"Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet". Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?

Szacuje się, że z migreną zmaga się blisko 11 proc. populacji. Wywołuje bóle głowy tak silne, że chorzy nie mogą normalnie funkcjonować, a mimo to ciągle przez wiele osób, w tym lekarzy, uznawana jest za fanaberię. Skąd bierze się choroba? Jak skutecznie z nią walczyć? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Sławkiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Rozmowę przypominamy z okazji Dnia Solidarności z Chorymi Na Migrenę

Migrena - co to za choroba?

Co to jest migrena?

Prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego: Migrena to specyficzna choroba mózgu, która charakteryzuje się napadowymi bólami głowy. Są one silne albo bardzo silne. Atakom niekiedy towarzyszą zaburzenia widzenia, drętwienie połowy ciała. U niektórych pacjentów pojawiają się zaburzenia mowy, niedowład połowiczy. Takie napady mogą się pojawiać kilka razy w roku lub kilka-kilkanaście razy w miesiącu. Jeśli bóle głowy występują 15 razy i więcej w miesiącu mówi się o migrenie przewlekłej. To najcięższa postać choroby.

Czym różni się od zwykłego bólu głowy?

Zwykły ból głowy zazwyczaj pozwala pacjentom pracować, nie wpływa zbytnio na ich codzienne funkcjonowanie, jest tępy, rozlany, uciskający. Migrena to zupełnie inne schorzenie i o innej etiologii. Częściowo ma podłoże genetyczne, może występować rodzinnie, ale nie jest to reguła. Przy migrenie ból jest zazwyczaj jednostronny, tętniący, pulsujący, u niemal 2/3 pacjentów pojawiają się nudności lub wymioty. Czasami napad migreny poprzedza tzw. aura. To objawy neurologiczne, które wynikają ze skurczu naczyń krwionośnych w mózgu. Najczęściej są to zaburzenia widzenia, różnego rodzaju mroczki czy błyski przed oczami. W cięższych przypadkach obserwuje się objawy, które mogą sugerować udar mózgu.

Kto najczęściej choruje na migrenę?

Z migreną zmaga się ok. 11 proc. populacji. Schorzenie najczęściej daje o sobie znać miedzy 20. a 55. rokiem życia. Głównie dotyka kobiety.

Dlaczego?

Najpewniej z powodów genetycznych i hormonalnych. Bardzo często migrena pojawia się w okolicy miesiączki.

Migrena - co może ją wywołać i jak ją rozpoznać?

Jakie czynniki mogą wywołać atak?

Stres, niewyspanie się lub zbyt długi sen. Zdarza się, że pacjenci, którzy próbują w weekend odespać cały tydzień, później mają atak. Migrenę mogą wywołać także niektóre pokarmy zawierające tyraminę, są to m.in. czerwone wino, orzechy, czekolada, sery pleśniowe. Pewną profilaktyką – zwłaszcza u osób, które zauważyły u siebie nadwrażliwość na jakieś produkty - może być ich unikanie.

Czynnikiem wyzwalającym mogą być też leki hormonalne. Czasem zdarza się, że zmiany ciśnienia, które mają miejsce latem, a także fakt, że dni są długie, a noce krótkie i możemy gorzej spać – również mogą sprzyjać atakom.

Jak diagnozuje się migrenę?

Nie ma potrzeby wykonywania rutynowo żadnych badań, choć zdarza się, że pacjenci przychodzą do gabinetu już z wykonanym rezonansem magnetycznym. Opieramy się przede wszystkim na objawach i dolegliwościach, które zgłasza pacjent. Chory skarży się zwykle na ból jednej połowy głowy lub naprzemienny - w zależności od ataku, najczęściej ból skupia się w okolicy czołowo-skroniowej. Dolegliwość nasila się podczas aktywności ruchowej, chodzenia, czy wykonywaniu codziennych czynności oraz wywołuje światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki – możemy wtedy podejrzewać migrenę. W sytuacji, gdy ból jest nietypowy, od początku jest tylko jednostronny, wtedy zlecamy dodatkowe badania, aby wykluczyć inne przyczyny. Warto jednak podkreślić, że on też może mieć związek z migreną. Mimo że choroba jest bardzo dobrze opisana, to zdarzają się przypadki, że nie udaje jej się zdiagnozować lub myli się ją z innym schorzeniem, np. udarem mózgu lub innym specyficznym rodzajem bólu głowy.

Jak można leczyć migrenę?

Leki, które są dostępne w aptece, też mogą złagodzić napad choroby?

U wielu chorych paracetamol czy aspiryna faktycznie łagodzą napad migreny. Dla pozostałych pacjentów od 1993 roku na rynku dostępne są tzw. tryptany. To środki, które zwalczają tylko ten jeden rodzaj bólu. U osób, które mają migreny częściej niż 4-5 razy w miesiącu stosuje się leczenie profilaktyczne. Stałe przyjmowanie leków przez kilka miesięcy pozwala zmniejszyć liczbę ataków.

Farmakologia to jedyne rozwiązanie?

Stanowi podstawę w leczeniu migreny. W niektórych krajach stosuje się stymulację elektryczną zakończeń nerwowych. Farmakoterapia to jednak dziś najbardziej rekomendowany przez towarzystwa naukowe sposób leczenia.

Trzeba podkreślić, że w ciągu ostatnich trzech lat farmakologiczne leczenie migreny stało się bardzo skuteczne. Wszystko dzięki przeciwciałom monoklonalnym. Blokują one pewne reakcje odpowiedzialne za rozwój choroby- stosowane są w leczeniu RZS, SM i wielu innych chorób. W przypadku migreny hamują działanie białka CGRP lub jego receptor, tym samym cała kaskada zdarzeń, która wywołuje napad, zostaje zatrzymana. Są one bardzo bezpieczne, skuteczne, do tego pacjent przyjmuje je raz w miesiącu. Mogą je stosować zarówno osoby z migreną przewlekłą, jak i epizodyczną z częstymi napadami.

Innym sposobem leczenia migreny może być podawanie toksyny botulinowej. Wstrzykiwana jest raz na trzy miesiące i taka forma leczenia stosowana jest głównie u pacjentów z migreną przewleką.

Czy przeciwciała monoklonalne są dostępne w ramach refundacji?

Niestety nie. Migrena nie jest traktowana jak choroba, uznaje się ją za "przypadłość rozhisteryzowanych kobiet". Tymczasem ma ona ogromny wpływ na jakość życia pacjenta. Sprawia, że nie może normalnie funkcjonować, nie może pracować i musi brać zwolnienia. To wiążę się z ogromnymi kosztami, niestety Ministerstwo Zdrowia od wielu lat nie refunduje leków na migrenę. Trudno to zrozumieć, bo na każdym kroku słyszymy o walce z bólem ("szpital bez bólu"), a nowe leki, to naprawdę ogromna, od dawna wyczekiwana rewolucja w leczeniu migreny.

Czy migrenę można wyleczyć?

Tak, u części chorych możliwe jest całkowite ustąpienie napadów (remisja), o wyleczeniu trudno mówić, bo nie znamy przyczyny pierwotnej migreny. Badania pokazują, że u 1/4 chorych, którzy stosują przeciwciała monoklonalne długofalowo, napady zupełnie ustępują.

Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę

To święto obchodzone corocznie w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy związane z migreną. Jest to okazja, aby podnieść świadomość na temat tej przewlekłej choroby, która dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Działania w dniu święta (i nie tylko) mają również na celu zredukowanie stygmatyzacji związanej z migreną, która często jest bagatelizowana jako "zwykły ból głowy". W rzeczywistości może powodować silne bóle głowy, nudności, zaburzenia widzenia i światłowstręt, co może znacząco wpłynąć na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem.

Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę jest okazją do wyrażenia wsparcia dla tych, którzy borykają się z migrenami, a także do podjęcia działań na rzecz poprawy opieki zdrowotnej i dostępu do leczenia dla osób cierpiących na tę chorobę.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik/Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN. Poznajcie emocjonujące nowe

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN. Poznajcie emocjonujące nowe

Książę Harry poniósł druzgocącą porażkę w sądzie. Już zapowiedział apelację

Książę Harry poniósł druzgocącą porażkę w sądzie. Już zapowiedział apelację

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
Materiał promocyjny

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas