Poparzona dwulatka trafiła do szpitala
Philip Ryan i Suzanne Carlin zaobserwowali na skórze swojej niespełna dwuletniej córki Elli niepokojące zmiany. Na dłoni dziecka pojawiły się ślady sugerujące poparzenie. Dziewczynka bardzo płakała i rodzice wiedzieli, że z małą dzieje się coś niepokojącego. Kiedy spostrzegli, że na rączce zaczęły tworzyć się pęcherze od razu zabrali córkę do szpitala.
Chore dzieci
Tam mała Ella natychmiast otrzymała fachową pomoc. Lekarze rozcięli pęcherze, usunęli martwy naskórek i założyli opatrunek. Jednak specjaliści nie byli w stanie ustalić, co wywołało u dziewczynki takie obrażenia.
Co poparzyło dwulatkę?
Kiedy pierwsze emocje już opadły, matka skojarzyła, co mogło być źródłem problemu. Okazało się, że w parku Burn Valley Park w Hartlepool, w którym bawiły się feralnego dnia rośnie barszcz Sosnowskiego. To wyjątkowo niebezpieczna roślina, kontakt z nią może wywołać poparzenie II i III stopnia. W skrajnych przypadkach - zwłaszcza u dzieci - kontakt z nią może się skończyć śmiercią.
Teraz rodzice dziewczynki apelują, aby opiekunowie dzieci zwracali większą uwagę na to, gdzie bawią się ich pociechy, a także wiedzieli jak wygląda barszcz Sosnowskiego i jak niebezpieczna może być ta roślina. - Bardzo ważne jest, aby ludzie o tym wiedzieli. Nie chcę, żeby ktoś przechodził przez to, przez co przechodzimy. Nasza córeczka cierpi z tego powodu. To dla niej straszne – mówiła w rozmowie z serwisem metro.co.uk mama dziewczynki.
Barszcz Sosnowskiego - co trzeba wiedzieć o tej roślinie?
Barszcz Sosnowskiego to rośnie głównie na łąkach czy pastwiskach. Można ją także spotkać w okolicach zbiorników wodnych - jezior lub rzek. Warto dodać, że roślina bardzo łatwo się rozsiewa, dlatego czasem może rosnąć przy drogach, szlakach turystycznych, czy w miejskich parkach.
Roślina występuje także w Polsce. Jej największe zagęszczenie występuje w województwie mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 11-latek z Afryki zrobił pierwszy krok dzięki polskim lekarzom. "On uczy się dopiero chodzić"
- 13-latka nie odczuwa bólu, głodu ani zmęczenia. Lekarze nazywają ją "bioniczną dziewczynką"
- Urodziła dziecko w oceanie i nagrała poród. "Fale miały ten sam rytm, co skurcze"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: parnting.pl
Źródło zdjęcia głównego: kdshutterman/Getty Images