Zdaniem naukowców ponad połowa światowej populacji cierpi na aktywny ból głowy. Najczęściej z tą dolegliwością mierzą się kobiety. Jaka jest przyczyna? Jak temu zapobiec?
Bóle głowy doskwierają kobietom
Badacze z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim przeanalizowali 357 artykułów naukowych dotyczących bólu głowy. Z ich analizy wynika, że ponad połowa światowej populacji zmaga się z tą dolegliwością.
- Bóle głowy są prawdziwym i niezwykle częstym zaburzeniem. Schorzenie to jest szeroko rozpowszechnione w krajach na całym świecie - przekazał Lars Jacob Stovner, profesor NTNU.
Zobacz wideo: Zdrowie
Zdrowie
Zdrowie
W badaniach wyróżniono różne rodzaje bólu głowy. Okazuje się, że 7 proc. światowej populacji codziennie doświadcza migreny, a prawie 9 proc. - napięciowego bólu głowy. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet. Aż 17 proc. płci żeńskiej zmaga się z migreną w porównaniu do 8,6 proc. mężczyzn w danym roku.
- Migreny i bóle głowy występują najczęściej w najbardziej aktywnych latach naszego życia – podkreślił Lars Jacob Stovner.
Ból głowy - przyczyny
Jak przeczytamy na zdrowie.wprost.pl, bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. Wśród nich wyróżnia się:
- genetykę,
- stres,
- problemy ze snem,
- nadużywanie leków.
- Bóle głowy to coś, co służba zdrowia musi poważnie potraktować. (...) Musimy wprowadzić dobry system, który zapewni każdemu z tymi dolegliwościami dostęp do dobrego leczenia, a także wiedzy, która pozwala im maksymalnie ograniczyć negatywny wpływ – skwitował Lars Jacob Stovner, profesor NTNU.
Wyniki badań zostały opublikowane w "Journal of Headache and Pain".
Zobacz wideo: Tylko od przybytku głowa nie boli
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Pielęgnacja skóry trądzikowej latem. Kosmetolożka obala popularny mit
- Dwulatka poparzyła się powszechnie występującą rośliną. Dziewczynka trafiła do szpitala
- Udar słoneczny - jak rozpoznać jego objawy? Co zrobić, kiedy wystąpi?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: zdrowie.wprost.pl/MedicalXpress.com
Źródło zdjęcia głównego: Ol'ga Efimova/Getty Iamges