Osoby pracujące w biurze domowym są teraz uważnie obserwowane przez swoje dzieci, dlatego chodzenie przez cały dzień w piżamie nie wchodzi w grę - uważa Luedemann. Jak dodaje, ważny jest przykład, jaki się daje swoim pociechom.

- Dobrze by było, gdyby widziały, że lubisz wykonywać swoją pracę, z pasją, z oddaniem. (...) Doświadczenie pokazuje: dzieci naśladują wszystko, co u nas widzą. Czego więc uczę dziecko, paradując cały dzień w stroju do biegania? - zastanawia się Luedemann.

Pandemia a obyczaje

Zwraca też uwagę, że ciekawym problemem jest i był brak punktualności.

- Chcesz rozpocząć pracę, ale kogoś brakuje - i to w biurze domowym. Ciągłe spóźnianie się nigdy nie było dobrym pomysłem. Ale w biurze domowym, szczerze mówiąc, jest zupełnie niezrozumiałe - ocenia.

Podawanie ręki na przywitanie było kiedyś uważane w Niemczech za oznakę dobrych manier. Czy po pandemii ten zwyczaj ma szanse wrócić?

- Tu się coś zmieni. Wielu ludzi nie lubiło tego robić w przeszłości. Wyobrażam sobie, że w przyszłości będziemy skłonni znacznie częściej rezygnować z powitań uściskiem dłoni - uważa Carolin Luedemann.

Zobacz też:

Psychiatrzy ostrzegają: w czasie pandemii wzrosła liczba samobójstw. "Te osoby nie otrzymały w porę wsparcia"

"Są takie miasta, gdzie nie ma ani jednej poradni". Przekaż 1 procent i pomóż zbudować centrum psychiatrii dla dzieci i młodzieży

Poznajcie nastolatków, którzy na koncie mają już okrągłe sumy. " W wieku 15 lat można być bogatym"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Madonna miała wypadek, sanah zdecydowała się na adopcję. Co wydarzyło się we wtorek?

Madonna miała wypadek, sanah zdecydowała się na adopcję. Co wydarzyło się we wtorek?

Mieszkańcy walczyli z wysypiskiem. Samorządowcy: "Ludzie mają … do powiedzenia"

Mieszkańcy walczyli z wysypiskiem. Samorządowcy: "Ludzie mają … do powiedzenia"

Sanah zdecydowała się na adopcję! "Zachęcam"

Sanah zdecydowała się na adopcję! "Zachęcam"

Z tą wadą rodzi się 1 na 500 dzieci. Naukowy znaleźli jej wstępną przyczynę

Z tą wadą rodzi się 1 na 500 dzieci. Naukowy znaleźli jej wstępną przyczynę

Wyłoniono najpiękniejsze imię na świecie

Wyłoniono najpiękniejsze imię na świecie

Młode lwy nie dawały za wygraną. Nagle ojciec dał im nauczkę

Młode lwy nie dawały za wygraną. Nagle ojciec dał im nauczkę

Homoseksualny ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej. To pierwszy raz w historii

Homoseksualny ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej. To pierwszy raz w historii

"Wędrujące dżinsy" znowu wyruszają z Polski i idą w świat

"Wędrujące dżinsy" znowu wyruszają z Polski i idą w świat

Klaudia El Dursi zmienia się jak kameleon. Zobacz jej stylizacje z 8. sezonu "Hotelu Paradise"

Klaudia El Dursi zmienia się jak kameleon. Zobacz jej stylizacje z 8. sezonu "Hotelu Paradise"

Twoje dziecko pije z kubka niekapka? Ekspertka ostrzega

Twoje dziecko pije z kubka niekapka? Ekspertka ostrzega