Uporczywy ból głowy, który nie daje o sobie zapomnieć, bywa na tyle trudny, że chorzy nie są w stanie normalnie funkcjonować.
Zdaniem naukowców ponad połowa światowej populacji cierpi na aktywny ból głowy. Najczęściej z tą dolegliwością mierzą się kobiety. Jaka jest przyczyna? Jak temu zapobiec?
Czy możemy sami zdiagnozować, co nam dolega, w zależności od miejsca, które nas boli?
„Paluszek i główka to szkolna wymówka” – mówi znane powiedzenie. Powtarzające się dolegliwości bólowe u dziecka czasem budzą nasz niepokój, czasem je bagatelizujemy, uważając, że ukrytym celem naszej pociechy jest na przykład uniknięcie lekcji w szkole. Kiedy bolący brzuch lub głowa może świadczyć o chorobie, a kiedy jest oznaką stresu i innych „niefizycznych” problemów? O tym opowiedziała Ewa Miśko-Wąsowska oraz Marta Bąkowska.
Twoje dziecko skarży się na ból głowy? Nie bagatelizuj tego. To może być migrena. Skąd się bierze migrena u dzieci i jak duża grupa dzieci odczuwa bóle migrenowe? Czy za migreny mogą być odpowiedzialne geny? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Magdaleną Chrościńską-Krawczyk, neurologiem ze Szpitala Klinicznego w Lublinie.