Tak źle jeszcze nie było. Ekspert: "200 tys. ludzi dzisiaj powinno znaleźć się w zakładach zamkniętych"

238A3354
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy ograniczyć dostęp do alkoholu?
Czy ograniczyć dostęp do alkoholu?
Światowy Dzień Trzeźwości
Światowy Dzień Trzeźwości
Sklepy z alkoholem na każdym rogu – po co?
Sklepy z alkoholem na każdym rogu – po co?
Czym jest współuzależnienie?
Czym jest współuzależnienie?
Kobiety, wino i... alkoholizm
Kobiety, wino i... alkoholizm
Poznajcie historię alkoholika z TikToka - napisy
Poznajcie historię alkoholika z TikToka - napisy
Mała butelka, wielki problem
Mała butelka, wielki problem
Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol
Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol
Dzieci sięgają po alkohol
Dzieci sięgają po alkohol
Alkohol w rękach nastolatków
Alkohol w rękach nastolatków
Czy pozwolisz pijanej osobie jechać samochodem?
Czy pozwolisz pijanej osobie jechać samochodem?
Alkoholicy są genialnymi kłamcami
Alkoholicy są genialnymi kłamcami
Jak alkohol zmienia wygląd?
Jak alkohol zmienia wygląd?

W Polsce alkohol jest ogólnodostępny. Niestety trucizna ta powoli, ale konsekwentnie nas zabija. Jak działa na nasz organizm? Czy pomocna w ograniczeniu picia napojów wyskokowych będzie likwidacja części sklepów monopolowych? Z okazji Światowego Dnia Trzeźwości postanowiliśmy porozmawiać o alkoholizmie z profesorem Mariuszem Jędrzejko, pedagogiem specjalnym, logoterapeutą oraz Wojciechem Wolakiem, trzeźwym alkoholikiem.

Alkoholizm – ukryty problem dzisiejszych czasów

Alkoholizm to choroba podstępna i postępująca, powodująca masę dodatkowych schorzeń, a w konsekwencji śmierć. Jak przeciwdziałać uzależnieniu? Zdaniem wielu ekspertów jednym z pierwszych kroków powinna być likwidacja sklepów monopolowych, których w Polsce jest zdecydowanie za dużo. Jak przyznał Mariusz Jędrzejko, od strony terapeutycznej wiadomo, że człowiek, który wybiera się do sklepu po alkohol po godzinie 22:00, robi to nie kulturowo, lecz po to, żeby się dopić.

- Ograniczenie sprzedaży alkoholu godzinowe i strukturalne zdecydowanie wpłynie na zmniejszenie jego spożycia. To, co stało się przez ostatnie 20-30 lat, to alkohol stał się niezbędną częścią kultury. My przestaliśmy umieć wypoczywać, robić cokolwiek rozrywkowego nie mając alkoholu. W sobotę obserwowałem ludzi, na ulicach Warszawy o 1:00 w nocy było pełno pijanych ludzi. Nie mamy żadnego samoograniczenia. Zwiększyliśmy poziom picia alkoholu do poziomu 11 litrów. To, co jest najgorsze, piją 14-latkowie. Musimy mówić o zagrożeniu zdrowia substancji społecznej (...) 200 tysięcy ludzi dzisiaj powinno znaleźć się w zakładach zamkniętych - powiedział profesor Mariusz Jędrzejko.

Niestety alkohol dostępny jest w domach od zawsze. Dzieci dorastają w tradycji, gdzie podczas urodzin czy kolacji rodzice piją wino, a niepełnoletni szampana piccolo. Co więcej, coraz częściej w telewizji pojawiają się reklamy trunków bezalkoholowych. Jaki wpływ mają na młode społeczeństwo?

- Nie powinno być alkoholi zero procent, bo psychologicznie przygotowują do szybkiego przejścia tak samo jak wszystkie napoje dla dzieci w kształtach przypominające szampana. To jest teoria społecznego uczenia się, człowiek się przyzwyczaja – powiedział profesor.

DD_20240415_Trzezwosc_REP
Światowy Dzień Trzeźwości
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pierwsze sygnały alkoholizmu

Wiele osób sięga po tzw. małpkę, by rozluźnić się, zapomnieć o stresie czy zapić smutki. Tymczasem alkohol pozwala nam się odciąć, ale tylko na chwilę.

- Alkohol, obok nikotyny, jest najprostszym sposobem podniesienia poziomu dopaminy, czyli przyjemności. Jesteśmy najbardziej zestresowanym społeczeństwem w Europie, to naturalnie szukamy odreagowania. Ale nie pójdziemy pobiegać, tylko walniemy sobie "małpeczkę". Od 3 lat apelujemy do władz, żeby zlikwidować sprzedaż alkoholu w pojemnikach poniżej 200 ml. One odpowiadają za zwiększenie sprzedaży alkoholu – powiedział profesor.

Wojciech Wolak dodał zaś, że jako alkoholik sam sięgał po trunki, gdyż nie radził sobie z emocjami. Wypicie alkoholu było łatwiejszym rozwiązaniem niż sport czy terapia. Wyleczenie się i wyjście z błędnego koła było długim procesem.

- Zajęło mi to 11 miesięcy. Z jednej strony wiedziałem, że picie alkoholu nie doprowadzi mnie do szczęścia, a śmierci. Z drugiej strony wizja, że już nigdy więcej się nie napiję, była przerażająca. Przez rok zastanawiałem się, w którą stronę iść, w tym czasie zacząłem chodzić na terapię i odwyk – podsumował Wojciech.

Sklepy monopolowe – czy są nam potrzebne?

W Szwecji jest ich kilkadziesiąt, w Polsce może być ich nawet 130 tysięcy. Tam robinie w nich zakupów przypomina kupowanie broni, u nas wystarczy mieć 18 lat. W skandynawskim kraju otwarte są przez kilka godzin, u nas zapraszają przez całą dobę. O co chodzi ze sklepami z alkoholem? Czy w Polsce jest to produkt pierwszej potrzeby, który musi być na wyciągnięcie ręki? O to nasz reporter zapytał przechodniów. Zobaczcie ten materiał.

DD_20240415_Alko_rep_REP
Sklepy z alkoholem na każdym rogu – po co?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości