"Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet". Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?

Szacuje się, że z migreną zmaga się blisko 11 proc. populacji. Wywołuje bóle głowy tak silne, że chorzy nie mogą normalnie funkcjonować, a mimo to ciągle przez wiele osób, w tym lekarzy, uznawana jest za fanaberię. Skąd bierze się choroba? Jak skutecznie z nią walczyć? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Sławkiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Rozmowę przypominamy z okazji Dnia Solidarności z Chorymi Na Migrenę

Migrena - co to za choroba?

Co to jest migrena?

Prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego: Migrena to specyficzna choroba mózgu, która charakteryzuje się napadowymi bólami głowy. Są one silne albo bardzo silne. Atakom niekiedy towarzyszą zaburzenia widzenia, drętwienie połowy ciała. U niektórych pacjentów pojawiają się zaburzenia mowy, niedowład połowiczy. Takie napady mogą się pojawiać kilka razy w roku lub kilka-kilkanaście razy w miesiącu. Jeśli bóle głowy występują 15 razy i więcej w miesiącu mówi się o migrenie przewlekłej. To najcięższa postać choroby.

Czym różni się od zwykłego bólu głowy?

Zwykły ból głowy zazwyczaj pozwala pacjentom pracować, nie wpływa zbytnio na ich codzienne funkcjonowanie, jest tępy, rozlany, uciskający. Migrena to zupełnie inne schorzenie i o innej etiologii. Częściowo ma podłoże genetyczne, może występować rodzinnie, ale nie jest to reguła. Przy migrenie ból jest zazwyczaj jednostronny, tętniący, pulsujący, u niemal 2/3 pacjentów pojawiają się nudności lub wymioty. Czasami napad migreny poprzedza tzw. aura. To objawy neurologiczne, które wynikają ze skurczu naczyń krwionośnych w mózgu. Najczęściej są to zaburzenia widzenia, różnego rodzaju mroczki czy błyski przed oczami. W cięższych przypadkach obserwuje się objawy, które mogą sugerować udar mózgu.

Kto najczęściej choruje na migrenę?

Z migreną zmaga się ok. 11 proc. populacji. Schorzenie najczęściej daje o sobie znać miedzy 20. a 55. rokiem życia. Głównie dotyka kobiety.

Dlaczego?

Najpewniej z powodów genetycznych i hormonalnych. Bardzo często migrena pojawia się w okolicy miesiączki.

Migrena - co może ją wywołać i jak ją rozpoznać?

Jakie czynniki mogą wywołać atak?

Stres, niewyspanie się lub zbyt długi sen. Zdarza się, że pacjenci, którzy próbują w weekend odespać cały tydzień, później mają atak. Migrenę mogą wywołać także niektóre pokarmy zawierające tyraminę, są to m.in. czerwone wino, orzechy, czekolada, sery pleśniowe. Pewną profilaktyką – zwłaszcza u osób, które zauważyły u siebie nadwrażliwość na jakieś produkty - może być ich unikanie.

Czynnikiem wyzwalającym mogą być też leki hormonalne. Czasem zdarza się, że zmiany ciśnienia, które mają miejsce latem, a także fakt, że dni są długie, a noce krótkie i możemy gorzej spać – również mogą sprzyjać atakom.

Jak diagnozuje się migrenę?

Nie ma potrzeby wykonywania rutynowo żadnych badań, choć zdarza się, że pacjenci przychodzą do gabinetu już z wykonanym rezonansem magnetycznym. Opieramy się przede wszystkim na objawach i dolegliwościach, które zgłasza pacjent. Chory skarży się zwykle na ból jednej połowy głowy lub naprzemienny - w zależności od ataku, najczęściej ból skupia się w okolicy czołowo-skroniowej. Dolegliwość nasila się podczas aktywności ruchowej, chodzenia, czy wykonywaniu codziennych czynności oraz wywołuje światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki – możemy wtedy podejrzewać migrenę. W sytuacji, gdy ból jest nietypowy, od początku jest tylko jednostronny, wtedy zlecamy dodatkowe badania, aby wykluczyć inne przyczyny. Warto jednak podkreślić, że on też może mieć związek z migreną. Mimo że choroba jest bardzo dobrze opisana, to zdarzają się przypadki, że nie udaje jej się zdiagnozować lub myli się ją z innym schorzeniem, np. udarem mózgu lub innym specyficznym rodzajem bólu głowy.

Jak można leczyć migrenę?

Leki, które są dostępne w aptece, też mogą złagodzić napad choroby?

U wielu chorych paracetamol czy aspiryna faktycznie łagodzą napad migreny. Dla pozostałych pacjentów od 1993 roku na rynku dostępne są tzw. tryptany. To środki, które zwalczają tylko ten jeden rodzaj bólu. U osób, które mają migreny częściej niż 4-5 razy w miesiącu stosuje się leczenie profilaktyczne. Stałe przyjmowanie leków przez kilka miesięcy pozwala zmniejszyć liczbę ataków.

Farmakologia to jedyne rozwiązanie?

Stanowi podstawę w leczeniu migreny. W niektórych krajach stosuje się stymulację elektryczną zakończeń nerwowych. Farmakoterapia to jednak dziś najbardziej rekomendowany przez towarzystwa naukowe sposób leczenia.

Trzeba podkreślić, że w ciągu ostatnich trzech lat farmakologiczne leczenie migreny stało się bardzo skuteczne. Wszystko dzięki przeciwciałom monoklonalnym. Blokują one pewne reakcje odpowiedzialne za rozwój choroby- stosowane są w leczeniu RZS, SM i wielu innych chorób. W przypadku migreny hamują działanie białka CGRP lub jego receptor, tym samym cała kaskada zdarzeń, która wywołuje napad, zostaje zatrzymana. Są one bardzo bezpieczne, skuteczne, do tego pacjent przyjmuje je raz w miesiącu. Mogą je stosować zarówno osoby z migreną przewlekłą, jak i epizodyczną z częstymi napadami.

Innym sposobem leczenia migreny może być podawanie toksyny botulinowej. Wstrzykiwana jest raz na trzy miesiące i taka forma leczenia stosowana jest głównie u pacjentów z migreną przewleką.

Czy przeciwciała monoklonalne są dostępne w ramach refundacji?

Niestety nie. Migrena nie jest traktowana jak choroba, uznaje się ją za "przypadłość rozhisteryzowanych kobiet". Tymczasem ma ona ogromny wpływ na jakość życia pacjenta. Sprawia, że nie może normalnie funkcjonować, nie może pracować i musi brać zwolnienia. To wiążę się z ogromnymi kosztami, niestety Ministerstwo Zdrowia od wielu lat nie refunduje leków na migrenę. Trudno to zrozumieć, bo na każdym kroku słyszymy o walce z bólem ("szpital bez bólu"), a nowe leki, to naprawdę ogromna, od dawna wyczekiwana rewolucja w leczeniu migreny.

Czy migrenę można wyleczyć?

Tak, u części chorych możliwe jest całkowite ustąpienie napadów (remisja), o wyleczeniu trudno mówić, bo nie znamy przyczyny pierwotnej migreny. Badania pokazują, że u 1/4 chorych, którzy stosują przeciwciała monoklonalne długofalowo, napady zupełnie ustępują.

Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę

To święto obchodzone corocznie w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy związane z migreną. Jest to okazja, aby podnieść świadomość na temat tej przewlekłej choroby, która dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Działania w dniu święta (i nie tylko) mają również na celu zredukowanie stygmatyzacji związanej z migreną, która często jest bagatelizowana jako "zwykły ból głowy". W rzeczywistości może powodować silne bóle głowy, nudności, zaburzenia widzenia i światłowstręt, co może znacząco wpłynąć na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem.

Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę jest okazją do wyrażenia wsparcia dla tych, którzy borykają się z migrenami, a także do podjęcia działań na rzecz poprawy opieki zdrowotnej i dostępu do leczenia dla osób cierpiących na tę chorobę.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik/Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Anna i Sandra przed rozpoczęciem Dzień Dobry TVN robią to osobno. "Zostawiona gdzieś w kącie"

Anna i Sandra przed rozpoczęciem Dzień Dobry TVN robią to osobno. "Zostawiona gdzieś w kącie"

Takiego występu w Dzień Dobry TVN jeszcze nie było. Nie uwierzycie, kto zaśpiewał

Takiego występu w Dzień Dobry TVN jeszcze nie było. Nie uwierzycie, kto zaśpiewał

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Najgorętszy trend wśród psiarzy. Czym jest ubranie "matchy-matchy"?
Materiał promocyjny

Najgorętszy trend wśród psiarzy. Czym jest ubranie "matchy-matchy"?

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Gala wręczenia Bestsellerów Empiku 2023. Na scenie same gwiazdy
Materiał promocyjny

Gala wręczenia Bestsellerów Empiku 2023. Na scenie same gwiazdy

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Jak wybrać zapach na prezent? Ekspertka zdradza sprawdzone triki
Materiał promocyjny

Jak wybrać zapach na prezent? Ekspertka zdradza sprawdzone triki

Polka mistrzynią świata w bikejoringu

Polka mistrzynią świata w bikejoringu

Jak dbać o prawidłową dietę starszych pacjentów?
Materiał promocyjny

Jak dbać o prawidłową dietę starszych pacjentów?

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Z tymi daniami rozkochasz w sobie każdego - oto przepisy Sebastiana Olmy na walentynki
Materiał promocyjny

Z tymi daniami rozkochasz w sobie każdego - oto przepisy Sebastiana Olmy na walentynki

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Szukasz prezentu na walentynki? Sprawdź astrologiczne podpowiedzi dla znaków zodiaku

Szukasz prezentu na walentynki? Sprawdź astrologiczne podpowiedzi dla znaków zodiaku

Sióstr Katarzyny Herman nie da się policzyć na palcach jednej ręki. "Mamy okresy darcia kotów"

Sióstr Katarzyny Herman nie da się policzyć na palcach jednej ręki. "Mamy okresy darcia kotów"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Marcin Prokop zażartował z Szymona Hołowni. Julia Wieniawa od razu zareagowała

Marcin Prokop zażartował z Szymona Hołowni. Julia Wieniawa od razu zareagowała

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wanda Traczyk-Stawska z poruszającym apelem. "Ten kraj potrzebuje naszej obecności"

Wanda Traczyk-Stawska z poruszającym apelem. "Ten kraj potrzebuje naszej obecności"

Cekiny, dekolty i błysk. Oto najpiękniejsze kreacje Bestsellerów Empiku 2023

Cekiny, dekolty i błysk. Oto najpiękniejsze kreacje Bestsellerów Empiku 2023

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

Agnieszka i Wojtek Janikowie wspominają drugi ślub. "Niejeden się bał, że nie dojedzie"

Agnieszka i Wojtek Janikowie wspominają drugi ślub. "Niejeden się bał, że nie dojedzie"

Niezwykłe, co zrobiła żona dla Piotra Cyrwusa. "Poszłam z miłości"

Niezwykłe, co zrobiła żona dla Piotra Cyrwusa. "Poszłam z miłości"

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Kasia Sochacka - kim jest? Kariera, życie osobiste

Kasia Sochacka - kim jest? Kariera, życie osobiste