Alkoholizm u kobiet tematem tabu. "Otoczenie nie ma świadomości"

Kobiety coraz odważniej sięgają po pomoc
Kobiety coraz odważniej sięgają po pomoc
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Polsce na 3 mln osób z problemem alkoholowym jest 500-600 tys. kobiet. Dlaczego Polki-alkoholiczki to wciąż temat tabu? Jak go znormalizować i gdzie szukać pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psychoterapeutką uzależnień Dorotą M. Woronowicz oraz autorką książki "Soberlife. Jak trzeźwieją kobiety" Agatą Jankowską.
Kluczowe fakty:
  • Alkoholizm u kobiet tematem tabu, tymczasem w Polsce na 3 mln osób z problemem alkoholowym jest 500-600 tys. pań.
  • Nałóg często wiąże się ze wstydem, zwłaszcza u kobiet, które są mistrzyniami kamuflażu. Na szczęście coraz więcej pań sięga po pomoc.

Alkoholizm u kobiet - jak wygląda?

Kobiety zmagające się z nałogiem to wciąż społeczne tabu.

- Jeżeli są już postrzegane, to raczej w pejoratywnym świetle. Alkoholik, alkoholiczka raczej nam się kojarzy z kimś nieestetycznym i właściwie niechętnie patrzymy w stronę takich osób. Natomiast w swojej wieloletniej praktyce zawodowej znam bardzo duże ilości osób z uzależnieniem, cudownych, wspaniałych kobiet, którym w ogóle nic nie brakuje - przyznała Dorota M. Woronowicz w Dzień Dobry TVN.

Jak dodała, nałóg często wiąże się ze wstydem, zwłaszcza u kobiet, które są mistrzyniami kamuflażu. - Kobiety bardzo długą funkcjonują w taki sposób, że nikt tego nie zgadnie [że mają problem z alkoholem - przyp. red.], bo dzieci są zaopiekowane, praca wykonana itd. Bardzo długo to ukrywają do tego stopnia, że często samo otoczenie nie ma świadomości tego - zaznaczyła psychoterapeutka.

Kobiety uzależnione coraz chętniej sięgają po pomoc

Problemem alkoholizmu kobiet zajęła się Agata Jankowska. W swoim reportażu "Soberlife. Jak trzeźwieją kobiety" przybliżyła historie m.in. Laury, pracowniczki sektora dyplomacji, Katarzyny zajmującej się na co dzień marketingiem czy Anny, pracowniczki działu HR i matki.

- W książce jest kilka historii samych bohaterek, natomiast kładę nacisk na to, jak trzeźwieją kobiety. Bo oprócz tego, że my nie rozmawiamy o tabu, jakim jest picie kobiet, to jeśli już rozmawiamy, to skupiamy się na dramacie. [...] Badając temat, zrozumiałam, że to najwyższy czas, by go znormalizować, by nie uderzać jak w bęben w sposób agresywny, bo to tylko przynosi szkodę [...]. Tylko by skupić się na tym, że dziewczyny i kobiety w końcu znalazły siłę, żeby poprosić o pomoc - tłumaczyła dziennikarka i autorka książki.

Posłuchaj całej rozmowy w wideo zamieszczonym na górze strony.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz też na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości