Ponad 3,5 miliona Polek i Polaków cierpi na migrenę. Ból często bywa tak silny, że chorzy nie mogą normalnie funkcjonować. Co może wywołać atak migreny? Czy da się nad nią zapanować?
Migrena to znacznie więcej niż ból głowy. Osoby, które jej doświadczają, niejednokrotnie nie mogą normalnie funkcjonować i zmuszone są rezygnować ze swoich planów. Tym, co może pomóc chorym jest odpowiednia dieta. Co jeść, a czego unikać, jeśli dokuczają nam migreny? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedziała Małgorzata Pielichowska, dietetyczka kliniczna.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed bardzo szybkim wzrostem ciśnienia atmosferycznego. - W ciągu ostatniej doby zabrakło skali kolorów na naszej mapie - podkreślili na Twitterze.
Okazało się, że dziewczyna ma poważną chorobę.
Modelce wykonano już tomografię komputerową głowy.
Silny ból głowy u pociechy to objaw, którego z pewnością nie zlekceważy żaden rozsądny rodzic. Mogłoby się wydawać, że lekarzy również powinna zaniepokoić taka dolegliwość u małego dziecka. Tymczasem nasze wyobrażenia bardzo często rozmijają się z rzeczywistości. Przekonał się o tym ojciec 9-letniego chłopca, który z takim problemem zgłosił się z synem do lekarza. Zamiast udzielić mu pomocy, kazano mu czekać na oddziale ratunkowym.
Poranny ból głowy to niezwykle problematyczna dolegliwość. Zwłaszcza, jeśli musimy wstać do pracy. Co oznaczają takie poranne bóle?
Co warto wyeliminować z jadłospisu?
Mogą powodować ból głowy.
Jak zaparzyć leczniczą herbatę?
Szacuje się, że z migreną zmaga się blisko 11 proc. populacji. Wywołuje bóle głowy tak silne, że chorzy nie mogą normalnie funkcjonować, a mimo to ciągle przez wiele osób, w tym lekarzy, uznawana jest za fanaberię. Skąd bierze się choroba? Jak skutecznie z nią walczyć? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Sławkiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Rozmowę przypominamy z okazji Dnia Solidarności z Chorymi Na Migrenę
Każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie. Niespodziewany ból głowy może popsuć dzień i zdezorganizować wszystkie plany. Zazwyczaj, kiedy przychodzi, sięgamy po tabletki, jednak to nie musi być jedyne rozwiązanie. Terapeutka masażu – Anna Olech przedstawiła inne sposoby na uporanie się z męczącymi dolegliwościami.
Stres jest stałym elementem życia. Towarzyszy nam w pracy, w domu, w codziennych obowiązkach. Wraz z nim zazwyczaj pojawia się niechciany i nieprzyjemny towarzysz - ból głowy, któremu często towarzyszy uczucie napięcia. Jak z nim walczyć? Jednym ze sposobów na rozluźnienie może być joga. Basia Tworek pokazała kilka spokojnych ruchów, które może wykonać każdy z nas.
Ból głowy czasami dotyka każdemu z nas. W większości przypadków jest to całkowicie niegroźny, lecz bardzo dokuczliwy objaw. Jego przyczyny i charakter mogą być różne - ból migrenowy, napięciowy, od zatok. Najprościej jest sięgnąć po tabletkę, jednak zanim się to zrobi, warto wypróbować domowe sposoby na ból głowy.
Wszystkim od czasu do czasu dokucza ból głowy. Jego przyczynami mogą być m.in. stres, zapalenie zatok i bóle zębów. Co jeszcze? Czy można zdiagnozować źródło bólu na podstawie jego umiejscowienia? Jakie objawy należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: lekarz neurolog dr Magdalenę Podbrożną.
Istnieją aż 272 opisane rodzaje migreny. Na napadowy ból głowy cierpi aż 15% ludzi na świecie. Osoby odczuwające tak duży ból przyjmują ogromne ilości leków, które z kolei szkodzą między innymi na wątrobę i układ trawienny.Dodatkowo pacjenci uodparniają się na farmaceutyki. Niedawno na rynku pojawiła się innowacyjna metoda w walce z bólem - neurostymulacja. Czy jest bezpieczna? O rewolucji w dziedzinie neurologii porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lek. med. Adamem Górką.
Nasza wrażliwość na ból zależy nie tylko od pogody, poziomu cukru w organizmie, ale także od sposobu oddychania czy stopnia napięcia mięśni karku. Czy jedynym sposobem na uporczywy ból głowy są tabletki przeciwbólowe? Nie - wyjaśnia neurolog dr Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska, gość Dzień Dobry TVN, która podpowiada, jak radzić sobie z bólem głowy nie korzystając z farmakologii. Czy przyczyną migreny może być zbyt małe nawodnienie organizmu?
Migrena jest chorobą, która nie spotyka się ze zrozumieniem i akceptacją - mówił w Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Dawid Słomianko. Jak traktować osobę, która ma atak migreny? Do czego można porównać ból głowy, który towarzyszy migernie? O tym neurolog dr Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska.
Światłowstręt, nadwrażliwości na dźwięki, nudności i wymioty, pulsujący silny ból głowy to oznaki migreny. Cierpi na nią co trzecia kobieta w Polsce. Czy migrena jest chorobą dziedziczną? Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?
Migrena jest napadowym i przewlekłym stanem chorobowym, który zazwyczaj towarzyszy przez wiele lat, cierpi na nią około 8% społeczeństwa. Co może wywołać migrenę i czy można się przed nią ustrzec, oraz jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny powiedział nam dr Piotr Gryglas?
Polacy przodują w przyjmowaniu leków przeciwbólowych. A przecież w głowie nie ma co boleć. Mózg nie posiada receptorów bólowych. W takim razie, dlaczego dopada nas ból głowy i co wywołuje migrenę? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Paweł Grzesiowski.