Migrena to znacznie więcej niż ból głowy. Osoby, które jej doświadczają, niejednokrotnie nie mogą normalnie funkcjonować i zmuszone są rezygnować ze swoich planów. Tym, co może pomóc chorym jest odpowiednia dieta. Co jeść, a czego unikać, jeśli dokuczają nam migreny? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedziała Małgorzata Pielichowska, dietetyczka kliniczna.
Migrena - co warto o niej wiedzieć?
Bardzo często migrena uznawana jest za zwykły ból głowy, tymczasem problem jest dużo bardziej złożony. - Migrena ma ściśle ustalone kryteria diagnostyczne, [...], najogólniej mówiąc, migrena różni się od napięciowego bólu głowy, [...], tym, że migrena utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest to bardzo duży problem, ponieważ cierpi na migrenę ok. 11-12 proc. populacji. Niestety ten ból powoduje trudności w skoncentrowaniu się, czyli też trudności w codziennej pracy, utrudnia nam też prowadzenie normalnego życia socjalnego, jeżeli boli głowa, to nie mamy ochoty wychodzić, spotykać się z ludźmi. Mamy ochotę najbardziej zamknąć się w ciemnym pomieszczeniu, chłodnym i przeleżeć ten moment - powiedziała Małgorzata Pielichowska, dietetyczka kliniczna i autorka książki "Dieta w migrenie".
Specjalistka dodała, że migrena nie jest tylko chorobą głowy. - Jest to de facto problem całego ciała. Obserwuje się, że mamy zaburzenia w interakcji osi mózgowo-jelitowej, [...], już tutaj to nam wskazuje, że dieta, to, co się dzieje w naszych jelitach, będzie przekładać się na nasze myślenie, co też zresztą pokazują inne badania dotyczące wpływu diety na nastrój czy rozwój chorób neurodegeneracyjnych - wyjaśniła nasza rozmówczyni.
Dieta w migrenie. Czego unikać?
- Tutaj trzeba się zabawić w dietetyka i określić co u mnie dokładanie powoduje ten ból głowy. My nie możemy tak profilaktycznie czegoś wykluczać. Tutaj przykładem jest czekolada, wokół, której narosło wiele mitów, a tak naprawdę nie do końca wiadomo, czy czekolada rzeczywiście powoduje ból głowy, czy nie. Różnica może polegać np. w momencie podania, zjedzenia czekolady - dodała dietetyczka. Organizm może zareagować inaczej kiedy sięgnęliśmy po nią na czczo i inaczej - po jedzeniu.
Specjalistka zachęca do tego, aby osoby, które mają migreny, prowadziły dzienniczki. Warto w nich zapisywać nie tylko to, co się je, ale również okoliczności, które towarzyszyły jedzeniu. - Czy bardziej się stresowałam/stresowałem, czy miałem więcej pracy w tym dniu. Duże obciążenie psychiczne - to też ma duże znaczenie - powiedziała.
Na które produkty jeszcze warto zwróci uwagę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 7 grup najbardziej narażonych na poparzenia słoneczne. Kto powinien uważać?
- Lekarze przeszczepili człowiekowi świńską nerkę. Czy czeka nas rewolucja w transplantologii?
- Nowe badanie dotyczące astmy. "Cenne informacje dla pracowników ochrony zdrowia"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News