Jak chronić cerę przed działaniem smogu? "Szkodliwe substancje zanieczyszczają nie tylko środowisko, ale i skórę"

Kobieta przeglądająca się w lustrze, skupiona na wyglądzie cery. Problem przesuszonej i podrażnionej skóry, wpływ smogu na kondycję cery
Przesuszona skóra
Źródło: Sasha_Suzi/Getty Images
Zanieczyszczone metalami ciężkimi i innymi szkodliwymi komponentami powietrze może negatywnie oddziaływać na wygląd i kondycję skóry. W okresie jesienno-zimowym, kiedy stężenie smogu jest zdecydowanie wyższe, warto zwrócić szczególną uwagę na stan naszej cery, a co za tym idzie zatroszczyć się o jej prawidłową pielęgnację. Jak to zrobić? Zapytaliśmy o to dr n. med. Andrzeja Zackiewicza, dermatologa i wenerologa z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Obecne w smogu substancje negatywnie wpływają na pracę układu oddechowego, przyczyniając się do rozwoju sezonowych infekcji, a nawet groźnych chorób przewlekłych, takich jak astma czy nowotwór płuc. Zwiększona emisja spalin i zanieczyszczający atmosferę dym niekorzystnie oddziałują także na skórę, która z początkiem jesieni jest zdecydowanie bardziej narażona na przesuszenie oraz występowanie stanów zapalnych. Czy można temu jakoś zaradzić?

Skutki działania smogu na skórę

Codzienny kontakt ze smogiem niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Pogarszająca się jakość powietrza, zauważalna zwłaszcza jesienią i zimą, ma także bezpośredni związek z nasilającymi się u wielu osób problemami natury dermatologicznej. Negatywne skutki działania osadzających się w atmosferze szkodliwych substancji mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast i z całą pewnością nie należy ich bagatelizować.

Obecne w smogu kurz i metale ciężkie, takie jak ołów, kadm, chrom oraz rtęć, zanieczyszczają nie tylko środowisko, ale i skórę, która pełni rolę płaszcza ochronnego, ale jednocześnie jest także największym narządem naszego ciała. Skóra chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i fizycznymi, czynnikami biologicznymi w postaci wirusów i bakterii, a także zagrożeniami chemicznymi, do których zalicza się między innymi zanieczyszczenie środowiska

- tłumaczy Andrzej Zackiewicz, zwracając uwagę na to, że niedostateczna troska o stan naszej skóry może przekładać się na pogorszenie jej kondycji, a co za tym idzie także na niekorzystne zmiany zachodzące w jej wyglądzie. Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń skórnych, może też powodować dyskomfort i utrudniać nam codzienne funkcjonowanie.

Smog to mieszanina szkodliwych komponentów, które mogą ujawniać negatywne działanie wolnych rodników, niszczących ochronny płaszcz lipidowy skóry. Oznacza to, że pod wpływem obcowania z zanieczyszczonym powietrzem, cera narażona jest na nadmierne przesuszenie, występowanie ostrych i przewlekłych stanów zapalnych, jak również pojawianie się uporczywych przebarwień oraz zmarszczek

- wyjaśnia ekspert. Niektóre z wymienionych przez niego dolegliwości niosą za sobą dokuczliwe objawy, takie jak swędzenie i pieczenie skóry, zaczerwienienie oraz pojawiające się na twarzy nieestetyczne wypryski. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na zminimalizowanie negatywnych skutków działania smogu na cerę. Zdaniem doświadczonego dermatologa kluczowa jest w tym wypadku świadoma, systematyczna pielęgnacja, oparta na stosowaniu właściwie dobranych kosmetyków.

Jak zabezpieczyć skórę przed smogiem?

Podstawą codziennej pielęgnacji, skutecznie chroniącej skórę przed zanieczyszczeniami z powietrza, powinny być starannie wykonywane zabiegi oczyszczające. Nie bez znaczenia pozostaje także wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej za pomocą kosmetyków nawilżających. Specjalista nie ma wątpliwości, że to niezbędne kroki w rutynie pielęgnacyjnej, pozwalające zadbać o zdrowie, ale także o urodę.

Po przyjściu z dworu należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarzy. Kobietom zaleca się wykonanie starannego demakijażu, jednak o pozbycie się ze skóry wolnych rodników powinni zatroszczyć się również panowie. Oczyszczanie to pierwszy, niezwykle istotny element pielęgnacji. Kolejny to ochrona skóry, jej barierowanie i nawilżanie

- mówi Andrzej Zackiewicz. Regularna ekspozycja na zanieczyszczone powietrze sprzyja odwodnieniu skóry, dlatego tak ważne jest stosowanie nawilżających, ochronnych preparatów. Zmniejszają one ryzyko degradacji cery przez szkodliwe substancje, minimalizują też poczucie dyskomfortu, związane z charakterystycznym ściągnięciem czy pieczeniem skóry. Dermatolog podkreśla, że dobroczynne zabiegi powinny stać się naszym codziennym nawykiem, dopiero wtedy będą przynosić oczekiwane rezultaty.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Uczniowie w walce ze smogiem

Uczniowie w walce ze smogiem
Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości