Kiedy pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika? Radca prawny rozwiewa wątpliwości

Trzeźwość pracownika
Zmiany w kodeksie pracy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w kodeksie pracy. Na mocy nowych przepisów pracodawca - w czasie, gdy pracownik wykonuje swoją pracę zdalnie - będzie mógł przyjść i sprawdzić jego trzeźwość. Co to oznacza w praktyce? Jak długo alkohol może utrzymywać się w organizmie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Agnieszka Janowska, radca prawny oraz dr Eryk Matuszkiewicz, lekarz toksykolog.

Przepisy weszły w życie we wtorek 21 lutego 2023 roku.

Pracodawcy mogą sprawdzać trzeźwość pracowników

Na jego mocy nowych przepisów pracodawcy muszą zmienić swoje wewnętrzne regulacje, regulamin pracy dopuszczając taką kontrolę. - To będzie nowy regulamin pracy. Pracownicy zapoznają się zwykle z wewnętrznymi regulaminami zwykle przy zatrudnieniu, potem przy każdej zmianie, takie zmiany są konsultowane z pracownikami, albo związkami zawodowymi, albo przedstawicielami pracowników. Tutaj, po zmianie tych regulacji pracownik będzie wiedział, w jakich okolicznościach i kiedy pracodawca może sprawdzać [...] trzeźwość - powiedziała w Dzień Dobry TVN Agnieszka Janowska, radca prawny.

Trzeba podkreślić, że pracodawca będzie mógł sprawdzić nie tylko to, czy pracownik jest pod wpływem alkoholu, ale także przebadać go w kierunku innych substancji, np. narkotyków. Do tej pory pracodawca mógł przeprowadzić taką kontrolę w sytuacji, gdy istniało podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem związków psychoaktywnych. Nowe przepisy pozwalają wykonywać takie badania prewencyjnie lub wyrywkowo. - Pracodawca nadal nie będzie miał uprawnień do badania laboratoryjnego. Takie uprawienia pozostają przy laboratoriach, pielęgniarkach, szpitalach - dodała nasza rozmówczyni.

Co ciekawe, taka kontrola może mieć miejsce tylko wtedy, gdy jest ona istotna ze względu na zdrowie, życie czy bezpieczeństwo, bezpieczeństwo mienia. Dotyczy to także osób pracujących zdalnie. Ponadto "nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika i obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie" podaje portal tvn24.pl.

Czy pracodawca może sprawdzić trzeźwość bez zgody pracownika?

- Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości, pracodawcy będą mogli przy użyciu alkomatu skontrolować swoich pracowników. W innych przypadkach taką kontrolę będzie przeprowadzać policja. Takie same zasady będą miały zastosowanie w przypadku podejrzenia zażycia innych substancji odurzających - wyjaśniła minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Co więcej, takie przepisy były oczekiwane przez pracodawców, jak podkreślała minister. 

Jak długo alkohol utrzymuje się organizmie?

To, jak długo alkohol utrzyma się w naszym organizmie, zależy od tego ile i kiedy skończyliśmy pić. - Alkohol metabolizuje się naszym organizmie [....] to tempo jest określone między 0,15 a 0,17 promila na godzinę, [...], jeżeli [...] wieczorem spożywam alkohol, sprawdziłem alkomatem, ile mam to mogę sobie z pewnym przybliżeniem, bo nie powiem, że 100 proc. pewnością, oszacować, ile czasu musi minąć, żeby ten alkohol zmetabolizować - tłumaczył dr Eryk Matuszkiewicz, lekarz toksykolog.

Warto dodać, że to, jak szybko organizm wchłonie alkohol, zależy od jego rodzaju. - Alkohole gazowane, czyli wina musujące, szampany, [...], dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie alkoholu. Możemy zaobserwować, że wtedy możemy szybciej się upić - dodał.

Co jeszcze przyspiesza wchłanianie alkoholu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości