Moda na trzeźwość. "Młodzi ludzie stwarzają nową normę"

Moda na trzeźwość
Trend na niepicie
Źródło: Dzień Dobry TVN

"Dry January", czyli "suchy styczeń", to jedno z coraz chętniej podejmowanych postanowień. Polega ono na miesięcznym odstawieniu alkoholu. O modzie na trzeźwość w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z organizatorem eventów i przedsiębiorcą Grzegorzem Mandziukiem oraz psycholożką i psychoterapeutką uzależnień Oliwią Ziębińską.

Świadoma rezygnacja z picia alkoholu

Grzegorz Mandziuk od 4,5 roku nie pije alkoholu.

- To była długo dojrzewająca decyzja, ale wywołana impulsem. Po prostu po pewnej imprezie miałem taki wniosek, że troszeczkę utrata kontroli, nie pamiętałem, jak dotarłem do łóżka i stwierdziłem, że to chyba jest moment, żeby przeformułować swoje imprezowanie, swoje życie - wyjaśnił organizator eventów w Dzień Dobry TVN.

Jak dodał, odkąd prowadzi trzeźwe życie, zauważył dwutorową zmianę. - Utraciłem pewne relacje, które były oparte wyłącznie na wspólnym imprezowaniu, więc nie żałuję tego, że tych relacji już nie ma bądź są całkowicie zmniejszone. Z drugiej strony, poprawa jakości relacji z osobami mi bliskimi bądź też tymi, z którymi mogę oprzeć się o fundament jakichś wspólnych wartości, zainteresowań - przyznał przedsiębiorca.

Rozmówca Dzień Dobry TVN w pierwszych miesiącach od podjęcia dobrowolnej decyzji o abstynencji musiał odpowiadać na szereg pytań. - Notorycznie zdarzały się sytuacje, w których pytano mnie: dlaczego nie piję, czy jestem chory, czy jestem samochodem, co się stało. Na szczęście coraz mniej takich pytań się pojawia. Moje środowisko doskonale zna moją opinię i decyzję w tym trwaniu w świadomości - mówił Grzegorz Mandziuk.

Moda na życie bez alkoholu

Zdaniem Oliwii Ziębińskiej alkohol jest już passé.

- Nie są już modne hasztagi typu "królowa prosecco" itd. Robienie sobie zdjęć z alkoholem i wrzucanie na media społecznościowe jest już raczej przez młode pokolenie uważane za niemodne. To się wpisuje w taki większy trend odwrotu, co stworzyły poprzednie pokolenia, czyli kultury niedbania o siebie. Mam na myśli głównie pracę, nieumiejętność odpoczywania oraz alkohol. Młodzi ludzie, widząc to i czując, że to wpłynęło też na ich życie, ponieważ ich rodzice dużo pracowali, pili czasami w weekendy, żeby się odstresować, negują to i stwarzają nową normę - zauważyła psychoterapeutka.

Jak zaznaczyła psycholożka, od 5 lat obserwuje się również trend w mediach społecznościowych, że znane osoby wypowiadają się na temat rzucania alkoholu. Więcej w wideo zamieszczonym na górze strony.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości