Jak skutecznie odmówić alkoholu?
Kamil Michałowski prawie rok temu w Sylwestra zdecydował się na ostatnie kieliszki whisky i od tego czasu nie pije alkoholu. teraz kiedy biega w niedzielne poranki, może dokładnie obejrzeć osoby, który kończą właśnie gorączkę sobotniej nocy.
- Podjąłem świadomą decyzję, że odcinam się całkowicie od alkoholu. Na początku to była próba z moim najlepszym przyjacielem, który jak usłyszał o tym, też stwierdził, że na kwartał zrobił sobie reset. Ja taki reset miałem już 10 lat temu. Jak się na dobrą sprawę pomyśli, nie jest nam kompletnie do niczego potrzebny. Jego funkcją jest spotykanie się z ludźmi, z którymi jak przestaniemy pić, przestaniemy się spotykać - powiedział prezenter radiowy.
- Teksty o których się słyszy, typu "ze mną się nie napijesz?", czy "piwo to nie alkohol" faktycznie się pojawiają. (...) Istnieje też przekonanie o męskim ego, że facet musi pić. Dlatego potrzebne jest silne wewnętrzne przekonanie, że faktycznie nie chcę pić. Mam jeden argument, który kiedyś powiedziałem pani kelnerce: "przepraszam, miałem problem z alkoholem" i to był argument atomowy - dodał.
Dlaczego trudno zrezygnować z alkoholu?
Eksperci podają, że po kieliszek sięga ponad 80 procent dorosłych Polaków. Problemy z piciem lub jego konsekwencje odczuwa aż sześć milionów Polek i Polaków. Dlaczego tak trudno nam zrezygnować z alkoholu?
- Dotykamy podstawowych lęków, przed oceną, przed odrzuceniem. Ktoś, kto nie ma wyrobionego w sobie poczucia własnej wartości, trudno mu się osadzić. Pracuję z dorosłymi dziećmi alkoholików i one wzrastając w takich rodzinach, mają zdecydowanie przekraczane wszelkie granice - kiedy próbowali powiedzieć coś swojego, nawet przemoc była stosowana wobec nich. Dlatego myśl, że ktoś może ich odrzucić, może być nie do przeskoczenia - mówił Cezary Biernacki, psychoterapeuta DDA.
- Każda ilość alkoholu z toksykologicznego punktu widzenia jest szkodliwa. To, że ma zastosowanie zdrowotne to często powtarzane mity - dodał.
Trzeźwe ravy - nowy trend
Na szczęście trendy się zmieniają i coraz więcej młodych ludzi woli bawić się bez używek. Reporterka Dzień Dobry TVN pojechała do Krakowa sprawdzić, jak wyglądają trzeźwe ravy.
- Zaczęło się od tego, że 4 lata temu zrobiliśmy imprezę niespodziankę naszemu przyjacielowi, który jest trzeźwy. Na początku pomyśleliśmy, że to super sprawa. Byłam wówczas trzeźwa dwa lata i chciałam, żeby osoby uzależnione mogły mieć swoje miejsce - powiedziała Marta Markiewicz, organizatorka trzeźwych ravów.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zmora stewardes: pijany awanturnik
- Całkowicie zrezygnowali z alkoholu. "To weryfikuje znajomości"
- Alkohol. Dlaczego młodzi ludzie po niego sięgają?
M. Bober, B. Dajnowski
Autor: Oskar Netkowski