Ponad 3,5 miliona Polek i Polaków cierpi na migrenę. Ból często bywa tak silny, że chorzy nie mogą normalnie funkcjonować. Co może wywołać atak migreny? Czy da się nad nią zapanować?
Migrena to znacznie więcej niż ból głowy. Osoby, które jej doświadczają, niejednokrotnie nie mogą normalnie funkcjonować i zmuszone są rezygnować ze swoich planów. Tym, co może pomóc chorym jest odpowiednia dieta. Co jeść, a czego unikać, jeśli dokuczają nam migreny? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedziała Małgorzata Pielichowska, dietetyczka kliniczna.
Uporczywy ból głowy, który nie daje o sobie zapomnieć, bywa na tyle trudny, że chorzy nie są w stanie normalnie funkcjonować.
Zdaniem naukowców ponad połowa światowej populacji cierpi na aktywny ból głowy. Najczęściej z tą dolegliwością mierzą się kobiety. Jaka jest przyczyna? Jak temu zapobiec?
Co warto wyeliminować z jadłospisu?
Czy możemy sami zdiagnozować, co nam dolega, w zależności od miejsca, które nas boli?
Jak zaparzyć leczniczą herbatę?
Przemęczenie, jesienna chandra, a do tego bóle głowy? Jak się okazuje, migreny mogą być spowodowane nie tylko stresem, ale także nieodpowiednią dietą. Przedstawiamy listę produktów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie.
Tatiana Okupnik przechodzi wyjątkowo trudne chwile. Gwiazda trafiła do szpitala z powodu nawracającej migreny. Ból głowy był na tyle silny, że nie była w stanie uporać się z nim bez pomocy specjalistów. Informacją tą podzieliła się z fanami w mediach społecznościowych.
Jeśli cierpisz na migrenę i masz dość sięgania po leki przeciwbólowe, warto skierować się do kuchni. To właśnie na spiżarnianych półkach skrywają się metody, które przynosiły ulgę naszym babciom. Po które produkty warto sięgnąć, aby ukoić ból bez tabletek?
Migrena to prawdziwa zmora wielu ludzi, którzy się z nią borykają. Do nich należy także Dorota Wellman, która tym razem w programie zasiadła na kanapie jako gość. Wraz z ekspertem, dr Magdaleną Boczarską-Jedynak, opowiedziała o mitach na temat tej choroby.
Jaki związek z operacyjnym leczeniem migreny ma chirurgia plastyczna? Kto kwalifikuje się do tego typu zabiegu? O tym, nie do końca poznanym schorzeniu, opowiedzieli nam dr Michał Charytonowicz, chirurg plastyczny i dr Magdalena Podbrożna, neurolog: "Mechanizm powstawania migreny nadal nie jest dokładnie poznany. Wiadomo, że jest spowodowana oddziaływaniem licznych genów na siebie. Migrena jest chorobą przewlekłą, polega na występowaniu napadowych bólów głowy, którym towarzyszą zaburzenia wegetatywne takie jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, zapachy lub dźwięki. U niektórych pacjentów występują też zaburzenia neurologiczne". Dlaczego w przypadku tego rodzaju bólu środki farmakologiczne nie przynoszą ukojenia? Na czym polega operacja i dlaczego jest tak rzadko wykonywana w Polsce?
Istnieją aż 272 opisane rodzaje migreny. Na napadowy ból głowy cierpi aż 15% ludzi na świecie. Osoby odczuwające tak duży ból przyjmują ogromne ilości leków, które z kolei szkodzą między innymi na wątrobę i układ trawienny.Dodatkowo pacjenci uodparniają się na farmaceutyki. Niedawno na rynku pojawiła się innowacyjna metoda w walce z bólem - neurostymulacja. Czy jest bezpieczna? O rewolucji w dziedzinie neurologii porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lek. med. Adamem Górką.
Nasza wrażliwość na ból zależy nie tylko od pogody, poziomu cukru w organizmie, ale także od sposobu oddychania czy stopnia napięcia mięśni karku. Czy jedynym sposobem na uporczywy ból głowy są tabletki przeciwbólowe? Nie - wyjaśnia neurolog dr Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska, gość Dzień Dobry TVN, która podpowiada, jak radzić sobie z bólem głowy nie korzystając z farmakologii. Czy przyczyną migreny może być zbyt małe nawodnienie organizmu?
Migrena jest chorobą, która nie spotyka się ze zrozumieniem i akceptacją - mówił w Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Dawid Słomianko. Jak traktować osobę, która ma atak migreny? Do czego można porównać ból głowy, który towarzyszy migernie? O tym neurolog dr Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska.
Uporczywe bóle, nadwrażliwość na światło, mdłości. To elementarne objawy migreny. Cierpi na nią coraz więcej osób. Czy mamy do czynienia z epidemią? Czy z migreną można walczyć i wygrać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy neurologa dr Marię Magdalenę Wysocką-Bąkowską.
Światłowstręt, nadwrażliwości na dźwięki, nudności i wymioty, pulsujący silny ból głowy to oznaki migreny. Cierpi na nią co trzecia kobieta w Polsce. Czy migrena jest chorobą dziedziczną? Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?
Migrena jest napadowym i przewlekłym stanem chorobowym, który zazwyczaj towarzyszy przez wiele lat, cierpi na nią około 8% społeczeństwa. Co może wywołać migrenę i czy można się przed nią ustrzec, oraz jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny powiedział nam dr Piotr Gryglas?